DLA Piper w portugalskiej sprzedaży elektrowni wiatrowych w Polsce

292

Kancelaria DLA Piper doradzała firmie EDP Renováveis przy sprzedaży portfela elektrowni wiatrowych w Polsce firmie Mirova należącej do funduszu inwestycyjnego Natixis Investment Managers.

W sierpniu 2021 r. portugalska firma EDP Renováveis, z branży energetyki ze źródeł odnawialnych, poinformowała o sprzedaży elektrowni wiatrowych w Polsce, o wartości 303 mln euro i łącznej mocy produkcyjnej 149 megawatów, firmie Mirova należącej do francuskiego funduszu inwestycyjnego Natixis Asset Management. Sprzedaż obejmowała udziały w spółkach posiadających prawa do sześciu farm wiatrowych, z których większość jest w budowie (129 MW), ale rozpoczęcie ich eksploatacji jest planowane jeszcze w tym roku. Był to element programu rotacji aktywów o wartości 8 mld euro ogłoszonego przez EDPR na lata 2021-25. Celem jest przyspieszenie tworzenia wartości przy jednoczesnym odzysku kapitału w celu ponownego zainwestowania i otrzymania wzrostu zysków.

Deweloper energetyki odnawialnej wiatrowych EDP Renováveis to czwarty na świecie producent energii wiatrowej. Firma ma aktywa OZE o łącznej skali 10,7 gigawatów w 17 krajach. Jej głównym udziałowcem jest firma energetyczna Energias de Portugal posiadająca 75 proc. kapitału. W Polsce działa od 2008 r., jako EDP Renewables Polska, po przejęciu dużego portfela projektów farm wiatrowych w trakcie budowy. Dziś jest w czołówce posiadaczy wiatrakowni w Polsce.

Natixis Investment Managers to francusko-amerykańska firma inwestycyjna zarządzająca aktywami wartymi 1,4 biliona dolarów. Jest częścią francuskiej grupy finansowej Natixis. Pierwotnie była spółką zarządzającą aktywami grupy Banque Populaire. Należąca do niej firma inwestycyjna Mirova inwestuje w aktywa energetyczne, głównie tzw. „zielone”. Zarządza inwestycjami wartymi 1,5 mld euro o łącznej mocy 5 GW „czystej” energii.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie EDPR przy transakcji. Obsługę wykonywali partner współzarządzający Jacek Giziński i senior associate Klaudia Lorent, którzy doradzali przy przygotowaniu i negocjowaniu wszystkich dokumentów transakcyjnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl