Dwie kancelarie w sprzedaży podgdańskiego parku logistycznego włoskim ubezpieczeniowcom

239
(www.7rsa.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała firmie deweloperskiej 7R przy sprzedaży parku logistycznego 7R Park Gdańsk II firmie inwestycyjnej Generali Real Estate, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

O transakcji poinformowano 1 września 2021 r. Firma Generali Real Estate, w imieniu zarządzanego przez siebie funduszu Generali Real Estate Logistics Fund, sfinalizowała przejęcie za nieujawnioną kwotę położonego w okolicach Gdańska parku logistycznego 7R Park Gdańsk II, od firmy deweloperskiej 7R.

Park znajduje się w podgdańskiej wsi Kowale, w pobliżu węzła drogowego obwodnicy trójmiejskiej i autostrady A1. To kompleks trzech budynków, jednego typu cross-dock (miejsce przeładunkowe, w którym następuje przekazanie towaru od dostawcy do przewoźnika, bez przechowywania) oraz dwóch magazynów, o łącznej powierzchni 52 tys. mkw. Niedawno zakończono jego rozbudowę z zastosowaniem ekologicznych technik budowlanych wdrażając optymalizację zużycia energii. Obiekt został dobrze oceniony przez Generali Real Estate pod względem zrównoważonego rozwoju, co potwierdziło zasadność jego nabycia. Park jest w całości wynajęty, m.in. firmom kurierskim InPost i Rohlig Suus.

Transakcja potwierdza zaangażowanie Generali Real Estate w segmencie logistycznym i jest pierwszą jej akwizycją logistyczną w Polsce. Fundusz GRELF przeznaczony jest na inwestycje właśnie w tym sektorze nieruchomości.

Generali Real Estate to firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości, której aktywa, w postaci ponad 2,1 tys. nieruchomości, warte są ponad 32 mld euro. Inwestuje w największych miastach europejskich w biurowce premium, centra handlowe, sklepy na prestiżowych ulicach, ale także w magazyny. Jest częścią włoskiej grupy ubezpieczeniowej Generali, założonej w 1831 r., a dziś obecnej w ponad 60 krajach. W Europie Środkowo-Wschodniej GRE ma portfel wart ok. 1,3 mld euro. W czerwcu 2021 r. firma sfinalizowała, w imieniu funduszu Generali Europe Income Holding, zakup budynku biurowego Le Palais w Warszawie od niemieckiej firmy inwestycyjnej Patrizia.

7R jest polską firmą deweloperską specjalizującą się w budynkach magazynowych i przemysłowych. Działa od 2009 r., a jej portfolio obejmuje duże parki logistyczne dla wielu najemców, obiekty typu build-to-suit oraz miejskie magazyny small business unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Wśród najemców 7R są firmy m.in. z branż logistyki, e-commerce, retail, lekkiej produkcji. W maju 2021 r. inwestująca i zarządzająca nieruchomościami kanadyjska firma Bentall Green Oak nabyła od niej za nieujawnioną kwotę trzy budynki parku logistycznego 7R Park Tczew położonego na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

– Korzystając z ugruntowanego doświadczenia w logistyce we Francji i Włoszech, gdzie jesteśmy wieloletnim graczem, wchodzimy teraz na polski rynek logistyczny. Nasze portfolio magazynowe składa się głównie z parków w strategicznie zlokalizowanych węzłach dystrybucyjnych, a projekt w Gdańsku doskonale się w nie wpisuje – skomentował Pierre-David Baylac, dyrektor działu logistyki w Generali Real Estate.

– Obiekty magazynowe na Pomorzu są ważną częścią naszego portfolio. Nic dziwnego, że obiekt wybudowany zgodnie z wysokim standardem ekologicznym 7R i wyposażony w zaawansowaną technologię, przyciągnął do Polski dużego inwestora – stwierdził Łukasz Jachna z firmy 7R.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie 7R doradzała w transakcji kancelaria Linklaters, która w Internecie podała, iż obsługę nadzorował partner Janusz Dzianachowski, a wykonywali senior associate Jędrzej Pałka i junior associate Joanna Roman z praktyki nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Generali Real Estate doradzała w transakcji kancelaria Clifford Chance.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl