Dentons, Rymarz Zdort i Baker McKenzie w zakupie pięciopaku dwudziestowiecznych biurowców

517
(www.globalworth.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała spółce 5th Corner, należącej do firmy inwestycyjnej Cornerstone Investment Management, przy zakupie pięciu biurowców w Warszawie od firmy inwestycyjnej Globalworth, której doradzały kancelarie Rymarz Zdort i Baker McKenzie.

Transakcja o wartości ok. 123 mln euro (567 mln zł) obejmuje pięć starszych budynków biurowych w Warszawie: Warta Tower, Nordic Park, Bliski Centrum, Batory Building I, Company House I.

O podpisaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży strony poinformowały 27 września 2021 r. Transakcja jest warunkowa – wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Największym biurowcem w pakiecie jest stojący w dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Chmielnej, budynek Warta Tower o powierzchni 30 tys. mkw. i wysokości 82 m, z 22 kondygnacjami naziemnymi i trzema podziemnymi. Jego budowę rozpoczęto w 1998 r., ukończono w 2000. Jest siedzibą firmy ubezpieczeniowej TUiR Warta.

Bryła budynku jest prawie całkowicie oszklona. szyby mają kolor ciemnogranatowy. Dolne kondygnacje budynku są licowane płytami z polerowanego ciemnoszarego granitu.

5th Corner planuje przeznaczyć ponad 30 mln euro na całkowitą renowację budynku, która ma potrwać do 2023 r.

(www.globalworth.com)

Wybudowany w 1999 r. Nordic Park stoi przy ulicy Kruczkowskiego w dzielnicy Powiśle. Ma 8 tys. powierzchni biurowej, osiem kondygnacji naziemnych i cztery podziemne. Biura wynajmują w nim m.in. kancelarie Elżanowski & Partnerzy i Cherka i Partnerzy.

(www.globalworth.com)

Ukończony w 2000 r. i zmodernizowany w 2005 budynek Bliski Centrum stoi przy ulicy Żurawiej w dzielnicy Śródmieście. Ma 5,3 tys. powierzchni biurowej, siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Wynajmują w nim biura firmy Eurozet, a także przyszli nabywcy 5th Corner i Cornerstone Investment Management.

(www.globalworth.com)

Batory Building I to jeden z dwóch budynków kompleksu Batory Office Building stojącego przy Alejach Jerozolimskich, w dzielnicy Włochy. Nazwa pochodzi od jego kształtu, który ma przypominać polski transatlantyk pasażerski M/S „Stefan Batory”. Wybudowano go w 2000 r. Ma 6,6 tys. powierzchni biurowej, sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Wynajmuje w nim biuro firma ochroniarska Solid Group.

(www.globalworth.com)

Ukończony w 1999 r. budynek Jerozolimskie Company House I (inna nazwa Biurowiec Philipsa House) stoi przy Alejach Jerozolimskich, w dzielnicy Włochy. Ma 6,2 tys. powierzchni biurowej, pięć kondygnacji naziemnych. Siedzibę w nim ma polski oddział firmy Philips.

Spółka 5th Corner  to nowa platforma inwestowania w nieruchomości utworzona przez Cornerstone Investment Management.

Firma Cornerstone Investment Management (do niedawna Cornerstone Partners), założona w 2001 r. przez Przemysława Krycha, zarządza inwestycjami private equity w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestowała w sektorach nieruchomości, outsourcingu usług informatycznych, telekomunikacyjnej, energetyki ze źródeł odnawialnych, opieki medycznej, usług finansowych.

Firma inwestycyjna Globalworth Real Estate Investments działa w Rumunii i w Polsce. Przejmuje, rozwija i zarządza nieruchomościami biurowymi, magazynowymi, przemysłowymi. Ma w portfelu aktywa warte 3,1 mld euro, w tym w Bukareszcie, Timișoarze, Konstancy i Pitești. Z kolei w Polsce działa w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu. W grudniu 2017 r. przejęła m.in. od dwóch holenderskich spółek, kontrolowanych przez fundusz Oaktree Capital Group, większość udziałów w firmie Griffin Premium Real Estate, obecnie ma 99,6 proc. jej akcji. Dziś działa ona pod nazwą Globalworth Poland Real Estate.

– Pracowaliśmy nad tą umową od kilku miesięcy. Jesteśmy przekonani, że pomimo pandemii Covid biura pozostaną istotne, a to pierwszy krok do stworzenia szerszej platformy – objaśnił Darius Divwalla, partner zarządzający w Cornerstone Investment Management.

– Ta transakcja pozwoli naszym specjalistom zarządzającym polskim portfelem nieruchomości Globalworth skoncentrować się na  większych i bardziej strategicznych obiektach biurowych –skomentował Łukasz Duczkowski, dyrektor inwestycyjny w Globalworth Poland.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce 5th Corner w transakcji doradzała kancelaria Dentons, która podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługę nadzorował partner  Bartłomiej Kordeczka, zastępca szefa zespołu nieruchomości, a wykonywali counsel Ewelina Klein, senior associate Kornelia Borowiecassociate Jacek Korcz. W zakresie prawa konkurencji doradzali counsel Anna Gulińska senior associate Tomasz Kordala. Doradztwo podatkowe dla 5th Corner świadczyła firma doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Globalworth doradzały kancelarie Rymarz Zdort i Baker McKenzie w kwestiach podatkowych, która w Internecie podała, iż obsługę wykonywali partner Katarzyna Kopczewska, współkierująca praktyką podatkową i counsel Michał Maj  

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl