Pięć kancelarii i jeden partner z szansami na nagrody „The Lawyer”

466

B2R Law Jankowski Stroiński Zięba, Kochański & Partners, Kopeć & Zaborowski, Maruta Wachta, Penteris – te firmy z Polski są kandydatami do tegorocznych nagród European Awards przyznawanych przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, „The Lawyer” nie wprowadził kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce”. Kancelariom z Polski pozostało ubiegać się o zwycięstwo w innych kategoriach konkursu.

Ubiegłoroczny laureat nagrody dla najlepszej firmy prawniczej w Europie Środkowej – kancelaria Maruta Wachta, która także w 2018 r. była laureatem, i to dwóch nagród – dla najlepszej kancelarii polskiej i najlepszej kancelarii specjalistycznej w Europie, znalazła się w tym roku znowu w gronie kandydatów do laurów. Tym razem ponownie jest na wytypowanej i ogłoszonej 16 listopada 2020 r. tzw. krótkiej liście (shortlist ) w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku” (European Specialist Law Firm of the Year ), z której jury  wybierze zwycięzcę.

Podobnie jak kancelaria Kopeć & Zaborowski, która dwa lata temu była na krótkiej liście w kategorii firm polskich, a w ubiegłym roku już miała pierwszą szansę na nagrodę w tejże kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku”. Na swojej internetowej witrynie podaje, że aktualnie jury doceniło „zespół prawników zajmujących się prawem karnym gospodarczym, w szczególności zaś przestępstwami tzw. białych kołnierzyków”.

Natomiast dwie firmy, o częściowo wspólnej przeszłości, czyli B2R Law Jankowski Stroiński Zięba oraz Kochański & Partners, zostały w tym roku zakwalifikowane do grupy sześciu finalistów w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” (Law Firm of the Year: Central Europe ).

Grono polskich kandydatur do europejskich nagród „The Lawyer” uzupełnia istniejąca od niespełna roku firma Penteris wytypowana do nagrody dla najlepszego europejskiego zespołu do prawnej obsługi nieruchomości (European Real Estate Team of the Year ). Na swojej witrynie internetowej kancelaria podaje, że jej zespół został wyróżniony za doradztwo firmie Immofinanz przy zakupie biurowego wieżowca Warsaw Spire Tower od firm Ghelamco i Madison International Realty za 386 mln euro. Ta transakcja została sfinalizowana w lipcu 2019 r., kiedy ów zespół działał jeszcze w barwach działającej w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelarii Magnusson.

Ponadto o tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” (European Managing Partner of the Year ) rywalizuje w tym roku Marcin Maruta z kancelarii Maruta Wachta.

Przypomnijmy, że w 2015 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce” została przez „The Lawyer” wybrana kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Nagrodę European Award odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej triumfowały kancelaria Magnusson, której nie ma już w Polsce, oraz Domański Zakrzewski Palinka.

W 2020 r. wybór najlepszych w 25 kategoriach, w tym w 15 jurysdykcyjnych grupach regionalnych i krajach Europy, w pięciu kategoriach transakcyjnych i pięciu organizacyjnych, a oprócz tego najlepszego firmowego zespołu prawników wewnętrznych oraz głównego laureata – Firmy Prawniczej Roku (Law Firm of the Year ) zostanie ogłoszony 1 grudnia – online ze względu na trwającą drugą falę zarazy.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie już jedenasty rok.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl