NGL Legal i WKB w miliardowym zakupie sześciopaka zachodniopomorskich elektrowni wiatrowych

323
Zdjęcie: wal_172619/Pixabay

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria NGL Legal doradzała firmie Enea przy nabyciu pakietu sześciu elektrowni wiatrowych w Polsce od duńskiej firmy European Energy, której doradzała kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (WKB Lawyers).

O transakcji strony poinformowały 26 marca 2025 r. Należąca do energetycznej grupy Enea firma Enea Nowa Energia podpisała ze spółkami EE Polska i EE Pommerania, z duńskiej grupy European Energy, dwie przedwstępne umowy nabycia udziałów w spółkach celowych, będących właścicielami sześciu działających w województwie zachodniopomorskim elektrowni wiatrowych, o łącznej mocy zainstalowanej 83,5 megawatów, oraz opcji zakupu projektu elektrowni słonecznej o planowanej mocy 25 MW.

Przedmiotem umowy jest zakup pięciu wiatrakowni o łącznej mocy 44,7 MW, z tzw. kompleksu Pomerania Wind: Grzmiąca (6 MW), Kołobrzeg (19,25 MW), Białogard (7,88 MW), Siemyśl (6,3 MW), Drawsko II (5,25 MW), oraz wiatrakowni Liskowo o mocy 38,8 MW, a także ewentualnie towarzyszącej jej panelowni solarnej, która jest na etapie gotowości do budowy.

Transakcja wymaga akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakup projektu fotowoltaicznego jest natomiast uzależniony od wyniku badania due diligence. Kontrakt zakłada także mechanizm earn-out, w formie wypłacenia potencjalnej premii dla sprzedawcy w zależności od produkcji energii z wiatru w pierwszym roku po zawarciu umowy, a jego wartość może wynieść maksymalnie 914,8 mln zł.

Grupa Enea zajmuje się produkcją energii elektrycznej i cieplnej i przesyłem prądu w północno-zachodniej Polsce (na ok. 1/5 powierzchni kraju). Obsługuje 2,6 mln klientów. Zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Należą do niej elektrownie Kozienice i Połaniec. W grupie działa również przedsiębiorstwo górnictwa węgla kamiennego Lubelski Węgiel Bogdanka. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Spółka Enea Nowa Energia odpowiada w Enei za inwestycje w odnawialne źródła energii. Na koniec 2024 r. miała 81 MW „w słońcu” i 71,6 MW „w wietrze”.

Historia firmy zaczęła się w 1904 r. od uruchomienia pierwszej elektrowni w Poznaniu. W 2003 r. z połączonych spółek Energetyka Poznańska, Energetyka Szczecińska, Zakład Energetyczny Bydgoszcz, Zakład Energetyczny Gorzów, Zielonogórskie Zakłady Energetyczne utworzono Grupę Energetyczną Enea. W 2007 r. wyodrębniono spółkę do zarządzania siecią dystrybucyjną – Enea Operator.

Enea jest kontrolowana przez Skarb Państwa, który posiada 52,29 proc. akcji, reszta jest w obrocie giełdowym.

Duńska firma European Energy rozwija, buduje i zarządza lądowymi elektrowniami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz morskimi elektrowniami wiatrowymi. Została założona  przez Knuda Erika Andersena i Mikaela D. Pedersena w 2004 r., kiedy celem firmy było przede wszystkim osiągnięcie niezależności energetycznej w Europie. Dziś dąży do „stworzenia ekologicznego społeczeństwa wolnego od paliw kopalnych”, realizując projekty w krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Australii i Brazylii. W Polsce działa od  2007 r., posiada 200 MW zainstalowanej mocy w OZE, z przewagą fotowoltaiki.

– Enea kontynuuje rozwój w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zakup gotowych i operacyjnych farm wiatrowych pozwala na natychmiastowe zwiększenie naszego udziału w OZE, bez konieczności wieloletniego procesu deweloperskiego. Realizacja takich projektów pozwoli Grupie Enea na skuteczną transformację w zielony, niezawodny i nowoczesny koncern energetyczny w ciągu najbliższych dziesięciu lat – oświadczył Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

– Sprzedajemy farmy wiatrowe Enei, która podziela naszą długoterminową wizję dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Ta transakcja podkreśla również siłę naszego portfolio  projektów w Polsce, gdzie pozostajemy zaangażowani w rozwój działalności m.in. w energetyce wiatrowej i słonecznej, reinwestując środki w nowe projekty typu greenfield – skomentował Jens-Peter Zink, wiceprezes zarządu European Energy.

Kancelaria NGL Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Enea przy nabyciu farm wiatrowych od firmy European Energy, i podała, że obsługę wykonywali m.in. partner Marek Grzywacz, counsel  Weronika Własienko, senior associate  Anna Wesołowska.

Kancelaria WKB potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie European Energy przy sprzedaży farm wiatrowych firmie Enea, i podała, że obsługą kierował partner Grzegorz Godlewski z praktyki fuzji i przejęć, a wykonywali ją także partner Krzysztof Sikorski z praktyki energetyki, managing associate  Małgorzata Studniarek z praktyki fuzji i przejęć, associate  Maciej Ziemann z praktyki energetyki, managing associate  Mateusz Krajewski, junior associate  Karol Muszyński – z praktyki bankowości.

Ireneusz Walencik