CMS w sprzedaży bankowej firmy deweloperskiej

598

Kancelaria CMS Cameron Mckenna Nabarro Olswang była doradcą mBanku przy sprzedaży deweloperskiej spółki mLocum wrocławskiej firmie deweloperskiej Archicom.

Firma Archicom zawarła w czerwcu 2017 r. dwie przedwstępne umowy dotyczące zakupu łącznie 79,99 proc. akcji spółki mLocum od mBanku za 87,6 mln zł. W wyniku zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy Archicom przejmie pakiet  kontrolny 51 proc. akcji w kapitale zakładowym. Nabycie pozostałych akcji mLocum nastąpi na podstawie drugiej przyrzeczonej umowy do 28 grudnia 2018 r. Część ceny, 32,8 mln zł, Archicom sfinansuje ze środków własnych, zaś pozostałą odroczoną część ceny sprzedaży w wysokości łącznie 54,8 mln zł ze środków własnych albo dzięki pozyskaniu finansowania zewnętrznego.

Istniejąca od 2000 r. spółka mLocum zajmuje się realizacją projektów mieszkaniowych, zarządzaniem nieruchomościami oraz świadczy usługi inżynierskie. Wybudowała dotychczas ponad 4,3 tys. lokali mieszkalnych. Obecnie buduje w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.

Grupa mBanku jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, oferującą bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną oraz inne usługi finansowe, takie jak leasing, faktoring, działalność maklerską, wealth management, corporate finance i doradztwo w zakresie rynków kapitałowych. W 2000 r. utworzyła pierwszy w Polsce bank internetowy.

Spółką dominującą grupy jest mBank S.A., działający od 1986 r., pierwotnie pod marką Banku Rozwoju Eksportu, następnie jako BRE Bank. Obok niego w skład grupy wchodzi 12 spółek, w których mBank posiada większościowe udziały Największe to mLeasing, mBank Hipoteczny, Dom Maklerski mBanku, mFaktoring oraz mLocum.

Firma Archicom wywodzi się  z założonej w 1986 r. jednej z pierwszych w PRL prywatnych spółek architektonicznych. W 1993 r. rozpoczęła działalność deweloperską od wyremontowania renesansowej kamienicy przy ul. Kiełbaśniczej we Wrocławiu. Dziś jest jednym z największych deweloperów na rynku dolnośląskim, oferującym mieszkania, apartamenty, lofty i biura. Grupa Archicom ma na koncie 150 zrealizowanych inwestycji, 4 tys. wybudowanych mieszkań i pięć biurowców. Pracuje w niej 6 tys. osób. W 2016 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych pozyskując  z emisji akcji 72,1 mln zł.

Przy sprzedaży mLocum Bankowi doradzało warszawskie biuro kancelarii CMS Nabarro Olswang. Jej doradztwo w zakresie prawnym i podatkowym obejmowało wszystkie etapy transakcji, w tym sporządzenie projektów i negocjacje kluczowych umów. Zespołem prawników kierował Błażej Zagórski, counsel z departamentu transakcji i prawa spółek. W składzie byli prawnicy transakcyjni Julita Mazurkiewicz, Grzegorz Pączek, Małgorzata Wdowczyk oraz Piotr Przybylski z zespołu nieruchomości i Łukasz Dynysiuk, counsel specjalizujący się w doradztwie podatkowym.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl