Duet kancelarii w finale zakupu udziałów w podlaskiej sieci sklepów

1155
(www.arhelan.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała  firmie handlowej Eurocash przy zakupie 49 proc. udziałów w spółce Arhelan, prowadzącej sieć sklepów spożywczych we wschodniej Polsce, od właścicieli, którym doradzała kancelaria DLA Piper.

Firma Eurocash poinformowała 9 listopada 2021 r.o nabyciu od właścicieli Heleny i Mirosława Burzyńskich 49 proc. udziałów w spółce Polskie Sklepy Arhelan, prowadzącej sieć sklepów, która będzie współpracować z tą firmą w ramach struktur franczyzowych Delikatesy Centrum. Strony zawarły też stosowną umowę franczyzową. Nastąpiło to w wykonaniu podpisanej w marcu 2021 r. umowy inwestycyjnej, będącej jednocześnie przedwstępną umową sprzedaży udziałów, oraz umowy dotyczącej przyszłej współpracy, po otrzymaniu w październiku 2021 r. zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie transakcji, której wartości nie podano.

Inwestycja w Arhelan wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Eurocash w segmencie detalicznym, która zakłada stworzenie największej w Polsce sieci supermarketów w oparciu o sklepy własne oraz franczyzowe. Dzięki tej transakcji Eurocash zyskuje partnera do wspólnego rozwoju sieci detalicznej w północno-wschodniej Polsce. Wsparcie kapitałowe ze strony największego hurtowego dystrybutora żywności w Polsce, a także jego doświadczenie i know-how, umożliwią z kolei szybszy rozwój sklepów Arhelan.

Sklepy Arhelan działają głównie w województwie podlaskim, ale także mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Firma Polskie Sklepy Arhelan została założona w 1991 r. w Bielsku Podlaskim przez Arkadiusza Burzyńskiego (zmarł w 2020 r.) i jego szwagierkę Helenę, jako mała hurtownia słodyczy, potem artykułów spożywczych. Nazwa pochodzi od imion założycieli. Pierwszy sklep firma otworzyła w Bielsku Podlaskim w 1995 r. Dziś ich sieć liczy 100 placówek w 65 miejscowościach, zatrudniających 2 tys. pracowników. Asortyment obejmuje artykuły spożywcze, przemysłowe, chemii gospodarczej i alkohol. Firmę prowadzi małżeństwo Helena i Mirosław Burzyńscy, przy współpracy syna Jana.

Eurocash to kontrolowana przez portugalskiego biznesmena Luisa Amarala firma zajmująca się dystrybucją hurtową i sprzedażą detaliczną artykułów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych. W 2003 r. Luis Amaral – do 1999 r. dyrektor generalny firmy Jeronimo Martins w Polsce (tej od sklepów Bieronka), wraz z grupą współpracowników zrealizowali wykup menedżerski sieci hurtowni Cash & Carry Eurocash od Jeronimo Martins. Dziś sieci franczyzowe i partnerskie Eurocash zrzeszają 16 tys. niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama Duży Ben oraz Kontigo. W portfelu firmy jest także internetowy sklep frisco.pl.

– Dzięki wieloletniej współpracy w zakresie zaopatrzenia hurtowego mieliśmy okazję poznać filozofię pracy sieci Arhelan. Doceniając doświadczenie oraz znajomość lokalnej specyfiki postanowiliśmy zaangażować się w jej dalszy rozwój – komentował w marcu Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

– W obliczu zmieniających się warunków rynkowych, ekspansji dużych sieci, jak również wyzwań związanych z nowymi regulacjami prawnymi oraz postępującą digitalizacją, chcemy zapewnić klientom dostęp do atrakcyjnej oferty asortymentowej oraz cenowej, uwzględniającej specyfikę lokalnych rynków, na jakich działają nasze sklepy. Rozumiemy, że musimy inwestować nie tylko w rozwój sieci, ale też w nowoczesne narzędzia marketingowe i informatyczne, ułatwiające robienie codziennych zakupów. Dlatego łączymy siły z partnerem, z którym będziemy mogli lepiej wykorzystać potencjał rozwoju naszej firmy – stwierdziła w marcu Helena Burzyńska, członek zarządu oraz założycielka sieci Arhelan.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Eurocash, swojemu stałemu klientowi. Obsługę wykonywali partner Sławomir Uss, senior counsel  Witold Kurek, starsi prawnicy Piotr Moskała, Krzysztof Misarko, prawnik Kacper Kurowski. Zgłoszeniem do UOKiK zajmowali się partner Krzysztof Kanton i prawnik Szymon Murek z praktyki prawa konkurencji. W kwestiach podatkowych doradzali partner Sławomir Łuczak, senior counsel Stanisław Gordziałkowski, Karolina Gotfryd, Ewelina Całczyńska. W kwestiach dotyczących prawa pracy doradzały partner Agnieszka Fedor, associate Katarzyna Pikiewicz.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała „Rynek Prawniczy”, że firmie Eurocash doradzała też Agnieszka Skowronek, jej Head of Legal M&A.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że sprzedającym udziały w Arhelanie  doradzała kancelaria DLA Piper, która podała w Internecie, że obsługę wykonywali Jakub Marcinkowski, Rafał Kluziak, Michał Banasiak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl