Czwórka prawniczek i prawnik z Polski wschodzącymi eurogwiazdami prawa

1490

Katarzyna Kęska z firmy Polpharma, Marta Tuzimek-Wiśniewska z Roche i Zofia Ignatowicz z Adamedu zdobyły nagrody Rising Stars Awards Europe 2021 dla prawników firmowych (In-House Awards ) w kategorii Life Science. Marcin Czajkowski z kancelarii Dentons i Agnieszka Majka z NGL Legal są laureatami kancelaryjnymi (Practice Area Awards ); prawnik nawet podwójnym – nie tylko w specjalistycznej kategorii podatków, ale także nagrody dla wschodzącej eurogwiazdy w Polsce (Jurisdiction Award ). Taką też nagrodę „krajową” otrzymała Agnieszka Majka.

Konkurs o te nagrody po raz trzeci zorganizowała brytyjska firma Euromoney Institutional Investor, jedna z największych w branży informacji biznesowych i finansowych na świecie, wydawca takich periodyków drukowanych i internetowych jak m.in. „Euromoney”, „International Tax Review”, „International Financial Law Review”, „Managing Intellectual Property”. Mają one być profesjonalnym uznaniem dla prawników biznesowych w wieku do 40 lat, którzy są na wznoszącej się ścieżce zawodowej kariery, już  osiągnęli znaczącą pozycję w wybranych przez siebie specjalizacjach i mają szansę być liderami nowego pokolenia w swoich dziedzinach. Przyznano je najbardziej obiecującym talentom w 10 dziedzinach specjalizacji in-house, w 28 dziedzinach praktyki kancelaryjnej, w tym m.in. podatków, sporów sądowych, własności intelektualnej, finansowania przedsiębiorstw, oraz w 33 jurysdykcjach krajowych.

Konkurs rozstrzygnięto 9 września 2021 r.

Katarzyna Kęska jest starszym prawnikiem w dziale prawnym polskiej firmy farmaceutycznej Polpharma, z którą współpracuje od ponad sześciu lat, doradzając w prawnych kwestiach spraw biznesowych, w tym reklamowych, promocyjnych, marketingowych,  sprzedażowych, regulacyjnych, produkcyjnych i dystrybucyjnych. Wcześniej przez 1,5 roku była prawniczką firmy doradczej Deloitte. Przedtem przez prawie cztery lata pracowała w kancelarii CMS Cameron McKenna. Jest adwokatem, absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2010).

Marta Tuzimek-Wiśniewska jest menedżerem  prawnym w polskim oddziale szwajcarskiej firmy farmaceutycznej Roche, w której pracuje od prawie sześciu lat. Wcześniej przez 3,5 roku była prawniczką kancelarii Taylor Wessing. Jest adwokatem, absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2012).

Zofia Ignatowicz jest menedżerem ds. compliance w polskiej firmie farmaceutyczno-biotechnologicznej Adamed, w której pracuje od ponad 8,5 roku. Wcześniej przez 1,5 roku była prawniczką kancelarii Beiten Burkhardt, przez cztery klata – Salans, a przez ponad 3,5 roku pracowała jako specjalista ds. prawnych w naczelnej Izbie lekarskiej. Jest adwokatem, absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2003).

Marcin Czajkowski jest prawnikiem podatkowym w kancelarii Dentons, w której zajmuje stanowisko counsela. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków korporacyjnych (podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od towarów i usług, podatek od czynności cywilnoprawnych) dla firm w sektorach nieruchomości, energetycznym oraz private equity. Doradzał przy podatkowych aspektach tworzenia, funkcjonowania i przekształcania spółek, strukturyzowania transakcji fuzji i przejęć oraz inwestycji zagranicznych w Polsce. W Dentons (a wcześniej Salans) pracuje od prawie 11 lat, zaczynał jako paralegal. Jest adwokatem od 2017 r., absolwentem studiów prawniczych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (2012).

Agnieszka Majka od ponad roku ze stanowiska partnera kieruje w kancelarii NGL Legal zespołem Products & Health. Jest prawnikiem procesowym. Specjalizuje się też w prawie produktowym (odpowiedzialności za produkt – product liablity ) i prawie nauk przyrodniczych (life sciences ). Reprezentuje strony sporów w tych dziedzinach, także kontraktowych i z zakresu roszczeń deliktowych, na etapie przedprocesowym i w postępowaniach przed sądami i arbitrażem. Doradza w kwestiach regulacji produktów leczniczych, wyrobów medycznych, żywności, suplementów diety, kosmetyków. Pracowała dla firm z sektora ochrony zdrowia przy wewnętrznych postępowaniach wyjaśniających, ustalaniu procedur compliance, prowadząc szkolenia dla pracowników. Wcześniej przez prawie 12,5 roku była prawniczką kancelarii Hogan Lovells. Jest radcą prawnym od 2013 r., absolwentką studiów prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2007).

W 2020 r. nagrody Rising Stars Awards Europe otrzymały Agnieszka Sztoldman z kancelarii Taylor Wessing i Dominika Chrabańska z firmy farmaceutycznej Pelion. Ta pierwsza została podwójną laureatką tego konkursu – w kategorii Life Sciences i dla wschodzącej eurogwiazdy w Polsce.

W 2019 r. nagrody przyznano: dla wschodzącej eurogwiazdy w Polsce – Marcinowi Lewoszewskiemu z kancelarii Kobylańska Lewoszewski Mednis, Annie Gulińskiej i Jackowi Jezierskiemu z Dentons. Sławomir Czerwiński (wówczas z  Clifford Chance, obecnie CMS) dostał nagrodę w kategorii „Fuzje i przejęcia i private equity”, a Anna Wiśniewska z Greenberg Traurig w kategorii „Nieruchomości”. Julię Krupę-Ignaczak kierującą działem prawnym w firmie windykacyjnej Kruk, i Monikę Kudłek odpowiadającą  za sprawy sądowe w dziale prawnym Banku Pocztowego, nagrodzono w kategorii prawników firmowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl