Domański Zakrzewski Palinka w kontrakcie na Internet w szybkich pociągach

461
(www.intercity.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała PKP Intercity przy zawarciu z firmą Alstom umowy o zainstalowanie bezprzewodowego Internetu w pociągach Pendolino.

Podpisany 28 sierpnia 2018 r. kontrakt przewiduje, że firma Alstom stworzy projekt instalacji i zapewni dostawę i konserwację urządzeń oraz przeszkolenie personelu przewoźnika kolejowego w 20 wyprodukowanych przez siebie składach Pendolino (ED250) Express InterCity Premium. Umowa opiewa na kwotę 31,7 mln zł i oprócz instalacji WiFi obejmuje również jego utrzymanie przez pięć lat.

Dotychczas sieć Wi-Fi dostępna jest w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych. Pendolino to jedyne pociągi, w których nie można z niej korzystać. Firma planuje, iż w pierwszych pociągach Pendolino system bezprzewodowego i bezpłatnego dla pasażerów dostępu do Internetu zostanie zainstalowany do końca 2018 r.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne. Codziennie kursuje ok. 360 pociągów PKP IC. Firma realizuje największy w historii program inwestycji w tabor i zaplecze techniczne o wartości 7 mld zł.

Firma Alstom jest obecna w Polsce od 20 lat. Działalność produkcyjną prowadzi w zakładach Konstal w Chorzowie. Zatrudnia 1,6 tys. osób przy produkcji pociągów i usługach serwisowych dla składów Pendolino. Fabryka w Chorzowie jest centrum kompetencyjnym firmy Alstom, która specjalizuje się w produkcji metra, tramwajów, pociągów regionalnych.

Pendolino to, według Wikipedii, elektryczne zespoły trakcyjne dużych prędkości (maksymalnych od 200 do 250 km/h) przeważnie posiadające wychylne nadwozie (stąd nazwa, która po włosku oznacza wahadełko). Początkowo produkowane były przez włoską firmę Fiat Ferroviaria, a później przez koncern Alstom, który przejął Fiat Ferroviaria. Powstało kilkaset pociągów eksploatowanych przez kilkunastu przewoźników w Europie i Azji. Składy Pendolino posiadane przez PKP Intercity (seria ED250 – wersja bez wychylnego nadwozia ) jeżdżą na trasach z Warszawy do Bielska-Białej, Gdyni, Gliwic, Jeleniej Góry, Katowic, Kołobrzegu, Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia.

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka poinformowała na swojej stronie internetowej, iż reprezentowała PKP Intercity w negocjacjach umowy z firmą Alstom, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż  kontrakt obsługiwał jej własny zespół prawników wewnętrznych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl