Raport: Letnia karuzela kadrowa na rynku prawników

1064

„Rynek Prawniczy” prezentuje zbiorcze zestawienie transferów i rekrutacji prawników przeprowadzonych w okresie czerwiec-sierpień 2021 r. W okresie letnim znacząco nie zwolniła wirująca non stop karuzela zmian kadrowych w kancelariach i działach prawnych firm. Niektórzy zamiast urlopu brali nową pracę. Podsumowanie nie obejmuje  ruchów, o których „Rynek Prawniczy” już napisał lub jeszcze napisze w odrębnych artykułach. Nie zakłada także zupełności – opisano te, o których redakcja zdołała się dowiedzieć.

W sierpniu

 • Adwokat Konrad Dobrowolski przeniósł się z kancelarii PwC Legal, w której zajmował stanowisko counsela w praktyce prawa własności intelektualnej i ochrony danych osobowych, do firmy OLX (OLX Europe), gdzie zajął stanowisko product legal counsel. OLX to należący do południowoafrykańskiej grupy medialno-technologicznej Naspers serwis ogłoszeniowy do kupowania i sprzedawania usług i towarów, takich jak elektronika, artykuły odzieżowe, meble, artykuły gospodarstwa domowego, samochody i nieruchomości.
 • Do kancelarii EY Law dołączyła adwokat Olga Legat, obejmując stanowisko senior associate w zespole prawa własności intelektualnej, technologii i danych osobowych. Odeszła z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Specjalizuje się w prawie ochronie danych osobowych, m.in. wdrażała przepisy unijnego rozporządzenia RODO w przedsiębiorstwach. Pełniła również funkcję inspektora ochrony danych. Doradzała przy transakcjach przejęć spółek, w których przenoszone były bazy danych osobowych.
 • Radca prawny Katarzyna Wusaty przeszła z kancelarii NGL Legal na stanowisko senior associate w zespole kontraktów publicznych i energetyki kancelarii Eversheds Sutherland Poland (Eversheds Sutherland Łachowska-Brol). Specjalizuje się w prawie energetycznym, w doradztwie regulacyjnym dla przedsiębiorstw z sektora energetycznego i gazowego, w obsłudze kontraktów w energetyce, na etapie negocjacji i wdrażania. Będzie rozwijać praktykę energetyczną, w tym w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.
 • Adwokat Kacper Czubacki został nowym prawnikiem transakcyjnym w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, dokąd przeszedł z kancelarii Mrowiec Fiałek i Wspólnicy (obecnie MFW Fiałek). Specjalizuje się w obsłudze transakcji M&A, PE i VC, w prawie korporacyjnym, gospodarczym i rynku kapitałowego. Pracował dla firm z sektorów nieruchomości i informatycznego doradzając przy przygotowaniu dokumentów transakcyjnych i prowadzeniu negocjacji. Zajmował się także doradztwem korporacyjnym przy restrukturyzacji grupowej i optymalizacji podatkowej.
 • Mateusz Gajda powrócił jako associate w praktyce prawa pracy do kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, w której wcześniej pracował ponad rok na studiach, z kancelarii DLA Piper, której prawnikiem był przez ostatnie 4,5 roku.

W lipcu

 • Doświadczony amerykański adwokat Piotr Siemion dołączył jako senior counsel do warszawskiego biura kancelarii Rimon Law, alternatywnej firmy prawniczej ze Stanów Zjednoczonych. Poprzednio pracował w firmie Polski Koncern Naftowy Orlen, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora prawnego prowadząc przedsięwzięcia w sektorze energetyki odnawialnej. To prawnik specjalizujący się w obsłudze fuzji i przejęć, transakcji na rynku kapitałowym i private equity, procesów restrukturyzacyjnych, w kwestiach prawa i ładu korporacyjnego.
 • Radca prawny Robert Semczuk zasilił szeregi zespołu M&A kancelarii Deloitte Legal obejmując stanowisko partner associate. Przeszedł z kancelarii Dubij Legal. Specjalizuje się w prawie handlowym, prawie spółek, prawie międzynarodowym prywatnym, w obsłudze fuzji i przejęć, restrukturyzacji przedsiębiorstw i grup kapitałowych, obejmujących połączenia, przekształcenia, podziały oraz likwidacje.
 • Radca prawny Adam Kotucha przeszedł z firmy Rafako, produkującej urządzenia przemysłowe dla  energetyki, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu, gdzie był szefem działu prawnego, na  dyrektora biura zarządzania projektami w firmie telekomunikacyjnej Nokia Networks.
 • Katarzyna Pałka objęła stanowisko legal & compliance counsel w duńskiej firmie farmaceutycznej Novo Nordisk. Opuściła kancelarię Domański Zakrzewski Palinka, w której była associate w praktyce life sciences.
 • Prawnik transakcyjny, adwokat Piotr Plesiński odszedł z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak na stanowisko M&A European Legal Counsel w szwedzkiej firmie ochroniarskiej Securitas Group, która działa w ponad 50 krajach, w tym w 27 w Europie, w tym w Polsce.
 • Adwokat i doradca restrukturyzacyjny Cezary Zawiślak przystąpił do zespołu energetyki kancelarii Norton Rose Fulbright jako senior associate. Przeszedł z kancelarii Penteris. Specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynku energii i infrastruktury, w tym w doradztwie w zakresie kwestii regulacyjnych i budowlanych w sektorach energetyki odnawialnej, ropy naftowej i gazu ziemnego, a także w obsłudze transakcji fuzji i przejęć.
 • Marcin Lorenc, prawnik w dziale bankowości i finansów kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, został szefem działu prawnego w polskiej firmie informatycznej Doxy Chain produkującej oprogramowanie do zarządzania dokumentami. Jednocześnie nadal jest prawnikiem kancelarii.
 • Aplikant adwokacki Szymon Studziński dołączył do kancelarii Moyers, uruchomionej w kwietniu 2021 r. przez dwoje byłych prawników praktyki life sciences w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Także przedtem tam pracował jako associate doradzając w kwestiach związanych z dystrybucją, marketingiem i promocją produktów leczniczych i weterynaryjnych.

W czerwcu

 • Radca prawny Sylwia Zielezińska zasiliła kancelarię Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Tokarzewska. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, budowlanym, cywilnym, administracyjnym i zamówień publicznych. Wcześniej przez ponad 14,5 roku była prawnikiem w firmie budowlanej Mostostal Warszawa, ostatnio dyrektorem działu prawnego. Doradzała tam w prawnych kwestiach realizacji kontraktów budowlanych dotyczących projektów infrastrukturalnych, przemysłowych, energetycznych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl