Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i White & Case w megaakwizycji kablówki

644

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i francuska Bredin Prat doradzają francuskiej firmie Iliad, właścicielowi telefonii komórkowej Play, przy przejęciu firmy UPC, operatora telewizji kablowej, od amerykańskiej firmy Liberty Global, której doradzała kancelaria White & Case.

O transakcji sprzedaży i nabycia UPC za 7 mld zł strony poinformowały 22 września 2021 r. Spółka P4 należąca do francuskiej Grupy Iliad podpisała umowę nabycia  wszystkich udziałów w spółce UPC Polska z holenderską spółką UPC Poland Holding, należącą do amerykańskiej firmy Liberty Global. Na dokonanie dealu potrzebna jest zgoda organu antymonopolowego, którym w tym wypadku będzie prawdopodobnie Komisja Europejska. Strony spodziewają się, że zostanie zamknięty w pierwszej połowie 2022 r.

Pieniądze ze sprzedaży UPC Liberty Global przeznaczy w 2/3 na spłatę długów, a resztę rozwój biznesu i wykup akcji. Play zamierza poprzez nabycie UPC przyspieszyć rozwój swoich sieci światłowodowych.

Spółka P4 jest operatorem telefonii komórkowej Play. To drugi operator komórkowy w Polsce pod względem obsługiwanych kart SIM (15,3 mln). Od listopada 2020 r. właścicielem Playa jest francuska firma Iliad świadcząca także usługi telekomunikacyjne we Francji i Włoszech, kontrolowana przez miliardera Xaviera Niela, który posiada bezpośrednio i pośrednio ok. 71,02 proc. jej akcji. Firma obsługuje 47 mln abonentów. Po przejęciu Playa Iliad stał się szóstym największym operatorem telekomunikacyjnym w Europie.

UPC Polska to największy operator telewizji kablowej i dostawca programu telewizyjnego oraz trzeci pod względem zasięgu przewodowego szerokopasmowego  Internetu. Oferuje także usługi telefonii stacjonarnej. Z usług firmy korzysta 1,53 mln klientów oraz 3,7 mln gospodarstw domowych. Właścicielem UPC Polska jest amerykańska firma Liberty Global, największy na świecie międzynarodowy dostawca telewizji kablowej i szerokopasmowego Internetu, działający w ponad 30 krajach Europy, Ameryki Południowej i Karaibów.

– Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce – skomentował Jean Marc Harion, prezes zarządu Play.

– Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Playa i Iliadu, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową i przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce – zakomunikował Thomas Reynaud, prezes zarządu Grupy Iliad.

– UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej i wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99 proc. polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą siłę liczącą się na polskim rynku – skomentował transakcję Mike Fries, menedżer w Liberty Global.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradza firmie Iliad w transakcji. „Rynek Prawniczy” ustalił, że doradza jej także kancelaria Bredin Prat z Paryża.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Liberty Global. Obsługą kierowali, obok dwóch partnerów z biura w Paryżu, partner Rafał Kamiński i partner lokalny Aneta Hajska, a wykonywali ją m.in. partner Katarzyna Czapracka z biura w Brukseli, counsel Grzegorz Jukiel, associates  Adam Marszałek, Maciej Gac.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl