Trzy kancelarie i jeden partner z szansami na nagrody „The Lawyer”

1202
(www.thelawyer.com)

Maruta WachtaKopeć & Zaborowski i GWW – te firmy z Polski są kandydatami do tegorocznych nagród European Awards przyznawanych przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”.

W tym roku, po rocznej przerwie, „The Lawyer”, znowu zrezygnował z kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” (Law Firm of the Year: Poland). Kancelariom z Polski pozostało ubiegać się o zwycięstwo w innych kategoriach konkursu.

Ubiegłoroczny laureat dwóch nagród – dla najlepszej kancelarii polskiej i najlepszej kancelarii specjalistycznej w Europie, firma Maruta Wachta znalazła się w tym roku znowu w gronie kandydatów do laurów. Tym razem jest na wytypowanej i ogłoszonej 15 stycznia 2019 r. tzw. krótkiej liście (shortlist) w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” (Law firm of the year: Central Europe), z której jury wybierze zwycięzcę.

Kancelaria Kopeć & Zaborowski, która rok temu była na krótkiej liście w kategorii firm polskich, w tym roku ma szansę na nagrodę w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku” (European Specialist Law Firm Of The Year). Jak poinformowała na swojej stronie internetowej, jury konkursu „doceniło praktykę kancelarii w zakresie prawa mediów oraz dóbr osobistych”.

Natomiast spółka doradztwa podatkowego GWW Tax (GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy) znalazła się w gronie finalistów w kategorii „Najbardziej innowacyjna inicjatywa technologiczna” (Most Innovative Technology Initiative), która została ustanowiona po raz pierwszy. Jak poinformowała na swojej stronie internetowej, została wyróżniona pozycją na krótkiej liście za „narzędzie JPK Insight”. To aplikacja stworzona przez zespół analityków, programistów i doradców podatkowych, służąca „do weryfikowania i kontroli (na podstawie ewidencji VAT przesyłanej do Ministerstwa Finansów w formie jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT) informacji udostępnianych organom podatkowym o stanie bieżących rozliczeń w zakresie VAT”. Kancelaria podaje, iż oprogramowanie to „znacznie usprawnia prace audytorskie doradców podatkowych”, ponieważ „bada poprawność wygenerowanych plików JPK_VAT łącząc analizę formalną (w tym techniczną) oraz merytoryczną”.

Ponadto o tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” (European Managing Partner of the Year) już tradycyjnie rywalizuje – nominowany po raz czwarty z rzędu – Zbigniew Drzewiecki z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.

W ubiegłorocznej  edycji konkursu „The Lawyer European Awards” kancelarie krajowe w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” pojawiły się po dwóch latach przerwy. Redakcja renomowanego tygodnika przywróciła wtedy tę kategorię, zlikwidowaną w 2016 r., kiedy zrezygnowała z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania polskich firm prawniczych. W tym roku ponownie ją skasowała.

Przypomnijmy, że w 2015 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce” została przez „The Lawyer” wybrana kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Nagrodę European Award odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej triumfowały działająca w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelaria Magnusson oraz Domański Zakrzewski Palinka.

W 2019 r. wybór najlepszych w 26 kategoriach, w tym w 14 grupach regionalnych i krajach Europy, a oprócz tego w pięciu kategoriach transakcyjnych i sześciu organizacyjnych oraz głównego laureata – Firmy Prawniczej Roku (Law Firm of The Year) należy do 29-osobowego jury, którego członkami są, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie już dziesiąty rok.

Laureaci nagród zostaną ogłoszeni 19 marca 2019 r. w Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl