WKB Wierciński Kwieciński Baehr w przygotowaniu budowy bałtyckiego gazociągu

538

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała spółce OGP Gaz-System w procedurze wyboru wykonawcy oraz przy zawarciu umowy z firmą Ramboll Denmark o wykonanie prac analitycznych, badawczych i projektowych niezbędnych do uzyskania pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe.

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki. W zależności od wybranego wariantu trasy Baltic Pipe ma mieć długość od 227 do 286 km. Pozostałe elementy projektu to gazociąg łączący norweski system gazowy na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa gazociągów w Danii, budowa tłoczni gazu na Zelandii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Zgodnie z planem cały system ma ruszyć przed końcem 2022 r. i być zdolny do przesyłu 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Badania i analizy potwierdziły wystarczający popyt na przesył gazu z Morza Północnego przez Danię i Morze Bałtyckie do Polski. Na tej podstawie Energinet i GazSystem, operatorzy duńskiego i polskiego systemów przesyłowych zdecydowali o realizacji projektu Baltic Pipe.

W czerwcu  2017 r. premierzy Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie budowy gazociągu.

Operator Gazociągów Przesyłowych GazSystem jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Jest też właścicielem spółki Polskie LNG utworzonej do budowy i zarządzania terminalem skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Ramboll to międzynarodowa firma doradczoinżynieryjnoprojektowa oferująca usługi w zakresie budownictwa, transportu, środowiska, energetyki, ropy naftowej i gazu oraz zarządzania.

Umowa pomiędzy GazSystemem i duńskim oddziałem Ramboll została podpisana 3 sierpnia 2017 r. Zakres objętych nią prac obejmuje badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę gazociągu. Ramboll będzie odpowiedzialna m.in. za opracowanie wymaganych prawem postępowań, uzgodnień i konsultacji, a także przygotuje dokumentację wykonawczą i zamówieniową pozwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.

– Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Pozwolą one ustalić dokładny przebiegu trasy gazociągu – stwierdził Tomasz Stępień, prezes zarządu GazSystemu.

Firmie OGP GazSystem doradzał zespół prawników kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr: senior partner Bartłomiej Jankowski, counsel Anna Flaga-Martynek, senior associate Tomasz Pleskot, associate Maciej Gniewosz. Ze względu na międzynarodowy charakter przedsięwzięcia Gaz-Systemowi doradzały także kancelarie z Danii, Szwecji i Niemiec.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl