CMS doradzała przy sprzedaży farm wiatrowych firmie PGE Energia Odnawialna

228
Farma wiatrowa Radzyń Chełmiński

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała spółce, która sprzedała firmie PGE Energia Odnawialna trzy elektrownie wiatrowe w Polsce.

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała 22 czerwca 2022 r., że po uzyskaniu akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sfinalizowała transakcję zakupu spółki Collfield Investments posiadającej spółki celowe operujące w Polsce trzema lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 84,2 megawatów. „Rynek Prawniczy” ustalił, że Collfield Investments należała do spółki Vanadium Holdco Limited, która jest własnością brytyjskiej firmy Green Investment Group. PGE Energia Odnawialna zawarła w kwietniu z Vanadium Holdco Limited warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów w Collfield Investments za 939 mln zł. Wartość transakcji obejmuje gotówkę w kwocie ok. 180 mln zł na rachunkach Collfield i jej spółek zależnych.

Na wiatrakownie składają się w sumie 32 turbiny o średniej produkcji rocznej 240 tys. megawatogodzin, co wystarcza na zapotrzebowanie 120 tys. gospodarstw domowych. Są to elektrownie: Radzyń Chełmiński (województwo kujawsko-pomorskie) o mocy 36,9 MW, Ścieki (województwo łódzkie) o mocy 22 MW i Jóźwin (województwo wielkopolskie) o mocy 25,3 MW. Wiatrakownie mają długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej, które częściowo zabezpieczają popyt. Do 2030 r. mają korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

PGE Energia Odnawialna jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna   największego holdingu energetycznego działającego na polskim rynku i jednego z największych takich podmiotów w Europie Środkowej i Wschodniej. Powstała w 1993 r., na początku nazywała się Elektrownie Szczytowo-Pompowe. W 2015 r. podjęta została decyzja o konsolidacji aktywów PGE związanych z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł w Grupie Kapitałowej PGE Energia Odnawialna. Obecnie grupa administruje czterema elektrowniami szczytowo-pompowymi, 29 elektrowniami wodnymi, 20 farmami wiatrowymi oraz pięcioma elektrowniami fotowoltaicznymi. Realizuje projekty obejmujące  wykorzystanie energii wiatru, wody i słońca.

Green Investment Group to firma utworzona w 2012 r. przez rząd Wielkiej Brytanii, jako Green Investment Bank, do finansowania inwestycji w brytyjskiej energetyce odnawialnej, np. w morskie farmy wiatrowe. W 2017 r. kupiła go za 2,3 mld dolarów australijska grupa inwestycyjna Macquarie i nadała nazwę Green Investment  Group. Grupa działa na 25 rynkach na świecie, w tym na 12 w Europie.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, elektrownię Radzyń Chełmiński składającą się z 12 turbin o mocy 3MW, firma Green Investment Group nabyła w październiku 2021 r. od dewelopera farm wiatrowych Green Bear Corporation Poland, należącego do firmy Optima Wind. Wiatrakownię Ścieki kupiła od funduszu EnerCap Power Funds w lutym 2021 r. Wybudowana w 2013 r. przez dewelopera odnawialnych źródeł energii, firmę Elwiatr Pruszyński, składa się z 11 turbin o mocy 2 MW. Elektrownię Jóźwin produkującą prąd dziewięcioma wiatrakami postawionymi w 2016 r. 3 km opodal wsi o tej nazwie w gminie Kleczew, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim przejęła od firm Vortex Energy Poland i Max Bögl International w listopadzie 2020 r.

Macquarie Group to założona w 1969 r. w Australii firma finansowa, która zatrudnia ponad 15 tys. pracowników, zarządzająca aktywami o wartości prawie 350 mld euro.

 Zgodnie z zapowiedzią do końca drugiego kwartału 2022 r. zamknęliśmy transakcję przejęcia trzech lądowych farm wiatrowych. Inwestycja wpisuje się w realizację naszej strategii biznesowej, zgodnie z którą do 2030 roku będziemy posiadać 1,7 gigawata mocy zainstalowanej w takich farmach. Już teraz z mocą zainstalowaną ponad 770 MW w wietrze jesteśmy liderem energetyki odnawialnej w Polsce – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl