KZP i kancelaria Michał Bieniak w zakupie centrum handlowego

569
(www.kingcrossmarcelin.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała spółce Echo Polska Properties przy zakupie centrum handlowego King Cross Marcelin w Poznaniu od włoskiej grupy King Cross, której doradzała Kancelaria Adwokacka Michał Bieniak z Warszawy.

O transakcji zakupu za 91,1 mln euro (ok. 390 mln zł) poinformowano w ostatnim dniu lipca 2018 r. Polegała ona na nabyciu wszystkich akcji należącej do King Cross Group spółki Poznań Żonkil, będącej właścicielem obiektu, przez spółkę z grupy Echo Polska Properties.

Centrum King Cross Marcelin to jedno z pierwszych poznańskich centrów handlowych. Otwarto je w 2005 r. Ma 45,4 tys. mkw. powierzchni. Jest w 99 proc. wynajęte na 122 lokale handlowo-usługowe – sklepy mają tam m.in. Auchan, Media Markt, H&M, Intersport, CCC, Jysk, Reserved, New Yorker, Smyk, Empik, Pepco, Rossmann, SuperPharm, a bar – sieć McDonald’s.

Włoska grupa King Cross od 15 lat specjalizuje się w budowie, rozwoju i zarządzaniu zintegrowanymi centrami handlowymi pod marką King Cross Shopping w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce działają jeszcze m.in. obiekty w Gdyni, Łodzi, Warszawie.

Echo Polska Properties to holenderska spółka od 2016 r. inwestująca w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce. Działa  według formuły REIT. Głównym udziałowcem EPP jest południowoafrykański fundusz Redefine Properties, który ma połowę jej kapitału. Spółka jest notowana na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu. Aktualnie, po ostatnim zakupie, ma w portfelu 19 centrów handlowych w Polsce.

Zakup King Cross Marcelin to pierwszy nabytek EPP w Poznaniu i kolejny krok w kierunku realizacji strategii budowy największego właściciela nieruchomości handlowych działającego na najbardziej lukratywnych rynkach regionalnych w Polsce.

– Od dłuższego czasu bacznie przyglądaliśmy się Poznaniowi, który wyróżnia się na tle pozostałych miast, jako jeden z najsilniejszych rynków konsumenckich. W porównaniu do innych krajów europejskich Polska niezmiennie imponuje swoim wzrostem gospodarczym, a Poznań robi wrażenie nawet w tak dobrze prosperującym otoczeniu. Chociaż w mieście jest kilka nowoczesnych centrów handlowych, żadne z nich nie dorównuje King Cross Marcelin pod względem siły oddziaływania – stwierdził Hadley Dean, prezes zarządu EPP.

Kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała w transakcji EPP. Obsługa obejmowała m.in. doradztwo przy strukturyzowaniu transakcji oraz przygotowanie i negocjowanie całości dokumentacji transakcyjnej. Zespołem doradców kierowali partnerzy Paweł Cholewiński z praktyki fuzji i przejęć i Kamil Osiński z praktyki nieruchomości, z udziałem Pawła Mardasa, counsela z praktyki fuzji i przejęć.

Kancelaria Adwokacka Michał Bieniak poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała w transakcji sprzedającemu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl