Transatlantycką megafuzję firm prawniczych stanowczo przegłosowali ich partnerzy

790

Allen & Overy Shearman Sterling – tak będzie się nazywać nowa firma prawnicza, w skrócie A&O Shearman, która w przyszłym roku powstanie z połączenia dwóch globalnych kancelarii, jednej wywodzącej się z Wielkiej Brytanii, drugiej – ze Stanów Zjednoczonych.

Tę, najnowszą na globalnym rynku prawniczym megafuzję, jej strony ogłosiły w maju 2023 r., a przypieczętowały 13 października tegoż roku, kiedy zakończyło się, rozpoczęte pod koniec września, głosowanie partnerów nad jej zaakceptowaniem. Fuzja wymagała zgody 75 proc. partnerów każdej z nich, tymczasem według oświadczenia firm opowiedziało się za nią ponad 99 proc. Obie zadeklarowały, że „rozpoczną teraz okres aktywnego planowania integracji”, a zakończenie operacji połączeniowej zakładane jest najpóźniej w maju 2024 r.

W rezultacie powstanie transatlantycka firma prawnicza, której zsumowane przychody z ostatniego roku wyniosły 3,5 mld dolarów, licząca 3950 prawników, w tym 800 partnerów w 48 biurach w 29 krajach (w tym w Polsce).

Strony i anglojęzyczne media prawnicze korzyści z połączenia opisały następująco: Allen & Overy rozszerzy swoją bazę klientów w Stanach Zjednoczonych, największej gospodarce świata (umocnienie za Atlantykiem było od lat strategicznym priorytetem tej firmy), o dotychczasowych zleceniodawców Shearman & Sterling, zaś prawnicy amerykańskiej firmy uzyskają dostęp do szerokiego globalnego grona klientów Allen & Overy. Połączenie ma być też, według mediów, postrzegane przez menedżerów Shearman & Sterling jako remedium na pewne jej bieżące niedostatki. Wzmocniona w ten sposób organizacja ma wyprzedzić konkurentów na rynku, przede wszystkim pozostałych rywali z londyńskiego tzw. Magic Circle (kancelarie Clifford Chance, Freshfields Bruckhaus Deringer i Linklaters), oferując pierwszorzędne usługi w zakresie prawa amerykańskiego, angielskiego oraz lokalnego w biurach na całym świecie. W modelu win-win  powinno to zaowocować wzrostem zysków jej partnerów kapitałowych.

W opublikowanym przez brytyjski portal prawniczy „The Global Legal Post” artykule Bena Rigby’ego „Partners vote through merger to create A&O Shearman”, Zulon Begum, partner brytyjskiej kancelarii CM Murray, opisywana jako specjalistka od fuzji kancelarii prawnych, ocenia, że przedsięwzięcie mające, według jego inicjatorów, na celu utworzenie „niezrównanej i w pełni zintegrowanej globalnej elitarnej kancelarii prawniczej”, będzie „wiązać się ze znacznymi zobowiązaniami finansowymi wynikającymi z ujednolicenia obu firm, a także z ogromnym obciążeniem operacyjnym dla już połączonej firmy”. „O powodzeniu fuzji w dłuższej perspektywie ostatecznie zadecydują jasna strategia, solidne przywództwo i skuteczna integracja ludzi, kultury, finansów, struktur wynagrodzeń i operacji” – podsumowała Zulon Begum.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl