Dentons i BSWW w sprzedaży Podniebnej Wieży, najwyższego wrocławskiego drapacza chmur

316
(www.develia.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria Dentons doradzała firmie Develia przy sprzedaży budynku Sky Tower we Wrocławiu firmie Adventum Group, której doradzała kancelaria Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Act BSWW).

O transakcji poinformowano 14 września 2021 r. Jej stronami transakcji są Sky Tower, spółka należąca do Develii, oraz Olimp Investment, spółka kontrolowana przez Adventum Group. Przedmiotem przedwstępnej umowę sprzedaży są należące do Develii udziały w prawie własności nieruchomości (79,55 proc). Reszta pozostanie w rękach właścicieli wydzielonych lokali. Cenę sprzedaży ustalono na 84,42 mln euro; zostanie ona pomniejszona o nierozliczone na dzień zawarcia finalnej transakcji zachęty dla najemców z tytułu umów najmu. Podpisanie ostatecznej umowy jest uzależnione od spełnienia warunków zawieszających. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2021 r.

Oddany do użytku w 2013 r. Sky Tower postawiony jest  we Wrocławiu, na miejscu rozebranego wysokiego biurowca Poltegoru, na działce o powierzchni 2,7 hektarów, w dzielnicy Krzyki, na osiedlu Południe, w obrębie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Obejmuje trzy połączone elementy: podstawę budowli., czyli trzypiętrowy podest, w którym znajduje się galeria handlowa, oraz dwa budynki mieszkalno-biurowe. Jego 50-piętrowa wieża jest najwyższym budynkiem we Wrocławiu i jednym z najwyższych w Polsce; ma 212 m z anteną; dach na wysokości 205,82 m. 21 pięter zajmują mieszkania. Niższy obiekt to 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, z mieszkaniami na ośmiu piętrach.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 171 tys. mkw.  Powierzchnie biurowe zajmują ponad 30,5 tys. mkw., a handlowa (sklepy, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe) – 25 tys. mkw. W części rekreacyjnej znajdują się centrum rozrywki, spa, centrum sportowe i medyczne, a w podziemiu 1,5 tys. miejsc parkingowych. Na 49. piętrze jest najwyższy punkt widokowy w Polsce.

Budowa całego Sky Tower trwała ponad pięć lat. Inwestorem była firma deweloperska LC Corp, należąca w owym czasie do biznesmena-bankiera Leszka Czarneckiego.

Wikipedia podaje, że do budowy zużyto 200 tys. metrów szesc. mieszanki betonowej, 30 tys. ton stali zbrojeniowej, 70 tys. mkw. szkła. Pracowało na niej 1 tys. osób osób i osiem żurawi, w tym jeden o wysokości 220 metrów.

Adventum Group to grupa butikowych spółek zarządzających funduszami inwestującymi w nieruchomości w krajach regionu Europy Centralnej. Została założona w 2006 r. i zarejestrowana na Malcie. Jest własnością zarządzających, którymi są węgierscy menedżerowie rynku nieruchomości. Przeprowadziła dotychczas inwestycje o łącznej wartości 1,5 mld euro. Zarządza aktywami wartymi ponad 500 mln euro. Adventum International to zarządca tzw. alternatywnego funduszu inwestycyjnego (Alternative Investment Fund).

Develia to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Do połowy 2019 r. nazywała się LC Corp. Była to pozostałość po czasach, gdy kontrolował ją Leszek Czarnecki, który sprzedał ją w 2017 r. za ok. 480 mln zł. Obecnie głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, Aviva Santander, MetLife i Aegon, które mają ponad 60 proc. kapitału.

Develia zrealizowała dotychczas 95 obiektów, w tym 88 mieszkalnych i siedem komercyjnych. W 2020 r. sprzedała 1 361 lokali mieszkalnych i usługowych. Oprócz Sky Tower w portfolio nieruchomości ma jeszcze biurowce Wola Center i Wola Retro w Warszawie, galerię handlową Arkady Wrocławskie.

– Sprzedaż Sky Tower jest ważnym elementem strategii ogłoszonej na początku 2021 r. Konsekwentnie redukujemy nasze zaangażowanie w segmencie komercyjnym, stawiając na rozwój działalności mieszkaniowej i PRS  – wyjaśnił Andrzej Oślizło, prezes Develii.

– Pieniądze pozyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę kredytu związanego z projektem w wysokości blisko 194 mln zł oraz na rozwój działalności w segmencie mieszkaniowym, która w naszej ocenie jest najbardziej perspektywiczna – stwierdził Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Develii doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej internetowej witrynie podała, że obsługę nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, zastępca szefa zespołu nieruchomości w Polsce, a wykonywały ją counsel Martyna Racz-Suchocka i associate Karolina Ostrowska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Adventum Group doradzała kancelaria BSWW Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl