White & Case w sprzedaży akcji przez wspólnika mediowego potentata

692

Kancelaria White & Case doradzała bankowi Goldman Sachs International oraz Domowi Maklerskiemu Trigon przy pośrednictwie w sprzedaży przez cypryjską spółkę Sensor Overseas akcji firmy Cyfrowy Polsat o wartości 634 mln zł.

Zarejestrowana na Cyprze spółka Sensor Overseas Limited, kontrolowana przez Heronima Rutę, wspólnika Zygmunta Solorza, sprzedała 13 czerwca 2018 r. ponad 28 mln (4,4 proc.) akcji Cyfrowego Polsatu (po 22,5 zł) inwestorom instytucjonalnym w Polsce i za granicą. Transakcję przeprowadzono w drodze tzw. przyspieszonej budowy księgi popytu.

Jak podaje portal Wirtualne Media, w ostatnich miesiącach Sensor Overseas sprzedawała już akcje Cyfrowego Polsatu. W listopadzie 2017 r. miała ich 55 mln, były warte 1,3 mld zł. W lutym 2018 r. ponad 21 mln akcji kupiła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza, który jest głównym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu. Przed ostatnią sprzedażą Sensor Overseas miała w sumie ponad 34 mln akcji (5,32 proc. kapitału).

Jak informują media, Heronim Ruta to wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza. Współpracę rozpoczęli w latach 80. XX wieku. W 2008 r. Heronim Ruta otrzymał od Zygmunta Solorza pakiet 17 proc. akcji Cyfrowego Polsatu, firmy dziś wycenianej na giełdzie na 15 mld zł. Obecnie spienięża je i wycofuje się ze spółki.

W maju 2018 r. Heronim Ruta sprzedał należącej do Zygmuna Solorza cypryjskiej spółce Karswell większość udziałów w spółce Ster, która jest właścicielem telewizji Superstacja. W efekcie Karswell jest jedynym właścicielem spółki Ster i zarazem Superstacji.

Cyfrowy Polsat to znacząca grupa medialno-telekomunikacyjna, w której skład wchodzą: platforma satelitarna Cyfrowy Polsat, operator sieci komórkowej Plus – Polkomtel, Telewizja Polsat oraz interaktywna platforma rozrywkowa ipla.tv.

Kancelaria White & Case poinformowała “Rynek Prawniczy”, że doradzała Goldman Sachs International i Domowi Maklerskiemu Trigon przy organizacji sprzedaży akcji Cyfrowego Polsatu przez Sensor Overseas. W obsługę zaangażowani byli prawnicy z biura w Warszawie – partner Marcin Studniarek, partner lokalny Rafał Kamiński i associate Monika Dużyńska oraz z biura  w Londynie – Doron Loewinger i Inigo Esteve.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl