Mergermarket: Rymarz Zdort najlepszą środkowo-wschodnioeuropejską kancelarią w obsłudze fuzji i przejęć

766
(www.community.ionanalytics.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Rymarz Zdort jest w tegorocznym konkursie Mergermarket M&A European Awards 2022 – Europe laureatem nagrody dla najlepszego doradcy prawnego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nagrody-statuetki rozdano podczas uroczystości 6 grudnia 2022 r. w Londynie. Rymarz Zdort została zwycięzcą w kategorii „Kancelaria roku w Europie Środkowo-Wschodniej” (CEE Legal Adviser of the year ). Europa Środkowo-Wschodnia (Central and Eastern Europe – CEE ), to według Wikipedii, termin, którym w Europie Zachodniej określa się byłe państwa socjalistyczne z bloku wschodniego i Układu Warszawskiego (bez Rosji). Nie obejmuje on byłych państw socjalistycznych na Bałkanach; ten region określa się na Zachodzie mianem Europy Południowo-Wschodniej (SouthEastern Europe – SEE ).

W tejże kategorii, oprócz Rymarz Zdort, na krótkiej liście finalistów znalazły się kancelarie: CMS; Deloitte Legal; DLA Piper; Skadden Arps Slate Meagher & Flom; Wolf Theiss.

Mergermarket to firma, która zajmuje się gromadzeniem i dostarczaniem informacji oraz analizą danych z dziedziny transakcji M&A na całym świecie. Prowadzi serwis internetowy. Publikuje okresowe raporty; do swoich zestawień zalicza transakcje o wartości powyżej 5 mln dolarów, które zostały zgłoszone do serwisu.

Doroczne nagrody Mergermarket za 2022 rok przyznane zostały w 43 kategoriach obejmujących doradztwo finansowe i prawne w obsłudze transakcji fuzji i przejęć w poszczególnych krajach, regionach Europy oraz w kategoriach według wartości dealów. Na potrzeby tego konkursu Polska jest uwzględniona tylko jako część regionu CEE. Zwycięzcy otrzymują laury „za kreatywne doradztwo przy skomplikowanych transakcjach”. Wyłaniani są w procesie obejmującym analizę i ocenę kwartalnych zestawień plasujących firmy doradcze w tabelach według liczby i wartości transakcji, który prowadzi do ustalenia tzw. krótkich list w poszczególnych kategoriach. Kandydaci z shortlists są następnie zapraszani do przedstawienia swoich zgłoszeń w konkursie. W tym roku zgłoszenia oceniło i zwycięzców wybrało 19-osobowe jury złożone z ekspertów od transakcji M&A, w tym researcherów Mergermarket.

Portfolio laureata

Według ostatniego raportu Mergermarket „Global & Regional M&A League Tables” prezentującego zestawienie czołowych doradców prawnych za okres trzech kwartałów 2022 r., kancelaria Rymarz Zdort obsłużyła w tym okresie 13 dealów M&A o łącznej wartości 13 mld 658 mln dolarów. Natomiast sama firma, po ogłoszeniu wyników konkursu, podała w Internecie, że w okresie 11 miesięcy 2022 r. doradzała przy 19 transakcjach fuzji i przejęć o wartości 11,5 mld euro.

W mijającym roku Rymarz Zdort pracowała m.in. przy sfinalizowanych megaakwizycjach kolosów paliwowych. W megafuzji Orlen-Lotos doradzała najpierw tej drugiej firmie, a po sfinalizowaniu przejęcia, w finalnych transakcjach „zaradczych” prowadzących do zbycia aktywów pochodzących z przejętego Lotosu – Orlenowi. W megafuzji Orlenu z firmą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo także obsługiwała obie firmy. Jako doradca Orlenu świadczyła usługi prawne dotyczące oferty publicznej akcji połączeniowych, zaś po stronie PGNiG doradzała przy uzgadnianiu planu połączenia z Orlenem.

Kancelaria  uczestniczyła też w wielkim dealu „wódczanym” doradzając polskiej firmie spożywczej Maspex przy przejęciu za 4 mld zł firmy CEDC od firmy Roust Corporation należącej do rosyjskiego biznesmena Rustama Tariko i produkującej takie wysokoprocentowe napitki jak Soplica, Żubrówka czy Absolwent.

Pracowała także dla funduszu Innova Capital i pomniejszych udziałowców przy sprzedaży za prawie 1,5 mld zł polskiej firmy Inelo czeskiej firmie Eurowag oraz, wcześniej, dla firmy Inelo, przy transakcji przejęcia firmy FireTMS. Wszystkie trzy firmy działają w branży komercyjnego towarowego transportu drogowego oferując urządzenia i systemy informatyczne do jego obsługi.

Oprócz tych największych transakcji Rymarz Zdort ma w portfelu także obsługę przejęcia „telewizyjnego”, doradzając firmie P4 przy nabyciu większości udziałów w firmie Redge Technologies, dostarczającej usług internetowego streamingu wideo, od krajowego funduszu Custodia Capital i pozostałych wspólników.

Kancelaria była także widoczna na rynku odnawialnych źródeł energii. Doradzała właścicielom polskiej firmy Alseva, dewelopera i generalnego wykonawcy elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, przy jej sprzedaży estońskiej firmie Sunly. Doradzała także niemieckiej firmie VH Invest przy sprzedaży polskiej firmy Vortex Energy holenderskiej firmie Vitol, handlującej ropą naftową. Pracowała też dla norweskiego państwowego koncernu paliwowego Equinor doradzając w kwestiach prawa polskiego przy nabyciu duńskiej firmy BeGreen instalującej panele słoneczne, także w Polsce. Dwie ostatnie transakcje nie zostały jeszcze zamknięte.

Na rynku SEE Rymarz Zdort doradzała funduszowi Innova Capital przy sprzedaży, za 164 mln euro, słoweńskiej firmy Trimo, produkującej okładziny fasadowe, dachowe oraz systemy elewacyjne dla budownictwa komercyjnego, belgijskiej firmie Recticel, produkującej materiały budowlane.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl