Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2021 rozstrzygnięty

1487

Transakcję Roku 2021 obsługiwały trzy kancelarie: White & Case, Rymarz Zdort i londyńskie biuro Baker McKenzie.

Pierwsza oferta publiczna i debiut na giełdzie firmy gamingowej Huuuge – tę transakcję wybrali czytelnicy „Rynku Prawniczego” spośród 20 umieszczonych na liście do głosowania. W tym roku pierwsze miejsce w plebiscycie zdobyła transakcja giełdowa, drugie – akwizycyjna, a trzecie – inwestycyjna.

Był to już szósty doroczny plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku.

Złoty medal

Wartość oferty publicznej firmy Huuuge wyniosła 1,67 mld zł. Była to największa oferta spółki z branży gier w historii Giełdy Papierów Wartościowych. Firma gamingowa Huuuge, Inc., zarejestrowana w stanie Delaware, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jest producentem i wydawcą darmowych gier internetowych przeznaczonych na smartfony i tablety. Specjalizuje się w grach social casino – to „apki” z grami imitującymi te z realnych kasyn, jak ruletka, oraz casual charakteryzujących się prostymi zasadami i nie wymagających dużo zaangażowania i czasu.

W ofercie udostępniono do sprzedaży 33,32 mln akcji po 50 zł. Oferta składała się z emisji nowych akcji i sprzedaży istniejących przez dotychczasowych akcjonariuszy-inwestorów (m.in. estońską spółkę Big Bets należącą do Antona Gauffina, założyciela i dyrektora generalnego Huuuge, amerykański fundusz The Raine Group, koreańskie fundusze zarządzane przez Korea Investment Partners i Seoul Investment Partners). Akcje spółki zadebiutowały na parkiecie 19 lutego 2021 r. Obecnie kurs akcji spółki na GPW wynosi ok. 16 zł.

White & Case doradzała firmie Huuuge oraz jej akcjonariuszom sprzedającym akcje. Rymarz Zdort (prawo polskie) i londyńskie biuro kancelarii Baker McKenzie (prawo angielskie i amerykańskie) doradzały menedżerom tej oferty: Credit Suisse Securities Sociedad de Valores z Hiszpanii i J.P. Morgan z Niemiec oraz Ipopema Securities z Polski.

Srebrny puchar

Drugie miejsce w plebiscycie zdobyła transakcja sprzedaży przez brytyjską firmę Aviva jej polskiego biznesu ubezpieczeniowego niemieckiej firmie Allianz. Była to największa transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym, o równowartości ok. 11,5 mld zł. Objęła działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń ogólnych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Marka Aviva zmieni się w Polsce w Allianz 2 lipca 2022 r.

WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała firmie  Aviva przy sprzedaży udziałów we wszystkich polskich spółkach. Głównym doradcą Avivy była brytyjska kancelaria Slaughter and May. Greenberg Traurig doradzała firmie Allianz. Rymarz Zdort doradzała Santander Bankowi Polska przy sprzedaży Allianz mniejszościowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym Avivy. Hogan Lovells doradzała natomiast Avivie przy sprzedaży Allianz po 51 proc. akcji w dwóch zakładach ubezpieczeń, będących spółkami joint venture z bankiem Santander.

Brązowa statuetka

Trzecie miejsce na podium przypadło utworzeniu przez firmę Orange Polska wspólnego przedsięwzięcia z firmą APG do budowy światłowodowej sieci internetowej. Kontrolowana przez francuskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Orange firma Orange Polska i firma inwestycyjna APG, działająca w imieniu niderlandzkich funduszy emerytalnych, w sierpniu 2021 r. utworzyły joint venture poprzez zakup przez APG od Orange połowy udziałów w spółce Światłowód Inwestycje. Całe przedsięwzięcie zostało wycenione na ponad 2,7 mld zł.

Linklaters doradzała Orange Polska. Rymarz Zdort i brytyjska kancelaria Freshfields Bruckhaus Deringer doradzały APG. Norton Rose Fulbright doradzała konsorcjum banków, które skredytowało przedsięwzięcie kwotą 690 mln euro.

Rok ubiegły podsumowany

Plebiscytem na najważniejszą, największą, najciekawszą transakcję „Rynek Prawniczy” podsumował rok 2021. Był to drugi rok pandemii, a mimo to obfitował w duże, interesujące i pionierskie wydarzenia na krajowym rynku usług prawnych.

Pojęcie „transakcji” zdefiniowaliśmy umownie, albowiem chodziło nam o jak najszerzej pojęte operacje i sprawy prawne czy przedsięwzięcia, przy których doradzali prawnicy. Redakcja portalu wytypowała do wyboru typowe transakcje przejęć przedsiębiorstw, ale również kredyty, przedsięwzięcia infrastrukturalne, w tym w energetyce odnawialnej, emisję obligacji, publiczne oferty akcji, program ugód klientów z bankiem.

Transakcje Roku 2021 – lista rankingowa według liczby otrzymanych głosów (i kancelarie obsługujące)

Miejsca 11,12 i 14 ex aequo – jednakowa liczba głosów. Kancelarie w każdej transakcji wymieniane są alfabetycznie; pogrubioną czcionką nazwy kancelarii z Polski.

 1. Pierwsza oferta publiczna i debiut na giełdzie firmy gamingowej Huuuge

Zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych producent gier on-line sprzedał akcje za prawie 1,7 mld zł – była to największa oferta firmy z branży gier w historii Giełdy Papierów Wartościowych.

Doradcy prawni: Baker McKenzie (biuro w Londynie); Rymarz Zdort; White & Case

 1. Sprzedaż przez brytyjską firmę Aviva jej polskiego biznesu ubezpieczeniowego niemieckiej firmie Allianz

To największa transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym, o równowartości ok. 11,5 mld zł.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig; Hogan Lovells; Rymarz Zdort; Slaughter and May; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 1. Utworzenie przez firmę Orange Polska joint venture z firmą inwestycyjną APG do budowy światłowodowej sieci internetowej  

Kontrolowana przez francuskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Orange firma sprzedała połowę udziałów w spółce Światłowód Inwestycje firmie APG działającej w imieniu niderlandzkich funduszy emerytalnych – przedsięwzięcie warte jest 2,7 mld zł.

Doradcy prawni: Freshfields Bruckhaus Deringer; Linklaters; Norton Rose Fulbright (finansowanie); Rymarz Zdort

*****

 1. Przejęcie przez firmę Synthos zakładów produkcji kauczuku syntetycznego w Niemczech od amerykańskiej firmy Trinseo

Transakcja o równowartości 2 mld zł zwiększa moce produkcyjne Synthosu w zakresie sztucznego kauczuku wykorzystywanego do produkcji opon samochodowych.

Doradcy prawni: Clifford Chance; White & Case

 1. Pierwsza publiczna oferta akcji i giełdowy debiut firmy handlowej Pepco Group

Był to największy w ubiegłym roku debiut giełdowy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – jego wartość wyniosła 3,7 mld zł.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Freshfields Bruckhaus Deringer; Rymarz Zdort

 1. Emisja obligacji zrównoważonego rozwoju przez firmę Tauron Polska Energia

Była to pierwsza w Polsce emisja korporacyjnych sustainability-linked bonds i opiewała na kwotę 1 mld zł, które mają być przeznaczone na odnawialne źródła energii.

Doradcy prawni: Allen & Overy; White & Case

 1. Przejęcie przez firmę Meyr-Melnhof Karton zakładów celulozowo-papierniczych w Kwidzynie od firmy International Paper

Austriacka firma przejęła polską spółkę amerykańskiego giganta papierniczego za równowartość ok. 3,2 mld zł.

Doradcy prawni: Freshfields Bruckhaus Deringer; Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; Wardyński i Wspólnicy

 1. Sprzedaż przez firmę Iliad masztów i wież z instalacjami antenowymi telekomunikacyjnej sieci komórkowej Play firmie Cellnex

Francuska firma Iliad, nowy właściciel firmy telekomunikacyjnej Play Communications, sprzedała hiszpańskiej firmie 60 proc. udziałów w jej spółce infrastrukturalnej za równowartość 3,7 mld zł.

Doradcy prawni: Bredin Prat; Clifford Chance; Herbert Smith Freehills; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

 1. Publiczna oferta i debiut akcji firmy InPost na giełdzie w Amsterdamie

Inwestorzy kupili wszystkie akcje za równowartość ok. 12,15 mld zł – był to pierwszy debiut spółki z Polski na tej giełdzie.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Bonn Steichen & Partners; Clifford Chance; CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; Deloitte Legal; Stibbe; Weil, Gotshal & Manges

 1. Przejęcie przez firmę Salling Group od firmy Tesco jej sklepów w Polsce

Transakcja dotyczyła przejęcia przez duńską firmę za 900 mln zł 301 brytyjskich supermarketów i hipermarketów, które przemianowano na Netto.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Gorrissen Federspiel; Wardyński i Wspólnicy

 1. Przejęcie przez spółkę CP Developer firmy deweloperskiej Budimex Nieruchomości od firmy budowlanej Budimex

Spółka utworzona przez polską firmę inwestycyjną Cornerstone Partners i czeską firmę Crestyl wydała na ten zakup 1,5 mld zł.

Doradcy prawni: Allen & Overy (finansowanie); BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy; Clifford Chance; Dentons; Linklaters

 1. Hurtowy zakup przez szwedzką firmę Heimstaden Bostad 2,5 tys. przyszłych mieszkań od firmy Budimex Nieruchomości

Strony podpisały długoterminową umowę partnerską w formule forward funding za równowartośc ok. 1,4 mld zł – to największa transakcja  na hurtowym rynku mieszkań do wynajmowania.

Doradcy prawni: Dentons; Linklaters

 1. Uruchomienie działalności w Polsce abonamentowego Aion Banku

Aion to belgijski bank cyfrowy działający na aplikacjach mobilnych w modelu subskrypcyjnym.

Doradcy prawni: SSW Pragmatic Solutions

 1. Budowa wielkiej elektrowni słonecznej w Polsce przez firmy Respect Energy i Goldbeck Solar

Polska i niemiecka firma budują w miejscowości Zwartowo na Pomorzu farmę fotowoltaiczną  o powierzchni 300 hektarów i docelowej mocy 390 megawatów – będzie największa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Doradcy prawni: DLA Piper; GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński

 1. Sprzedaż przez Grupę Polsat Plus spółki Polkomtel Infrastruktura hiszpańskiej firmie Cellnex

Grupa sprzedała za równowartość 7,3 mld zł spółkę, do której należy telekomunikacyjna infrastruktura telefonii komórkowej Plus, w tym ok. 7 tys. wież stacji bazowych z antenami.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Greenberg Traurig

 1. Uzyskanie przez firmę Press Glass kredytu od konsorcjum czterech banków

Polska firma produkująca tzw. szyby zespolone otrzymała 1,2 mld zł kredytu na refinansowanie długu i sfinansowanie budowy za granicą dwóch fabryk.

Doradcy prawni: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; TGS Baltic; Porobija & Porobija; Williams Mullen

 1. Przygotowanie i uruchomienie przez bank PKO BP pionierskiego programu ugód z kredytobiorcami frankowymi

Bank wydzielił specjalny fundusz w kwocie 6,7 mld zł na wypłaty dla frankowców, z którymi na określonych warunkach zawrze ugody o przewalutowaniu kredytów na złote.

Doradcy prawni: Gide Loyrette Nouel; Kubas Kos Gałkowski

 1. Refinansowanie przez Aareal Bank The Warsaw Hub – inwestycji firmy deweloperskiej Ghelamco

Na zespół dwóch biurowców i jednego hotelowca, stojących w Warszawie na jednej podstawie, belgijskiej firma otrzymała kredyt niemieckiego banku o równowartości ok. 1,4 mld zł.

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; Deloitte Legal

 1. Sprzedaż biurowej części portfela firmy Buma firmie inwestycyjnej Partners Group

Właściciele krakowskiej firmy deweloperskiej sprzedali szwajcarskiej firmie za równowartość ok. 1 mld zł dziewięć stojących budynków i dwa będące wtedy w budowie.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Goodwin Procter; Greenberg Traurig

 1. Zaciągnięcie przez firmę Tauron Polska Energia kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Firma otrzymała z EBI kredyt na inwestycje w sieć przesyłową prądu o równowartości 2,8 mld zł – to największe w historii banku finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce na inny cel niż rozwój infrastruktury transportowej.

Doradca prawny: Gide Loyrette Nouel

W plebiscycie „Rynku Prawniczego” czytelnicy portalu w głosowaniu e-mailowym wybierali Transakcję Roku, ale tak naprawdę chodziło o wskazanie konkretnych kancelarii, które obsługiwały te z nich, które zostały wybrane. Zwykle pozostają one w cieniu, ale teraz zostały zeń wydobyte. To one są zwycięzcami.

Za udział w naszej „zabawie na serio” wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy.

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2021:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2020 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2020:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2019 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2019:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2018 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2018:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2017 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2017:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2016 rozstrzygnięty

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl