VII Plebiscyt „Rynku Prawniczego” – wybieramy Transakcję Roku 2022!

737

Podobnie, jak przez ostatnie sześć lat, „Rynek Prawniczy” ogłasza plebiscyt dla Czytelników na Transakcję Roku 2022.

Proponujemy wybór głosami czytelników naszego portalu najważniejszej, największej, najciekawszej transakcji obsługiwanej w 2022 roku przez kancelarie prawnicze. Pojęcie „transakcji” rozumiemy przy tym bardzo niedosłownie, albowiem chodzi nam o szeroko pojęte operacje i sprawy prawne.

Redakcja portalu wytypowała do wyboru typowe transakcje przejęć przedsiębiorstw, w tym wielkie fuzje paliwowe, ale również kredyt, emisję obligacji, akcji, przedsięwzięcia infrastrukturalne, restrukturyzację banku, sekurytyzację wierzytelności, kontrakty zbrojeniowe, deale na nieruchomościach czy międzypaństwowy spór prawnosądowy.

W głosowaniu e-mailowym Czytelnicy wybiorą Transakcję Roku, ale tak naprawdę pośrednio wskazywać będą konkretne kancelarie, które ją obsługiwały lub przy niej doradzały. Tak jak w rzeczywistości, tak i w naszym plebiscycie, pozostają one na razie w cieniu, ale ostatecznie zostaną zeń wydobyte. To one będą zwycięzcami.

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” to oczywiście zabawa, ale całkiem na serio!

Dlatego przygotowaliśmy kilka zasad, o których przestrzeganie prosimy uczestników głosowania. Chodzi o to, aby postarać się zapewnić fair play:

  • każdy uczestnik plebiscytu głosuje RAZ ( jeden człowiek = jeden głos), kolejne głosy nie będą liczone
  • należy wybrać nie mniej niż TRZY transakcje i nie więcej niż PIĘĆ – WYŁĄCZNIE z listy przedstawionej poniżej, inne głosy nie będą liczone
  • głosowanie jest anonimowe, ale jawne – dane osobowe osób głosujących pozostają pod ochroną redakcji, ale nie będą liczone głosy z nie dających się zidentyfikować adresów poczty elektronicznej.

Poniżej przedstawiamy listę 20 transakcji – w celu ułatwienia wyboru wstępnie i obiektywnie, choć nie bez kłopotu bogactwa, wyselekcjonowanych przez redakcję. Po dokonaniu wyboru prosimy wysłać email (najprościej za pośrednictwem formularza „Napisz do redakcji” na samym dole w prawej szpalcie głównej strony portalu) z wytypowanymi i wypisanymi transakcjami na adres redakcja@rynekprawniczy.pl – z tematem: transakcja roku. W ten sposób – wedle liczby otrzymanych głosów – powstanie lista rankingowa. Transakcją Roku zostanie ta z największą liczbą wskazań.

Opisy transakcji zamieszczone poniżej są jednocześnie linkami do informacji, jakie ukazały się na ich temat w portalu „Rynek Prawniczy” – zainteresowani Czytelnicy mogą się stamtąd dowiedzieć więcej szczegółów.

Na głosy czekamy do 1 czerwca.

W razie wątpliwości prosimy zadawać pytania na adres e-mail: redakcja@rynekprawniczy.pl

Tak jak rok temu liczymy na zaangażowanie i udział Czytelników.

LISTA TRANSAKCJI (kolejność przypadkowa)

To jedna z pierwszych skutecznych komercjalizacji analitycznej technologii biomedycznej – spółkę, która rozwinęła system wykrywania infekcji bakteryjnych i wirusowych za pomocą testów genetycznych, sprzedano za równowartość 0,7 mld zł.

Kancelarie doradzające: Deloitte Legal; Wardyński i Wspólnicy

Kontrakt o równowartości ok. 2,7 mld zł obejmuje m.in. opracowanie, produkcję, wystrzelenie i dostarczenie na orbitę dwóch optoelektronicznych satelitów rozpoznawczych oraz przygotowanie naziemnej stacji odbiorczej w Polsce.

Kancelaria doradzająca: Clifford Chance

Dziesięć instytucji finansowych udzieliło kredytu o równowartości 4 mld zł na rozbudowę głębokowodnego portu w Gdańsku należącego do konsorcjum Polskiego Funduszu Rozwoju, singapurskiej firmy PSA International i australijskiego funduszu IFM Investors.

Kancelarie doradzające: Allen & Overy; Clifford Chance

Ministerstwo Finansów wyemitowało pięcio- i dziesięcioletnie obligacje na łączną kwotę 3 mld dolarów – równowartość ponad 12,3 mld zł.

Kancelarie doradzające: Linklaters; White & Case

Firma Emitel, największy w Polsce operator sygnału radiowo-telewizyjnego i właściciel nadajników i anten, została sprzedana za równowartość 1,9 mld zł.

Kancelarie doradzające: Allen & Overy; Dentons; Linklaters

Procedurę wszczęto ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową banku przy zastosowaniu specjalnie utworzonej instytucji bankowej  powołanej przez BFG i spółkę utworzoną przez osiem największych banków w Polsce – przeznaczono na to 10,3 mld zł.

Kancelaria doradzająca: Rymarz Zdort (od 2023 r. Rymarz Zdort Maruta)

To największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku nieruchomości – o równowartości ponad 2,8 mld zł.

Kancelarie doradzające: Baker McKenzie; Dentons; Rymarz Zdort 

W rezultacie tej i poprzednich megafuzji, z paliwową firmą Lotos i energetyczną firmą Energa, powstała największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która pod względem przychodów jest wśród 150 firm na świecie.

Kancelarie doradzające: Bird & Bird; RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy; Rymarz Zdort; SMM Legal Maciak Mataczyński Czech; SSW Pragmatic Solutions; White & Case.

Spór o kopalnię, należącą do firmy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, toczył się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał wstrzymać wydobycie węgla, i zakończył  porozumieniem międzypaństwowym i wypłatą Czechom rekompensaty o równowartości 0,2 mld zł oraz wycofaniem skargi przeciwko Polsce z TSUE.

Kancelaria doradzająca: Domański Zakrzewski Palinka

Ukończona inwestycja, która kosztowała równowartość prawie 7,2 mld zł, umożliwia transport gazu ziemnego wydobywanego na norweskim szelfie Morza Północnego poprzez gazociąg na dnie tego morza, duński system przesyłowy i gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego do polskiego systemu przesyłowego.

Kancelarie doradzające: CMS; Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; Holst; Kochański & Partners; SDZ Legal Schindhelm; SWS Strykowski Wachowiak; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr; Norton Rose Fulbright (finansowanie)

Najwyższy wrocławski i jeden z najwyższych w Polsce drapacz chmur (206 m bez anteny) sprzedano firmie węgierskich inwestorów za równowartość 0,4 mld zł.

Kancelarie doradzające:  Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy; Dentons

Była to transakcja transferu na inwestora części ryzyka obejmującego największy w Europie Środkowo-Wschodniej portfel kredytów korporacyjnych oraz udzielonych przez bank małym i średnim przedsiębiorstwom o łącznej wartości 8,9 mld zł.

Kancelarie doradzające: Clifford Chance; Linklaters 

Właściciel sieci telefonii komórkowej Play za 7 mld zł kupił działającego w Polsce operatora telewizji kablowej.

Kancelarie doradzające: Bredin Prat; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; White & Case; Allen & Overy (finansowanie); Norton Rose Fulbright (finansowanie)

Umowy obejmują zakup łącznie 672 haubic gąsienicowych K9, w tym pierwsza umowa wykonawcza – 212 haubic za równowartość ponad 9 mld zł, oraz 48 samolotów FA-50 – za równowartość 12,4 mld zł.

Kancelaria doradzająca: White & Case

Wartość emisji przeznaczonej na finansowanie transformacji energetycznej wyniosła 3,2 mld zł, z tego Skarb Państwa, kontrolujący PGE, kupił akcje za 2,5 mld zł.

Kancelarie doradzające: DWF; Rymarz Zdort 

Samemu procesowi fuzji dwóch podmiotów towarzyszyły rozliczne umowy zbycia i nabycia udziałów i aktywów z rozmaitymi firmami, związane z realizacją tzw. środków zaradczych, wymuszonych przez Komisję Europejską dla zagwarantowania konkurencji na rynku paliw i produktów ropopochodnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kancelarie doradzające:  SMM Legal Maciak Mataczyński Czech; Rymarz Zdort (Weil, Gotshal & Manges); Allen & Overy; Andersen; Baker McKenzie; Clifford Chance; CMS; CSW Więckowska i Partnerzy; DLA Piper; Greenberg Traurig; Marek Partners; RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy; Gide Loyrette Nouel; Euclid Law; White & Case.

Maspex za 4 mld zł kupił producenta znanych polskich marek wódki – Soplicy, Żubrówki, Absolwenta, od firmy należącej do rosyjskiego biznesmena Rustama Tariko.

Kancelarie doradzające: Rymarz Zdort; Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom; White & Case (finansowanie)

To największy – o równowartości 1,2 mld zł – pod względem wartości zakup pojedynczego aktywa na rynku handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kancelarie doradzające: Greenberg Traurig; Linklaters; Simpson Thacher & Bartlett

NN Group przejęła biznes ubezpieczeniowy MetLife w Polsce i Grecji, a wartość tej transakcji oszacowano na 584 mln euro.

Kancelarie doradzające: CMS; De Brauw Blackstone Westbroek; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Spółka Bricks Acquisitions, kontrolowana przez globalną firmę bankowości inwestycyjnej, za 2,5 mld zł sprzedała działającego w Polsce dewelopera mieszkaniowego – była to największa transakcja w historii polskiej branży deweloperskiej.

Kancelarie doradzające: Greenberg Traurig; Noerr; Rymarz Zdort