Gessel w skupie przez wiedźmińską spółkę własnych akcji

463
Geralt w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon”

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Gessel doradzała firmie CD Projekt, producentowi wideogry „Wiedźmin”, przy przygotowaniu skupu własnych akcji na giełdzie.

W lipcu i sierpniu 2020 r. spółka informatyczna CD Projekt przeprowadziła skup akcji własnych (buy back) na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Celem operacji było zaoferowanie ich członkom zarządu i rady nadzorczej oraz kluczowym pracownikom jako premia za bardzo dobre wyniki biznesowe firmy w ostatnim czasie, na podstawie tzw. programu motywacyjnego uchwalonego w 2016 r. przez walne zgromadzenie spółki. Jej zarząd zlecił przeprowadzenie skupu firmie inwestycyjnej Trigon Dom Maklerski. W ramach zlecenia spółka zamierzała nabyć do 516,7 tys. akcji i przeznaczyła na to do 250 mln zł, z zastrzeżeniem, że cena nabywanych akcji nie przekroczy 500 zł. Skup trwał od 30 lipca 2020 r. do 17 sierpnia 2020 r. Akcje były nabywane na rynku w wyniku składania zleceń maklerskich, w tym transakcji pakietowych. Operacja zakończyła się nabyciem 516,7 tys. akcji (ok. 0,54 proc. kapitału spółki) za sumę nieco ponad 214 mln zł.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, generalnie spółka nie może nabywać własnych akcji. Kodeks dopuszcza jednak określone wyjątki od tego zakazu, m.in.: dla zapobieżenia poważnej szkodzie zagrażającej spółce; dla zaoferowania akcji do nabycia pracownikom ( np. w ramach programu motywacyjnego); dla wypełnienia zobowiązań z instrumentów dłużnych zamiennych na akcje; w drodze sukcesji uniwersalnej; w celu ich umorzenia. Ta ostatnia sytuacja jest najczęstsza.

Polska firma CD Projekt jest producentem gier wideo. Działa od ponad 25 lat, od prawie 20 produkując gry w studiu deweloperskim CD Projekt Red. Jest twórcą m.in. gier z serii o Wiedźminie („Wiedźmin”, „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” i „Wiedźmin 3: Dziki Gon”), których bohaterem jest stworzony przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego zabójca potworów Geralt z Rivii, występujący w cyklu jego opowiadań i powieści z gatunku fantasy. To największa spółka na warszawskiej giełdzie – jej kapitalizacja oscyluje wokół 40 mld zł.

Kancelaria Gessel poinformowała na swojej witrynie internetowej, że doradzała spółce CD Projekt przy przygotowaniu założeń oraz dokumentacji dotyczącej skupu akcji, a także przygotowała uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Obsługę nadzorował wspólnik Krzysztof Marczuk, wykonywał – starszy prawnik Michał Szutenbach.  

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl