Raport Hays: Stabilizacja wynagrodzeń prawników

4413

Szef działu prawnego w korporacji ma szansę zarobić nawet 40 tys. zł miesięcznie. Starszy prawnik w kancelarii powinien zaś oczekiwać 20 tys. zł wynagrodzenia.

Wymienione kwoty pochodzą z zestawienia sporządzonego przez polski oddział firmy doradztwa personalnego Hays Poland na podstawie danych z rekrutacji przeprowadzonych przez nią w 2016 r.

Dane zawiera opublikowany właśnie „Raport płacowy 2017. Trendy na rynku pracy” firmy Hays Poland, który bazuje na kwotach oferowanych nowo zatrudnionym pracownikom.

W omówieniu branży „prawo i podatki” czytamy m.in. iż obserwuje się w niej „coraz większe nasycenie rynku” pracy, na który wchodzą pokolenia młodych prawników, zwiększając konkurencję.

Już nie każdy absolwent prawa znajduje zatrudnienie w zawodzie – teza raportu brzmi jak wyrok. Ale zwracają uwagę jego autorzy perspektywy dla nich są jednak ciekawe, ponieważ jest to „wykształcenie pożądane i cenione” na wielu stanowiskach.

Według raportu rynek usług prawnych jest bardzo zróżnicowany, tak też i zarobki na nim, które zależą i od stażu, i od miejsca pracy. Są różnice między wynagrodzeniami w kancelariach sieciowych i małych butikowych. Na rynek pracy wkracza tak wielu absolwentów prawa, radców prawnych i adwokatów, że proponuje im się wynagrodzenia identyczne lub mniejsze niż w latach ubiegłych. Na wysokie wynagrodzenia mogą natomiast nadal liczyć prawnicy z wieloletnim doświadczeniem.

Prognoza raportu na rok 2017 mówi o „dość dużym zapotrzebowaniu” na specjalistów od podatków, zwłaszcza cen transferowych. Będą ich poszukiwać duże firmy, małe spółki doradztwa podatkowego i start-upy.

Utrzyma się również duży popyt na prawników transakcyjnych obsługujących fuzje i przejęcia spółek.

Marta Borzym, senior consultant w Hays Poland, twierdzi w komentarzu do raportu, iż rynek prawny wymaga dziś wysokiej profesjonalizacji usług. Prawnicy muszą się znać nie tylko na prawie, ale i na biznesie, posiadać także tzw. kompetencje miękkie. Oprócz wiedzy oczekuje się od nich umiejętności szerszego spojrzenia, zdolności budowania relacji oraz pozyskiwania klientów.

* Miesięczne wynagrodzenie brutto na danym stanowisku (pełen etat). ** Najczęściej oferowane wynagrodzenie na danym stanowisku. Dane do raportu płacowego zostały uzyskane na podstawie rekrutacji przeprowadzonych przez Hays Poland w 2016 r.

„Raport Płacowy 2017” Hays pokazuje wysokości płac w głównych sektorach rynkowych. Publikacja zawiera zestawienie uśrednionych dla całej Polski, minimalnych, maksymalnych i optymalnych miesięcznych wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej, w podziale na 19 specjalizacji. Zostało ono opracowane na podstawie danych gromadzonych przez ostatnie 12 miesięcy.
Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy Hays, posiadającej 252 biura w 33 krajach, w których pracuje 9,2 tys. ekspertów.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl