Kancelaria Eversheds Sutherland Wierzbowski skróciła nazwę do Eversheds Sutherland

309

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, od 1 czerwca 2020 r. kancelaria znana dotychczas jako Eversheds Sutherland Wierzbowski nazywa się Eversheds Sutherland.

W tym dniu została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym nowa nazwa spółki komandytowej prowadzącej kancelarię. Pełna jej nazwa brzmi teraz Eversheds Sutherland Łachowska-Brol. Krzysztof Wierzbowski, senior partner w kancelarii, przestał wtedy być komplementariuszem w spółce komandytowej, a został komandytariuszem. Natomiast  partnerki zarządzające kancelarią Ewa Łachowska-Brol i Ewa Szlachetka, oraz partnerki Marta Gadomska-Gołąb i Aleksandra Kunkiel-Kryńska, zostały komplementariuszkami w spółce.

Komplementariusz to w spółce komandytowej wspólnik aktywny, sprawujący zarząd, odpowiadający całym swoim majątkiem za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania. Komandytariusz to wspólnik  pasywny, którego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wniesionego do spółki wkładu.

Kancelaria przedstawia się obecnie na swojej witrynie internetowej jako „polskie biuro Eversheds Sutherland, jednej z największych sieci firm prawniczych na świecie, posiadającej 74 biura w 35 krajach”.

To już kolejna zmiana nazwy tej kancelarii w jej historii. Poprzednia miała miejsce w lutym 2020 r. Wówczas kancelaria Wierzbowski Eversheds Sutherland zmieniła nazwę na Eversheds Sutherland Wierzbowski. Dokładnie trzy lata wcześniej ta kancelaria, znana dotychczas w Polsce jako Wierzbowski Eversheds, zaczęła nazywać się Wierzbowski Eversheds Sutherland. Wydłużenie nazwy było rezultatem połączenia brytyjskiej sieci Eversheds z amerykańską kancelarią Sutherland Asbill & Brennan, które weszło w życie właśnie 1 lutego 2017 r.

Sieć Eversheds powstała w 1988 r. z połączenia czterech brytyjskich lokalnych firm prawniczych. Od 1995 r. działała pod tą właśnie marką.

Amerykańska kancelaria Sutherland powstała w 1924 r., a od 1954 r. funkcjonuje pod tym brandem. Przed połączeniem posiadała sześć biur w Stanach Zjednoczonych oraz dwa w Europie. Jej centrala mieściła się Atlancie.

Według danych z witryny internetowej warszawskiego biura kancelarii Eversheds Sutherland, jej zespół liczy 48 prawników. Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, w 2020 r. kancelaria osiągnęła przychód z działalności w kwocie 23,3 mln zł.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl