DWF i LWW w zakupie stalowych zbiorników przez amerykańskiego inwestora

228
(www.cgh.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DWF doradzała amerykańskiej firmie inwestycyjnej H.I.G. Capital przy przejęciu firmy CGH Group, produkującej stalowe zbiorniki, której akcjonariuszom doradzała kancelaria LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy.

W lipcu 2024 r. „podmiot stowarzyszony” z firmą inwestycyjną H.I.G. Capital podpisał z akcjonariuszami firmy CGH Group „ostateczną umowę nabycia” tego producenta zbiorników stalowych. Transakcja musi zostać zaakceptowana przez organy antymonopolowe.

Firma CGH Group powstała w połowie lat 90-tych XX w., kiedy jako CGH International rozpoczęła w Polsce wytwarzanie dwupłaszczowych zbiorników do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych. Jej siedziba i główny zakład produkcyjny mieszczą się w Bydgoszczy. Produkuje podziemne i naziemne, stalowe oraz kwasoodporne, zbiorniki magazynowe i przemysłowe, o pojemnościach od kilku do 600 m sześc, jednopłaszczowe i dwupłaszczowe, ciśnieniowe i bezciśnieniowe, poziome i pionowe, izolowane i podgrzewane; na ciecze łatwopalne i niebezpieczne, retencyjne na wodę, na płynny gaz (LPG) i inne paliwa, na substancje przemysłowe (smary, oleje ) i rolno-spożywcze  (mocznik, etanol). Jej asortyment obejmuje również rury do gazu i ropy naftowej. Biura sprzedaży CGH w Danii (spółka CGH Nordic) i Belgii (spółka CGH Belgium) obsługują rynki w Skandynawii, krajach Beneluksu i Francji, a także rynki międzynarodowe w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Firma posiada także fabrykę w Republice Południowej Afryki (spółka CGH South Africa). Jej akcjonariuszami są inwestorzy z Belgii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.

H.I.G. Capital to amerykańska firma inwestycyjna o zasięgu globalnym, której aktywa liczone są na 64 mld dolarów. Ma siedzibę w Miami i biura w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Los Angeles, San Francisco i Atlancie, a oddziały w Londynie, Hamburgu, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Bogocie, Rio de Janeiro, São Paulo i Dubaju. Oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno finansowanie kapitałem, jak i długiem. Fundusze akcyjne H.I.G. inwestują w wykupy menedżerskie, dokapitalizowanie i wydzielenie przedsiębiorstw, fundusze dłużne – w finansowanie dłużne uprzywilejowane, jednotranszowe i podporządkowane. Od założenia w 1993 r. H.I.G. zainwestowała w ponad 400 firm na całym świecie. Aktualnie w jej portfelu jest ponad 100 firm.

– Jesteśmy pod wrażeniem możliwości inżynieryjnych i produkcyjnych CGH, które pozwalają dostarczać wysokiej jakości zbiorniki, dostosowane do potrzeb klientów, po konkurencyjnych cenach. Firma jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści z rozwoju europejskiej infrastruktury energii odnawialnej – oświadczył Holger Kleingarn, dyrektor zarządzający w H.I.G. Capital.

– W H.I.G. znaleźliśmy idealnego partnera, który wspiera nasze plany rozwoju obejmujące dalszą ekspansję geograficzną i poszerzanie asortymentu, przy jednoczesnej rozbudowie mocy produkcyjnych – stwierdził Krzysztof Jańczak, dyrektor generalny CGH.

„Rynek Prawniczy” ustalił, ze firmie H.I.G. Capital doradzała transakcji kancelaria DWF, która poinformowała w Internecie, że jej obsługa obejmowała przeprowadzenie prawnego due diligence  przejmowanego przedsiębiorstwa oraz doradztwo transakcyjne, kwestie finansowania i wystąpienia o zgody na koncentrację do Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Kierowali nią Michał Pawłowski, partner zarządzający oraz partner Rafał Woźniak, a wykonywali także senior associate  Katarzyna Stefaniak, partner lokalna Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, counsele  Lech Najbauer, Krzysztof Kropidłowski, senior associate  Mateusz Bąk, associate  Kamil Ciodyk, junior associates  Joanna Maria Szczęch, Iga Sukiennik – z zespołu Corporate and M&A. W kwestiach finansowych doradzali partner Tomasz Kaczmarek, senior associate  Marta Piotrkowicz – z zespołu bankowości i finansów.

Kancelaria LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji „belgijskim, brytyjskim i nowozelandzkim akcjonariuszom CGH Group”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl