Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała spółce, która sprzedała firmie PGE Energia Odnawialna trzy elektrownie wiatrowe w Polsce.
PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała 22 czerwca 2022 r., że po uzyskaniu akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sfinalizowała transakcję zakupu spółki Collfield Investments posiadającej spółki celowe operujące w Polsce trzema lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 84,2 megawatów. „Rynek Prawniczy” ustalił, że Collfield Investments należała do spółki Vanadium Holdco Limited, która jest własnością brytyjskiej firmy Green Investment Group. PGE Energia Odnawialna zawarła w kwietniu z Vanadium Holdco Limited warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów w Collfield Investments za 939 mln zł. Wartość transakcji obejmuje gotówkę w kwocie ok. 180 mln zł na rachunkach Collfield i jej spółek zależnych.
Na wiatrakownie składają się w sumie 32 turbiny o średniej produkcji rocznej 240 tys. megawatogodzin, co wystarcza na zapotrzebowanie 120 tys. gospodarstw domowych. Są to elektrownie: Radzyń Chełmiński (województwo kujawsko-pomorskie) o mocy 36,9 MW, Ścieki (województwo łódzkie) o mocy 22 MW i Jóźwin (województwo wielkopolskie) o mocy 25,3 MW. Wiatrakownie mają długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej, które częściowo zabezpieczają popyt. Do 2030 r. mają korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.
PGE Energia Odnawialna jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna – największego holdingu energetycznego działającego na polskim rynku i jednego z największych takich podmiotów w Europie Środkowej i Wschodniej. Powstała w 1993 r., na początku nazywała się Elektrownie Szczytowo-Pompowe. W 2015 r. podjęta została decyzja o konsolidacji aktywów PGE związanych z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł w Grupie Kapitałowej PGE Energia Odnawialna. Obecnie grupa administruje czterema elektrowniami szczytowo-pompowymi, 29 elektrowniami wodnymi, 20 farmami wiatrowymi oraz pięcioma elektrowniami fotowoltaicznymi. Realizuje projekty obejmujące wykorzystanie energii wiatru, wody i słońca.
Green Investment Group to firma utworzona w 2012 r. przez rząd Wielkiej Brytanii, jako Green Investment Bank, do finansowania inwestycji w brytyjskiej energetyce odnawialnej, np. w morskie farmy wiatrowe. W 2017 r. kupiła go za 2,3 mld dolarów australijska grupa inwestycyjna Macquarie i nadała nazwę Green Investment Group. Grupa działa na 25 rynkach na świecie, w tym na 12 w Europie.
Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, elektrownię Radzyń Chełmiński składającą się z 12 turbin o mocy 3MW, firma Green Investment Group nabyła w październiku 2021 r. od dewelopera farm wiatrowych Green Bear Corporation Poland, należącego do firmy Optima Wind. Wiatrakownię Ścieki kupiła od funduszu EnerCap Power Funds w lutym 2021 r. Wybudowana w 2013 r. przez dewelopera odnawialnych źródeł energii, firmę Elwiatr Pruszyński, składa się z 11 turbin o mocy 2 MW. Elektrownię Jóźwin produkującą prąd dziewięcioma wiatrakami postawionymi w 2016 r. 3 km opodal wsi o tej nazwie w gminie Kleczew, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim przejęła od firm Vortex Energy Poland i Max Bögl International w listopadzie 2020 r.
Macquarie Group to założona w 1969 r. w Australii firma finansowa, która zatrudnia ponad 15 tys. pracowników, zarządzająca aktywami o wartości prawie 350 mld euro.
– Zgodnie z zapowiedzią do końca drugiego kwartału 2022 r. zamknęliśmy transakcję przejęcia trzech lądowych farm wiatrowych. Inwestycja wpisuje się w realizację naszej strategii biznesowej, zgodnie z którą do 2030 roku będziemy posiadać 1,7 gigawata mocy zainstalowanej w takich farmach. Już teraz z mocą zainstalowaną ponad 770 MW w wietrze jesteśmy liderem energetyki odnawialnej w Polsce – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
Ireneusz Walencik