Hogan Lovells i Taylor Wessing w tajlandzkiej akwizycji hoteli

379
Hotel Amber Baltic w Międzyzdrojach (www.kamienskie.info)

Kancelaria Hogan Lovells doradzała firmie U City z Tajlandii w transakcji przejęcia portfela hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym pięciu w Polsce, od firmy Warimpex, której doradcą była kancelaria Taylor Wessing. Po stronie tajlandzkiego inwestora pracowała także austriacka kancelaria CHSH Cerha Hempel Spiegelfeld Hlawati.

Austriacka firma hotelarska Warimpex poinformowała 23 lutego 2017 r. o podpisaniu warunkowej umowy sprzedaży części hoteli ze swojego portfela firmie U City Public Company Limited z Tajlandii. Sprzedaje udziały o wartości 180 mln euro w ośmiu hotelach, w tym pięciu w Polsce. Stanowią one połowę aktywów nieruchomościowych Warimpeksu.

Transakcja nie obejmuje udziałów firmy UBM Development, która ma ich połowę w dwóch z ośmiu hoteli. Dotyczy dwóch obiektów w Pilźnie i Pradze (Czechy), jednego w Bukareszcie; w Polsce zaś Warimpex pozbywa się hoteli  Andel’s w Łodzi i Krakowie, Vienna House Easy Chopin w Krakowie, Angelo by Vienna House w Katowicach i Amber Baltic w Międzyzdrojach.

Jednocześnie główni akcjonariusze Warimpeksu, fundacje Amber i Bocca, podpisały porozumienie o zbyciu na rzecz U City wszystkich udziałów w spółce hotelowej Vienna International Hotel Management, która zarządza kolejnymi 16 hotelami. Zamknięcie obu transakcji powinno nastąpić do lata 2017 r.

Warimpex chce przeznaczyć przychód ze sprzedaży na poprawę struktury kapitałowej, nowe projekty deweloperskie, potencjalnie realizowane także wspólnie z firmą U City, która rozpoczyna działalność w Europie ŚrodkowoWschodniej.

Warimpex Finanz und Beteiligungs to austriacka spółka hotelarska, która w ostatnich 25 latach zrealizowała w sektorze nieruchomości inwestycje o wartości ponad 1 mld euro. W siedmiu krajach regionu CEE posiada 14 biznesowych i luksusowych hoteli oraz  trzy obiekty handlowe i biurowe, m.in. w Polsce hotel InterContinental w Warszawie.

Tajlandzka spółka U City Public Company Limited z siedzibą w Bangkoku została założona w 1988 r. Działa w branży nieruchomości oferując m.in. usługi wynajmu, zarządzania.

Doradcą firmy U City była kancelaria Hogan Lovells – zespół prawników z biur w Monachium, Frankfurcie, Brukseli, Moskwie i Warszawie. Współpracowała z nią środkowoeuropejska kancelaria CHSH Cerha Hempel Spiegelfeld Hlawati – prawnicy z biur w Wiedniu, Pradze, Bratysławie i Bukareszcie.

Firmie Warimpex przy sprzedaży części portfela hoteli, a także jej dwóm większościowym udziałowcom, fundacjom Amber i Bocca, przy zbyciu ich udziałów w firmie Vienna House, doradzała kancelaria Taylor Wessing – zespół prawa korporacyjnego z biura w Wiedniu. Zaangażowani byli również prawnicy z biur w Pradze i Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl