Duet kancelarii w szwedzkiej sprzedaży tartaku producentowi biomasy

174

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie IKEA Industry Poland przy sprzedaży tartaku w Chociwlu firmie Biomasa Partner Group, której doradzała kancelaria Grant Thornton Legal Maślanko.

W marcu 2021 r. firma Biomasa Partner Group, polski producenta produktów opałowych z drewna przejęła od firmy IKEA Industry tartak w Chociwlu (woj. zachodniopomorskie). Wcześniej IKEA rozważała jego zamknięcie w połowie 2020 r., ponieważ  nie spełniał wymagań w zakresie warunków pracy, do których dąży firma, a jego działalność nie była  ekonomicznie uzasadniona. Jednak znalazł się nabywca, który zadeklarował, że tartak nie tylko nie zostanie zlikwidowany, ale będzie   unowocześniany

Zakupiony przez koncern IKEA w 1993 r. tartak przecierał rocznie ok. 150 tys. m sześc. surowca drzewnego, z którego produkował ok. 80 tys. m szesc. tarcicy sosnowej. Większość trafiała do fabryk IKEI w Resku i Stepnicy, gdzie wykorzystywaną ją do produkcji mebli, m.in. serii Hemnes i Ivar. W tartaku zatrudnionych jest ok. 130 pracowników.

Firma Biomasa Partner Group, z siedziba wielkopolskiej wsi Modła Królewska, jest krajowym producentem pelletu drzewnego (paliwo opałowe wytwarzane w postaci granulatu ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków; ma wartość opałową taką jak drewno, niską wilgotność, powstaje z niego niewiele popiołu); pelletu ze słomy: energetycznego i ściółkowego (wykorzystywanego w hodowli koni, drobiu, bydła i trzody chlewnej); brykietu drzewnego; surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne.  Posiada  zakłady produkcyjne w Runowie Pomorskim, Ząbkowicach Śląskich i Chociwlu.

Firma IKEA Industry jest częścią Grupy Inter IKEA, w skład której wchodzą trzy główne części biznesowe: zarządzanie franczyzą, asortyment i zaopatrzenie oraz własna produkcja. To największy producent mebli drewnianych na świecie. W zakładach w dziewięciu krajach wytwarza meble z drewna litego i z płyt drewnopochodnych dla sklepów IKEA. Polska jest największym krajem produkcyjnym.

Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA utworzona w 1982 r. przez założyciela firmy IKEA, Szweda Ingvara Kamprada w Holandii, ze względu na tzw. optymalizację podatkową.

– Przejęcie zakładu w Chociwlu to dla nas ogromne wyzwanie i duża szansa. Poszerzamy ofertę produktową. Niezmiernie istotnym elementem przejęcia, zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej, było kontynuowanie pracy tartaku, zapewnienie ciągłości produkcji i przede wszystkim utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia  – oświadczyła Magdalena Rosiak, wiceprezes zarządu Biomasa Partner Group.

„Rynek Prawniczy” ustalił,  że kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała IKEA Industry Poland przy transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa; podała ona na swej witrynie internetowej, że jej obsługa obejmowała badanie vendor due diligence, negocjacje oraz przygotowanie dokumentacji transakcyjnej. Wykonywali ją pod nadzorem partnera zarządzającego Roberta Gawałkiewicza, senior counsel Anna Kratiuk, associate Kacper Kurowski z praktyki fuzji i przejeć;, senior associate Bartłomiej Dębski, associate Michał  Oleś z praktyki prawa nieruchomości; senior associate Filip Sodulski z praktyki prawa pracy.

Kancelaria Grant Thornton Legal Maślanko poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Biomasa Partner Group.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl