Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DWF doradzała amerykańskiej firmie inwestycyjnej H.I.G. Capital przy przejęciu firmy CGH Group, produkującej stalowe zbiorniki, której akcjonariuszom doradzała kancelaria LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy.
W lipcu 2024 r. „podmiot stowarzyszony” z firmą inwestycyjną H.I.G. Capital podpisał z akcjonariuszami firmy CGH Group „ostateczną umowę nabycia” tego producenta zbiorników stalowych. Transakcja musi zostać zaakceptowana przez organy antymonopolowe.
Firma CGH Group powstała w połowie lat 90-tych XX w., kiedy jako CGH International rozpoczęła w Polsce wytwarzanie dwupłaszczowych zbiorników do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych. Jej siedziba i główny zakład produkcyjny mieszczą się w Bydgoszczy. Produkuje podziemne i naziemne, stalowe oraz kwasoodporne, zbiorniki magazynowe i przemysłowe, o pojemnościach od kilku do 600 m sześc, jednopłaszczowe i dwupłaszczowe, ciśnieniowe i bezciśnieniowe, poziome i pionowe, izolowane i podgrzewane; na ciecze łatwopalne i niebezpieczne, retencyjne na wodę, na płynny gaz (LPG) i inne paliwa, na substancje przemysłowe (smary, oleje ) i rolno-spożywcze (mocznik, etanol). Jej asortyment obejmuje również rury do gazu i ropy naftowej. Biura sprzedaży CGH w Danii (spółka CGH Nordic) i Belgii (spółka CGH Belgium) obsługują rynki w Skandynawii, krajach Beneluksu i Francji, a także rynki międzynarodowe w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Firma posiada także fabrykę w Republice Południowej Afryki (spółka CGH South Africa). Jej akcjonariuszami są inwestorzy z Belgii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.
H.I.G. Capital to amerykańska firma inwestycyjna o zasięgu globalnym, której aktywa liczone są na 64 mld dolarów. Ma siedzibę w Miami i biura w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Los Angeles, San Francisco i Atlancie, a oddziały w Londynie, Hamburgu, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Bogocie, Rio de Janeiro, São Paulo i Dubaju. Oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno finansowanie kapitałem, jak i długiem. Fundusze akcyjne H.I.G. inwestują w wykupy menedżerskie, dokapitalizowanie i wydzielenie przedsiębiorstw, fundusze dłużne – w finansowanie dłużne uprzywilejowane, jednotranszowe i podporządkowane. Od założenia w 1993 r. H.I.G. zainwestowała w ponad 400 firm na całym świecie. Aktualnie w jej portfelu jest ponad 100 firm.
– Jesteśmy pod wrażeniem możliwości inżynieryjnych i produkcyjnych CGH, które pozwalają dostarczać wysokiej jakości zbiorniki, dostosowane do potrzeb klientów, po konkurencyjnych cenach. Firma jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści z rozwoju europejskiej infrastruktury energii odnawialnej – oświadczył Holger Kleingarn, dyrektor zarządzający w H.I.G. Capital.
– W H.I.G. znaleźliśmy idealnego partnera, który wspiera nasze plany rozwoju obejmujące dalszą ekspansję geograficzną i poszerzanie asortymentu, przy jednoczesnej rozbudowie mocy produkcyjnych – stwierdził Krzysztof Jańczak, dyrektor generalny CGH.
„Rynek Prawniczy” ustalił, ze firmie H.I.G. Capital doradzała transakcji kancelaria DWF, która poinformowała w Internecie, że jej obsługa obejmowała przeprowadzenie prawnego due diligence przejmowanego przedsiębiorstwa oraz doradztwo transakcyjne, kwestie finansowania i wystąpienia o zgody na koncentrację do Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Kierowali nią Michał Pawłowski, partner zarządzający oraz partner Rafał Woźniak, a wykonywali także senior associate Katarzyna Stefaniak, partner lokalna Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, counsele Lech Najbauer, Krzysztof Kropidłowski, senior associate Mateusz Bąk, associate Kamil Ciodyk, junior associates Joanna Maria Szczęch, Iga Sukiennik – z zespołu Corporate and M&A. W kwestiach finansowych doradzali partner Tomasz Kaczmarek, senior associate Marta Piotrkowicz – z zespołu bankowości i finansów.
Kancelaria LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji „belgijskim, brytyjskim i nowozelandzkim akcjonariuszom CGH Group”.
Ireneusz Walencik