Trzy kancelarie w zakupie dwóch magazynów przy skrzyżowaniu autostrad

481
(www.panattonieurope.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała japońskiej firmie Kajima Properties Europe, a kancelaria DLA Piper – firmie Savills Investment Management przy wspólnym zakupie przez nie dwóch magazynów od firmy deweloperskiej Panattoni Development Europe, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W sierpniu 2020 r. firma deweloperska Panattoni Europe poinformowała o sprzedaży udziałów w parku logistycznym Łódź City VI firmom Kajima Properties Europe i Savills Investment Management, które realizują w tej transakcji strategiczne partnerstwo ukierunkowane na promocję europejskiego sektora logistycznego wśród inwestorów z Azji. Umowa zawarta pomiędzy Kajima i Savills IM stanowi kontynuację działalności deweloperskiej i inwestycyjnej tej pierwszej w sektorze logistycznym w Europie. Sprzedającym była spółka joint venture utworzona przez Panattoni i Kajima.

Dwie hale Łódź City VI o łącznej powierzchni prawie 145 tys. mkw. znajdują się w łódzkim obiekcie Central European Logistics Hub. To zespół dziewięciu obecnie magazynów przy autostradzie A1 w odległości 30 km od skrzyżowania z autostradą A2. Obiekty mają dostęp do doków i wjazd z poziomu „0”. Mogą być przeznaczone zarówno na składowanie, jak i lekką produkcję. Najemcami są m. in. firmy BSH, Media Expert, Smyk, Whirlpool.

Kajima Properties Europe to europejska odnoga wielkiej japońskiej firmy deweloperskiej, budowlanej oraz inwestycyjnej Kajima Corporation. Działa w całej Europie w kilku sektorach związanych z nieruchomościami. Kajima Properties Europe jest główną spółką w zakresie inwestycji, rozwoju i zarządzania aktywami w sektorze biurowym, handlowym i logistycznym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i Czechach.

Savills Investment Management to odnoga globalnej grupy nieruchomościowej Savills zajmująca się od ponad 25 lat zarządzaniem inwestycjami, także na zlecenie funduszy kapitałowych, w tym emerytalnych. Zarządza w Europie i Japonii aktywami wartymi ok. 5,6 mld euro.

Panattoni Europe to firma deweloperska budująca magazyny i fabryki. Od 2005 r. działa w Polsce. Jest częścią Panattoni Development Company (PDC), jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 30 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

– Magazyny stanowią część budowanego przez nas Central European Logistics Hub, największego centrum logistycznego na kontynencie o docelowej powierzchni 600 tys. mkw. Do tej pory zrealizowaliśmy 370 tys. mkw., a kolejne są w budowie. Polskie obiekty magazynowo-przemysłowe w atrakcyjnych lokalizacjach stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych, w tym azjatyckich. Rynek nie tylko wykazał się odpornością na ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, ale wręcz na tym skorzystał dzięki szybkiemu rozwojowi sektora e-commerce – skomentował Robert Dobrzycki, prezes Panattoni.

– Kajima od ponad czterech lat aktywnie inwestuje w rozwój logistyki w Europie. Dążymy do tego, aby działalność w tym sektorze stała się jednym ze stałych elementów naszej długoterminowej strategii. Chcielibyśmy uzupełnić nasz portfel zróżnicowanymi aktywami logistycznymi, pozyskanymi w ramach partnerstwa z azjatyckimi inwestorami, którzy ze względu na stabilny zysk, coraz częściej poszukują możliwości inwestycyjnych w Europie – oświadczył John Harcourt, dyrektor zarządzający Kajima Properties Europe.

– Cieszymy się z nawiązania współpracy ze spółką Kajima w Europie. Mamy nadzieję, że na skutek tej transakcji oraz idącego w ślad za nią partnerstwa, wartości zarządzanych przez nas aktywów będą coraz wyższe. Savills IM w sektorze logistycznym działa w Europie od kilku lat. Aktualnie zarządzamy aktywami wartymi ponad 4 mld euro. Jestem przekonany, że połączenie naszego doświadczenia na tym rynku z możliwościami Kajimy w zakresie tworzenia wysokiej jakości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej, stworzy naprawdę niezwykłe szanse dla naszych klientów – zadeklarował Jon Crossfield, Head of Strategic Partnerships w Savills IM.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że doradcą firmy Kajima w transakcji była kancelaria Dentons, która poinformowała, że obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef Zespołu Prawa Nieruchomości w Europie, a wykonywali ją managing counsel  Jacek Jezierski oraz konsultant Peter Deegan.

Firmie Savills IM doradzała kancelaria DLA Piper, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, że obsługę nadzorował partner współzarządzający Jacek Giziński, szef praktyki nieruchomości, a wykonywali ją Milena Mędrzycka, Karolina Kordulska i Wojciech Sulimierski. W kwestiach finansowania transakcji doradzały counsel Katarzyna Wacławek i Alicja Grzebyk.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała przy transakcji Panattoni Development Europe.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl