Dentons i Domański Zakrzewski Palinka w megakredycie dla potentata szyb okiennych

621

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała polskiej firmie Press Glass przy uzyskaniu kredytu na refinansowanie zadłużenia oraz finansowanie dwóch nowych inwestycji, od konsorcjum czterech banków, któremu doradzała kancelaria Dentons we współpracy z kancelariami TGS Baltic na Litwie, Porobija & Porobija w Chorwacji i Williams Mullen w Stanach Zjednoczonych.

W czerwcu 2021 r. firma Press Glass produkująca tzw. szyby zespolone, uzyskała od konsorcjum banków, obejmującego PKO BP, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski i Santander Bank, kredyt w kwocie 1,2 mld zł przeznaczony na refinansowanie obecnego zadłużenia oraz finansowanie kolejnych inwestycji, czyli budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych – na Litwie i w Walii (Wielka Brytania).

Na Litwie fabryka powstanie w wolnej strefie ekonomicznej w Kownie i będzie produkować szyby do okien w mieszkaniach. Rozpoczęcie inwestycji jest zaplanowane na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2021 r.

„Nowe finansowanie, pozyskane w znacznej części na dalszy rozwój zagraniczny grupy, umożliwi utworzenie kolejnych najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych zakładów tego typu w Europie. Dynamiczny plan inwestycyjny pozwoli grupie utrzymać miano lidera na europejskim rynku szkła okiennego i fasadowego” napisano na witrynie internetowej firmy.

Jak także tam czytamy ”szyba zespolona to zespół składający się z co najmniej dwóch szyb, tworzących komorę międzyszybową zawierającą powietrze lub inne gazy, oddzielonych od siebie i uszczelnionych na całym obwodzie z zastosowaniem kilkustopniowego procesu zespalania przy użyciu ramki dystansowej, mas uszczelniających i substancji adsorbujących parę wodną”. Wykorzystywane są w oknach, szklanych fasadach i wewnętrznych ścianach budynków. Chronią przed utratą ciepła i hałasem, zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem i stanowią czasową ochronę przed włamaniem.

Jak podaje Wikipedia, firma Press Glass, producent szyb zespolonych, istnieje od 1991 r. Zaczynała jako polsko-szwedzka spółka joint venture. Na początku produkcja, która rozpoczęła się w styczniu 1992 r., odbywała się w halach we Wręczycy Wielkiej koło Częstochowy. W listopadzie tego roku 100 proc. udziałów w spółce przejął obecny właściciel Arkadiusz Muś, były prokurator, a potem biznesmen. Pod koniec 1993 r. firma zakupiła działkę w Nowej Wsi, gdzie w 1994 r. została przeniesiona siedziba i powstał zakład produkcyjny. W 2001 r. po przejęciu spółki Celt-Tychy firma stworzyła Grupę Kapitałową Press Glass. W tym rejonie powstała kolejna hala – zakład specjalizujący się w wyrobie szkła specjalnego,  hartowanego i obrabianego. W 2004 r. zbudowano w Tczewie zakład, który specjalizuje się w produkcji szyb zespolonych. W 2008 r. zbudowano zakład produkcyjny w Radomsku.

W 2014 r. powstała zagraniczna spółka Press Glass i rozpoczęto budowę zakładu w Varaždinie w Chorwacji. W grudniu 2014 r. powołano drugą zagraniczną spółkę Press Glass UK Ltd, odpowiedzialną za rozwój sprzedaży szyb fasadowych i konstrukcji wewnętrznych w Wielkiej Brytanii. W 2015 r. zakupiono spółki należące do grupy Glass Systems, która posiadała cztery fabryki na Wyspach Brytyjskich. W 2016 r. w Stanach Zjednoczonych powołano spółkę odpowiedzialną za rozwój sprzedaży na rynkach amerykańskich oraz dokonano zakupu mniejszościowego pakietu udziałów w firmie Heliotrope Technologies, Inc. działającej w Stanach Zjednoczonych i rozwijającej technologie związane z produkcją tzw. szyb inteligentnych smart glass. W 2017 r. spółka Press Glass UK Limited przejęła w Wielkiej Brytanii dwa zakłady grupy Pilkington produkujące okienne szyby zespolone – w Cumbernauld (Szkocja) i Barnsley (Anglia).

W 2017 r. podjęto decyzję o budowie zakładu produkcyjnego w miejscowości Miętno koło Nowogardu, a północnoamerykańska spółka Press Glass wykupiła firmę Glass Dynamics Inc. z siedzibą w Stoneville, specjalizującą się w produkcji szkła fasadowego. W 2020 r. powstał drugi zakład w Stanach Zjednoczonych, w Ridgeway, przy granicy stanów Wirginia i Karolina Północna – kilka kilometrów od Stoneville.

Dziś Press Glass to jeden z największych europejskich producentów szyb zespolonych. Posiada w Polsce pięć fabryk: w Tychach, Nowogardzie, Tczewie i dwie w Radomsku, a za granicą jedną w chorwackim Varaždinie, sześć w Wielkiej Brytanii oraz dwie w Stanach Zjednoczonych.

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Press Glass.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała konsorcjum czterech banków. Obsługa obejmowała prace nad dokumentacją finansową oraz koordynację prac z kancelariami współpracującymi przy transakcji: TGS Baltic, Porobija & Porobija, Williams Mullen.

Obsługą kierował Bartosz Nojek, partner w zespole bankowości i finansów, a wykonywali ją senior associate Marcin Gruszka, associate Magda Kulesza z tego zespołu. W kwestiach z zakresu prawa angielskiego doradzali partner Mark Segall z biura warszawskiego oraz inny prawnik z biura w Bukareszcie. W zakresie prawa luksemburskiego doradzali prawnicy z biura w Luksemburgu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl