Dwie kancelarie w nabyciu drugiego biurowca w kompleksie

848
(www.echo.com.pl)

Kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała spółce Echo Polska Properties przy zakupie budynku biurowego O3 Business Campus II od firmy Echo Investment, której doradzała kancelaria Weil, Gotshal & Manges.

Spółka Echo Polska Properties kupiła pod koniec grudnia 2017 r. za 49,2 mln euro drugi budynek w kompleksie biurowym O3 Business Campus w Krakowie od firmy deweloperskiej Echo Investment. Transakcja została zrealizowana na podstawie prawa do złożenia pierwszej oferty ustanowionego w przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości zawartej przez strony w 2016 r. Budynek, którego budowa zakończyła się w trzecim kwartale 2017 r. jest w 70 proc. wynajęty. Ma 12 kondygnacji naziemnych z parterem oraz dwie podziemne i 414 miejsc parkingowych.

O3 Business Campus to zespół trzech budynków biurowych w Krakowie. Każdy z nich ma po 19 tys. mkw. powierzchni najmu. Pierwszy został kupiony przez EPP w grudniu 2016 r. Trzeci jest w trakcie budowy, której zakończenie zaplanowano na pierwszy kwartał 2018 r.

Echo Polska Properties to spółka działająca według formuły REIT, inwestująca w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce. Jest notowana na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu. Ma w portfelu 13 centrów handlowych.

Echo Investment to czołowa w Polsce firma inwestycyjnodeweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company.

– Kontynuujemy deklarowaną strategię stopniowego zbywania naszego portfela biurowego, żeby móc w pełni skupić się na inwestycjach w projekty handlowe. Jednak sfinalizowanie zakupu drugiego etapu O3 Business Campus jest kontynuacją wcześniej uzgodnionej umowy – wyjaśnił Hadley Dean, prezes Echo Polska Properties.

– Partnerstwo jest korzystne dla obu stron. EPP przejmuje kolejny budynek, cieszący się dużym zainteresowaniem firm z sektora usług wspólnych, natomiast Echo, zgodnie ze strategią rentownego wzrostu, sprzedaje go w krótkim czasie po zakończeniu budowy – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Spółkę Echo Polska Properties obsługiwała w transakcji kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy. Zespołem prawników kierował partner Kamil Osiński kierujący praktyką nieruchomości, a byli w nim Malwina Stajniak, Marcin Rżysko, Joanna Kośmider, Kamil Wróblewski (z tejże praktyki), Marcin Huczkowski, Agnieszka Serzysko, Klaudia Szymańska z praktyki sektora usług finansowych, Piotr Ząbkiewicz, Aneta Serowik z praktyki prawo korporacyjnego, Katarzyna Cybulska z praktyki infrastruktury i budownictwa.

Echo Investment doradzała kancelaria Weil, Gotshal & Manges.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl