White & Case i Gessel w przejęciu kontroli nad internetowymi przelewami

1062

Kancelaria White & Case doradzała firmie Nets Denmark oraz jej właścicielowi, funduszowi Hellman & Friedman, przy przejęciu kontroli nad polską firmą PayPro prowadzącą serwis internetowy Przelewy24, której większościowemu akcjonariuszowi doradzała kancelaria Gessel.

W lutym 2019 r. strony transakcji potwierdziły, iż duńska firma Nets z branży e-płatności podpisała umowę o strategicznym partnerstwie z polską firmą PayPro prowadzącą serwis internetowych transakcji pieniężnych Przelewy24. Inwestycja oznacza przejęcie wyłącznej kontroli nad PayPro poprzez nabycie jej akcji od większościowego akcjonariusza Piotra Kurczewskiego, który pozostaje prezesem spółki. Ceny zakupu nie ujawniono. Transakcja zostanie sfinalizowana po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

W 2018 r. firma Nets za 315 mln zł przejęła od funduszu MCI spółkę Dotcard powstałą z połączenia firm Dotpay i eCard. Przy okazji tegorocznej transakcji poinformowała, że uzyska większościowy udział 51 proc. w swojej skonsolidowanej polskiej grupie do której wejdzie też PayPro, w której 49 proc. akcji zachowuje  Piotr Kurczewski.

Firma Nets zajmuje się świadczeniem usług płatniczych, w tym międzybankowych przelewów internetowych, przede wszystkim w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Została założona ponad 50 lat temu w Kopenhadze. Zatrudnia 3,5 tys. osób w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Estonii, współpracując z 240 tys. firm i ponad 240 bankami. Od 2018 r. należy do amerykańskiego funduszu private equity Hellman & Friedman, który zapłacił za nią 5,3 mld dolarów.

Firma PayPro świadczy usług płatnicze, przede wszystkim przelewy pieniężne, za pośrednictwem platformy internetowej Przelewy24. Serwis pośredniczy w przekazywaniu płatności pomiędzy klientem i akceptantem, udostępnia klientom różnorodne metody wykonywania płatności, przyjmuje płatności klientów na swoje konta, potwierdza akceptantowi zrealizowanie płatności i przekazuje je na jego konto. Firma należy do grupy Dialcom24. Jak podał portal internetowy Cashless, PayPro deklaruje, że realizuje transakcje online dla ponad 85 tys. sprzedawców, wśród których znajdują się największe platformy e-commerce, m.in. Allegro. Zatrudnia w Poznaniu 100 osób.

– Współpracując z Nets będziemy w stanie jeszcze sprawniej wprowadzać innowacje dla e-commerce, wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie i znajomość rynku. Pozwoli to na poszerzenie portfolio usług i produktów dla naszych partnerów biznesowych i klienta końcowego – skomentował  Piotr Kurczewski, prezes serwisu Przelewy24.

– Dzięki temu strategicznemu sojuszowi rozszerzamy naszą obecność w Polsce w obszarze b2b. Serwis Przelewy24 w ostatnich latach notuje stały wzrost wolumenu i przychodów, co wpisuje się w naszą strategię umocnienia pozycji w Polsce poprzez konsolidację i dynamiczne inicjatywy komercyjne – oświadczył Bo Nilsson, prezes grupy Nets.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Nets Denmark i funduszowi Hellman & Friedman. Obsługa obejmowała m.in. przeprowadzenie badania due diligence, przygotowanie i negocjacje dokumentacji transakcyjnej, doradztwo z zakresu prawa antymonopolowego oraz regulacyjne. Wykonywali ją pod nadzorem partnerów Marcina Studniarka i Marka Sawickiego counsel Jakub Gubański i associates Małgorzata Paśnik, Klaudia Malczewska, Iwo Małobęcki, Karolina Kałucka, Małgorzata Herda, Radomir Szewczuk.

Kancelaria  Gessel poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała akcjonariuszowi PayPro, m.in. przy przygotowaniu i przeprowadzeniu spółki przez badanie due diligence, opracowaniu dokumentacji transakcyjnej, negocjacjach, w kwestiach z zakresu prawa antymonopolowego, a także przy realizacji obowiązków administracyjnoprawnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl