Greenberg Traurig i Dentons w sprzedaży magazynu internetowego gigasklepu koreańskiemu inwestorowi

510
Magazyn Amazona w Kołbaskowie

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała firmie inwestycyjnej Invesco Real Estate przy sprzedaży centrum logistycznego internetowego sklepu Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem koreańskiemu funduszowi Vestas Investment Management, któremu doradzała kancelaria Dentons.

W czerwcu 2018 r. firma inwestycyjna Vestas Investment Management z Korei Południowej kupiła od Invesco Real Estate, jak podają media, drugie co do wielkości i najbardziej zaawansowane technologicznie centrum logistyczne w branży e-commerce w Europie. W zakupie pośredniczyła należąca do francuskiej grupy bankowo- finansowej firma inwestycyjna BNP Paribas Real Estate Investment Management, która oferuje klientom banku wsparcie przy realizacji ich strategii inwestycyjnych w Europie. Wartości transakcji nie upubliczniono. To pierwsza transakcja kupna funduszu Vestas European Logistics, który do końca roku planuje zainwestować jeszcze 250 mln euro w europejskie aktywa logistyczne.

Centrum logistyczne internetowego sklepu Amazon w Kołbaskowie zostało oddane do użytku we wrześniu 2017 r. przez firmę deweloperską Panattoni Europe, której Invesco powierzyła budowę. Inwestycja kosztowała ok. 91 mln euro. Na trzech kondygnacjach ma 161,5 tys. mkw. powierzchni, w tym 150,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-dystrybucyjnej. W tym ogromnym obiekcie o wysokości17 m stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne – oprócz ludzi przy dystrybucji zakupów pracuje w nim ponad 3 tys. robotów. Na potrzeby inwestycji deweloper wybudował 7, 8 tys. mkw. dróg, w tym rondo biszkoptowe (w kształcie tego rodzaju ciasteczka), na zjeździe z autostrady A6 w Kołbaskowie. Było to czwarte centrum magazynowe  wybudowane przez Panattoni Europe dla firmy Amazon. Obsługuje głównie rynek niemiecki. W Polsce Amazon ma obecnie pięć takich centrów – w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie i dwa we Wrocławiu. Każde z nich ma od 100 do 160 tys. mkw. powierzchni. Oprócz tego firma stworzyła Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku oraz oddział Amazon Web Services w Warszawie. Ogółem zainwestowała w Polsce 4 mld zł.

Invesco Real Estate to firma globalnie inwestująca w nieruchomości od 1992 r., najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na rynkach w Europie i Azji. Ma w zarządzie nieruchomości o wartości 64,4 mld dolarów. Zatrudnia prawie 500 pracowników w 21 biurach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. W Europie ma osiem biur – w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Luksemburgu, Pradze i Warszawie, zatrudniając ok. 150 osób. Zarządza 142 aktywami w 12 europejskich krajach. Ich wartość wynosi 11.3 mld dolarów. W jej polskim portfelu jest m.in. warszawski biurowy wieżowiec Q 22 i hotel Sheraton w Krakowie.

Vestas Investment Management to firma inwestująca na rynku nieruchomości założona w 2010 r. w Korei Południowej. W portfelu ma ok. 30 biurowców, magazynów i hoteli, głównie w Korei, ale także w Japonii, magazyn Amazona pod Leicester w Anglii, budynek biurowy w amerykańskim Seattle czy hotel Ritz-Carlton w Waszyngtonie.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała Invesco Real Estate przy sprzedaży – zespołem obsługi prawnej kierowali partner Agnieszka Stankiewicz i senior associate Rafał Siwek, a byli w nim associates Karol Lewandowski i Michał Niećko. Kancelaria podała, iż już wcześniej doradzała Invesco przy transakcji forward funding oraz finansowaniu bankowym tego centrum logistycznego.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała firmie Vestas Investment Management.

W 2016 r. przy zawarciu umowy o wybudowanie centrum Panattoni Europe doradzała kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr, a Invesco – Greenberg Traurig.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl