The Legal 500: Dentons najlepsza w Polsce AD 2016

1081

Kancelaria Dentons zdobyła najwięcej, bo aż osiem pierwszych miejsc w tegorocznej edycji katalogu-rankingu The Legal 500 dla Polski.

Należy do najlepszych w połowie ze wszystkich kwalifikowanych dziedzin – w obsłudze bankowości, w prawie konkurencji, rozwiązywaniu sporów, energetyce, nieruchomościach, w prawie publicznym, restrukturyzacyjno-upadłościowym i podatkowym.

Najnowsze wydanie katalogu „The Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2015″ ukazało się 13 kwietnia 2016 r. Publikacja klasyfikuje i charakteryzuje firmy prawnicze oraz indywidualnych prawników z 81 krajów, w tym z Polski.

Jest też rankingiem: analitycy brytyjskiej  firmy Legalease, wydawcy tych przewodników, ustalają hierarchię najlepszych krajowych kancelarii na podstawie analizy zleceń obsługiwanych przez nie w ostatnim roku, z uwzględnieniem specjalizacji ich zespołów oraz opinii klientów uzyskanych na podstawie rozmów.

W tym roku najwięcej pierwszych miejsc w zestawieniach dla Polski przypadło kancelarii Dentons, która zdetronizowała lidera ubiegłorocznego Allen & Overy (to jest powrót na tron, albowiem w 2014 i w 2013 r. w rankingu także królowała Dentons). Na drugim miejscu pozostała zdobywając w zestawieniach sześć pierwszych pozycji kancelaria Clifford Chance, której towarzyszy firma Linklaters mocniej doceniona w tegorocznej edycji The Legal 500. Kolejna w tabeli Allen & Overy może pochwalić się pięcioma pierwszymi pozycjami, ale jest to o dwa mniej niż rok wcześniej, odwrotnie niż w przypadku kancelarii Wardyński i Wspólnicy, która również ma pięć pierwszych pozycji, ale o dwie więcej niż rok wcześniej. Polepszyły swoje notowania w rankingu jeszcze kancelarie Baker & McKenzie, CMS, Domański Zakrzewski Palinka, Greenberg Traurig, DLA Piper, Hogan Lovells i White & Case.

Czołowe kancelarie w Polsce według liczby pierwszych pozycji w rankingu The Legal 500 

(co najmniej dwa pierwsze miejsca)

Dentons 8 (2015 – 6)
Clifford Chance 6 (2015 – 6)
Linklaters 6 (2015 – 4)
Allen Overy 5 (2015 – 7)
Wardyński i Wspólnicy 5 (2015 – 3)
Baker & McKenzie 4 (2015 – 3)
CMS 4 (2015 – 3)
Domański Zakrzewski Palinka 3 (2015 – 1)
Greenberg Traurig 3 (2015 – 2)
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak 3 (2015 – 3)
Weil, Gotshal & Manges 3 (2015 – 3)
DLA Piper 2 (2015 – 1)
Hogan Lovells 2 (2015 – 1)
K&L Gates 2 (2015 – 2)
White & Case 2 (2015 – 1)

Zmiany w tegorocznym rankingu wynikły również  z uwzględnienia w nim nowej kategorii klasyfikacji – obsługi klientów prywatnych, której w edycji z 2015 r. nie było. Teraz obejmuje on 16 dziedzin. W tych „starych” zmian jest całkiem sporo.   Wśród nich: awans do najściślejszej czołówki w dziedzinie obsługi transakcji bankowych kancelarii Dentons, w dziedzinie rynków kapitałowych (equity) – awans kancelarii White & Case i ubytek Allen & Overy, w dziedzinie prawa korporacyjnego oraz M&A – awanse Linklaters i White & Case, w dziedzinie rozwiązywania sporów – awanse firm Domański Zakrzewski Palinka i Linklaters oraz ubytek White & Case, w dziedzinie ubezpieczeń – awans DLA Piper, w dziedzinie prawa publicznego – awanse firm Dentons, Domański Zakrzewski Palinka, Hogan Lovells i Wardyński i Wspólnicy oraz ubytek Allen & Overy, w dziedzinie nieruchomości – awanse CMS i Greenberg Traurig.

The Legal 500 prezentuje klasyfikacje rekomendowanych firm oraz prawników z Polski w 16 dziedzinach prawa i branżach. Poniżej podajemy kancelarie zajmujące pierwsze miejsca w każdej z nich (pełne zestawienia obejmują po kilkadziesiąt firm), pogrubionym drukiem – te, które awansowały na czołowe pozycje w rankingu tegorocznym.

Bankowość i finanse

Allen & Overy, Clifford Chance, Dentons (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Linklaters

Rynki kapitałowe: pożyczki

Allen & Overy, Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Rynki kapitałowe: prywatne inwestycje

Baker & McKenzie, Greenberg Traurig, Weil Gotshal & Manges, White & Case (nowa w porównaniu z 2015 r.),

Prawo konkurencji/antymonopolowe

Allen & Overy, Dentons, Linklaters, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, WKB Wierciński Kwieciński Baehr (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Prawo handlowe, korporacyjne oraz fuzje i przejęcia

Allen & Overy, Clifford Chance, Greenberg Traurig, Linklaters (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Weil Gotshal & Manges, White & Case (nowa w porównaniu z 2015 r.),

Rozwiązywanie sporów

Clifford Chance, Dentons, Domański Zakrzewski Palinka (nowa w porównaniu z 2015 r.),  K&L Gates, Linklaters (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Wardyński i Wspólnicy

Prawo pracy

Sobczyk i Współpracownicy, CMS, Raczkowski Paruch, Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Energetyka i zasoby naturalne

CMS, Chadbourne & Parke, Dentons, Norton Rose Fulbright (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Ubezpieczenia  

CMS, Domański Zakrzewski Palinka, DLA Piper (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Hogan Lovells

Własność intelektualna

Baker & McKenzie, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Klienci prywatni (nowa dziedzina w 2016 r.)

Wardyński i Wspólnicy, Woźniak Legal

Prawo publiczne

Clifford Chance, DLA Piper, Dentons (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Domański Zakrzewski Palinka (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Gide Loyrette Nouel, Hogan Lovells (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Linklaters, Wardyński i Wspólnicy (nowa w porównaniu z 2015 r.).

Nieruchomości i budownictwo

CMS (nowa w porównaniu z 2015 r.),  Dentons, Greenberg Traurig (nowa w porównaniu z 2015 r.), Linklaters

Restrukturyzacja i prawo upadłościowe

Allen & Overy, Clifford Chance, Dentons, K&L Gates, Weil Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Technologie, media, telekomunikacja

Baker & McKenzie, GWW Grynhoff i Partnerzy,  Wierzbowski Eversheds (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Podatki

Baker & McKenzieDentons (bez zmian w porównaniu z 2015 r.)

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl