W warszawskiej adwokaturze powstało koło LGBT

1156

Sześć osób liczy koło osób LGBT+ utworzone pod koniec lutego 2021 r. przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. To pierwsze takie koło adwokackie w polskiej palestrze.

Jego przewodniczącą jest Emilia Barabasz z kancelarii Barabasz Dębska Adwokaci, a członkami Grzegorz Kukowka, Olga Ziegler, Rafał Mikulski (osoby z kancelarii Dentons), Barbara Trzeciak z kancelarii KKR Kaźmierczak Kołodziejczyk Rewieński i Maciej Koziński prowadzący indywidualną praktykę adwokacką.

Jak poinformowali w Internecie założyciele koła, „powołująca je uchwała ORA została przyjęta jednomyślnie”, a „celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń i tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBT+” w warszawskiej izbie adwokackiej.

W wywiadzie dla internetowego portalu „Polityka”, Emilia Barabasz stwierdziła: „Pomyśleliśmy, że warto, abyśmy stali się widoczni. W adwokaturze jest wiele osób LGBT+, które się ukrywają – zarówno w samorządzie, jak i miejscach pracy. Ukrywają to, że mają partnerów tej samej płci, swoich znajomych, swoje życie. Żyją w stresie, że „się wyda”.

Powiedziała też, że inicjatorzy koła „na adwokackiej grupie na Facebooku” dostali „mnóstwo wsparcia”. Głosy krytyczne natomiast mówiły o tym, że „nie ma potrzeby się „afiszować”, że to „niekorzystnie rzutuje na wizerunek adwokatury na zewnątrz”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl