Osborne Clarke rośnie globalnie o 19 procent

223

Międzynarodowa kancelaria prawna Osborne Clarke osiągnęła przychód w wysokości 407 mln euro za rok finansowy 2021/2022. Wynik ten stanowi wzrost o 19 proc. w stosunku do roku 2020/2021 (kiedy to przychody wyniosły 341 mln euro) i wzrost o 66 proc. w ciągu pięciu lat.

Omar Al-Nuaimi, International CEO w Osborne Clarke, skomentował wyniki:

– To był fantastyczny rok i jestem bardzo dumny z ciężkiej pracy i zaangażowania naszych zespołów. Sprzyjały nam korzystne warunki rynkowe, ale nasza strategia biznesowa zakłada wzmacnianie relacji z klientami i uzyskiwanie jeszcze lepszych wyników. W ciągu ostatniego roku w naszej kancelarii odnotowaliśmy kilka ważnych wydarzeń. – Nasza obecność w Stanach Zjednoczonych  nadal odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu i rozwijaniu globalnych relacji z klientami. Z kolei nasz nowy, ponad 30-osobowy zespół w Polsce pomógł nam zwiększyć skalę działania na terenie Europy. Także w innych krajach odnotowaliśmy dynamiczny wzrost dzięki zatrudnianiu nowych prawników, wzmocniliśmy nasze międzynarodowe podejście do kwestii ESG i inwestujemy w nowe technologie, które przyczyniają się do cyfrowej transformacji naszej firmy – dodał Omar Al-Nuaimi.

Tomasz Olkiewicz, partner współzarządzający Osborne Clarke w Polsce, skomentował:

– Mimo stosunkowo krótkiego stażu w Osborne Clarke wnosimy istotną wartość do organizacji. W wielu kluczowych sektorach posiadamy cenne kompetencje i doświadczenie, które idealnie wpisują się w strategię biznesową Osborne Clarke. Na przykład w sektorze energetycznym i użyteczności publicznej dekarbonizacja i ESG stanowią fundamentalny element, a my doradzamy klientom właśnie w sprawach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym i redukcją odpadów.

Ray Berg, partner zarządzający Osborne Clarke w Wielkiej Brytanii, powiedział:

– Prowadzimy działalność w bardzo zrównoważony sposób, osiągamy świetne wyniki, co zawdzięczamy naszym pracownikom, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem w pomaganie naszym klientom i sobie nawzajem. Nasza strategia 3D, stanowiąca połączenie usług, sektorów i globalnych czynników przyczyniających się do transformacji, pomogła nam zbudować silne relacje z klientami, którzy cenią sobie naszą wiedzę na temat zmieniających się wyzwań, przed którymi stają.

W Wielkiej Brytanii przychody Osborne Clarke wzrosły o 20 proc. do 199,1 mln funtów, z poziomu 166,4 mln funtów w poprzednim roku. Firma nadal wzmacnia swoją stabilność finansową, zwiększając zasoby gotówkowe do 45,8 mln funtów, co stanowi wzrost o 12 proc. w stosunku do roku 2020/2021. Oprócz wzrostu przychodów Osborne Clarke zanotowała również wzrost zysku netto o 14 proc., z 67,9 mln funtów w roku 2020/2021 do 77,2 mln funtów. Średni zysk na jednego partnera wyniósł 796 tys. funtów, co oznacza wzrost o 11 proc. z 714 tys. funtów w roku 2020/2021.

Ludzie

Osborne Clarke poszerzyła swój zespół o specjalistę ds. energii Hugo Lidbettera i specjalistę ds. płatności Paula Harrisa, którzy dołączyli do prawników firmy w styczniu. Trzech kolejnych ekspertów z sektora energii i sektora użyteczności publicznej –John Deacon, Dominic O’Brien i Hannah Roscoe – dołączyło w marcu. Specjalistka ds. benefitów pracowniczych Anika Chandra i grupa pięciu prawników zajmujących się świadczeniami emerytalnymi dołączyli do firmy w maju. W kwietniu w zespole brytyjskim firma awansowała również osiem osób, w tym trzy kobiety, na stanowiska partnerów.

Międzynarodowy zespół Osborne Clarke powiększyli nowi prawnicy, w tym specjalistka od prawa ochrony środowiska Joanna Peltzman i partner ds. finansowych Anne Vrignaud we Francji, prawnik regulacyjny Sern Yang Liu w Singapurze, ekspert podatkowy Claudio Grisanti we Włoszech i specjalizujący się w prawie pracy Bernd De Marrez w Belgii. Dorothée Chambon awansowała na partnera i szefa zespołu ds. podatków we Francji, a pięciu partnerów w Holandii otrzymało awans na początku roku.

– Inwestujemy w poszerzanie naszej działalności, abyśmy mogli pomagać kolejnemu pokoleniu naszych pracowników w ich rozwoju zawodowym. Chcemy, aby kancelaria Osborne Clarke była znana z tego, że potrafi przyciągnąć i utrzymać największe talenty prawnicze. Zapewniamy wszystkim naszym pracownikom możliwości rozwoju i kariery – prowadzenia prestiżowych i innowacyjnych projektów w przyjaznym miejscu pracy – podkreślił Ray Berg. – Kwestia wynagrodzenia jest ściśle związana z rozwojem osobistym i dobrym samopoczuciem, dlatego uważnie analizujemy, na ile konkurencyjne są zarobki naszych pracowników. Motywowanie naszych najlepszych prawników jest ważnym elementem strategii odpowiedzialnego biznesu. Staramy się ją realizować poprzez przejrzyste zasady wynagrodzenia podstawowego i zwiększonych premii, a także świadczenia dla pracowników o długim stażu pracy i podwyższone składki emerytalne – powiedział Ray Berg.

Zagadnienia ESG (Środowisko, Społeczeństwo i Ład Korporacyjny)   

W czerwcu Osborne Clarke ogłosiła swoje zaangażowanie w realizację zarówno celu krótkoterminowego, jak i długoterminowego, jakim jest standard zerowej emisji netto w ramach inicjatywy Science Based Targets. Zaledwie kilka brytyjskich firm podjęło podobne zobowiązania.

W ciągu ostatniego roku firma wykazała się dużym zaangażowaniem w promowanie różnorodności i integracji w miejscu pracy, co zaowocowało szeregiem osiągnięć. Osborne Clarke poprawiła swoją pozycję w zestawieniu 2021 UK Social Mobility Index – firma awansowała o 33 miejsca i znalazła się w klasyfikacji na 48. pozycji spośród 203 pracodawców biorących udział w badaniu. Osborne Clarke otrzymała także srebrną nagrodę za zaangażowanie na rzecz osób LGBTQ+ przeskakując o 159 miejsc w rankingu Stonewall Workplace Equality Index na 113. pozycję spośród 403 firm i 16. pozycję na 34 kancelarie w zestawieniu.

Prowadzenie działalności w sposób odpowiedzialny i etyczny, a tym samym promowanie tych wartości wśród pracowników, leży u podstaw strategii biznesowej Osborne Clarke. Dzięki programowi Osborne Clarke For Good to sposób na zapewnienie zaangażowanej społecznie postawy firmy i dbałości o dobro pracowników i biznesu.

Materiał kancelarii Osborne Clarke