WKB w fuzji spółki gazociągowej z jej własną spółką gazoportową

409

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała firmie Gaz-System i, należącej do niej, lecz odrębnej firmie Polskie LNG, w procesie formalnego ich połączenia prowadzącego do likwidacji tej drugiej.

Zarządca systemu transportu gazu ziemnego, firma Gaz-System, oraz zarządca portu do przywozu ciekłego gazu ziemnego (Liquefied Natural Gas – LNG ) w Świnoujściu, firma Polskie LNG, połączyły się. Po połączeniu operatorem terminalu LNG jest Gaz System.

Spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, oraz jej spółka zależna Polskie LNG SA, dokonały 31 marca 2021 r. połączenia na podstawie art. 492 § 1 pkt. 1 kodeksu spółek handlowych (połączenie przez przejęcie). Zgodnie z tym przepisem, połączenie zostało dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Polskie LNG) na spółkę przejmującą (Gaz-System). Dotychczasowe przedsięwzięcia i działalność spółki Polskie LNG są kontynuowane przez Gaz-System jako jej następcę prawnego.

Proces przejęcia zainicjowano w październiku 2020 r., kiedy zarządy obu spółek podpisały porozumienie o przyjęciu planu połączenia. Głównym celem integracji jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia realizowały odrębnie.

Gaz-System jest spółką strategiczną w polskiej gospodarce. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jej jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Firma realizuje program rozbudowy sieci przesyłowej, w tym budowy ponad 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, interkonektorów z sąsiednimi państwami – Litwą i Słowacją. Wespół z duńską firmą Energinet buduje morski gazociąg Baltic-Pipe. Była właścicielem spółki Polskie LNG, która teraz została przez nią inkorporowana. W konsekwencji przejęła również rozbudowę gazoportu w Świnoujściu, w wyniku której jego zdolności regazyfikacyjne zwiększą się o ponad połowę.

Firma Polskie LNG była właścicielem i operatorem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, umożliwiającego odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską, który jest eksploatowany od 2016 r. Została powołana w 2007 r. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na mocy uchwały Rady Ministrów od 2008 r. jej właścicielem była firma Gaz-System. Zadaniem Polskiego LNG była eksploatacja i rozwój infrastruktury terminalu, jak również budowa rynku LNG w Polsce. Terminal wykonuje: rozładunek LNG z tankowców; składowanie w zbiornikach; regazyfikację i wysyłkę gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego; załadunek na cysterny samochodowe i kontenery. Na terenie terminalu znajdują się dwa kriogeniczne zbiorniki do magazynowania LNG.

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała obu spółkom w procesie połączenia – w zagadnieniach prawa spółek i energetycznego, prawa ochrony środowiska, pomocy publicznej, prawa pracy, prawa nieruchomości. Obsługą kierowali partnerzy Anna Wojciechowska, kierująca praktyką prawa spółek i ładu korporacyjnego, oraz Maciej Szambelańczyk, współkierujący praktyką prawa energetycznego. Kluczowymi członkami zespołu obsługującego byli counsel  Krzysztof Wawrzyniak (prawo spółek i ładu korporacyjnego), senior associate  Krzysztof Sikorski (prawo energetyczne).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl