Andersen w sprzedaży fabryki aluminiowych profili budowlanych

205

Kancelaria Andersen doradzała wspólnikom firmy Ponzio Polska przy sprzedaży większości jej akcji niemieckiej firmie Laumann. Oba przedsiębiorstwa działają w przemyśle budowlanym.

Transakcję zaanonsowano w grudniu 2022 r., kiedy strony podpisały przedwstępną umowę nabycia przez firmę Laumann większościowego pakietu akcji w Ponzio Polska. Zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży zależy m.in. od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niemiecka firma rodzinna Laumann Gruppe, do której należy m.in. firma Veka, produkuje okienne, drzwiowe i fasadowe profile oraz podłogi z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu (PCW, po angielsku PVC ), a także okna plastikowe. Zatrudnia ponad 6,5 tys. pracowników w fabrykach na czterech kontynentach.

Firma Ponzio Polska, działająca od 1994 r., we wsi Cekanowo, w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Słupno, produkuje m.in. aluminiowe systemy budowlane, w tym profile okienne, drzwiowe, fasadowe, drzwi przesuwane i zewnętrzne. Zatrudnia ponad 300 osób. Spółka Ponzio Polska jest filią, istniejącej od 1941 r., włoskiej firmy rodzinnej Ponzio, która działa w branży systemów aluminiowych w Europie, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. „Rynek Prawniczy” ustalił, że jej wspólnikami są Janusz Bobrowski i włoska spółka Pinser, należąca do grupy Ponzio.

Kancelaria Andersen poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała wspólnikom firmy Ponzio Polska w prawnych i podatkowych kwestiach transakcji. Obsługę, pod nadzorem partnera zarządzającego Marcina Matyki, wykonywał senior associate  Bartłomiej Wietrzychowski. W zakresie podatków doradzali director  Konrad Kleszczewski i partner Rafał Ciołek z zespołu prawa podatkowego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl