Dentons, Linklaters, Clifford Chance i Filipiak Babicz w rozległym pieczarkowym dealu

441

Kancelaria Clifford Chance doradzała firmie Cornerstone Investment Management przy przejęciu pieczarkowej firmy Greenyard Prepared Netherlands od belgijskiej firmy spożywczej Greenyard, a następnie przy utworzeniu wspólnego biznesu z polską firmą pieczarkową Okechamp, której doradzała kancelaria Filipiak Babicz, i funduszem Kartesia, finansującym to przedsięwzięcie, któremu doradzała beneluksowa kancelaria Stibbe. Kancelaria Dentons doradzała Cornerstone Investment Management przy pozyskaniu finansowania projektu, a kancelaria Linklaters – w kwestiach antymonopolowych.

W czerwcu 2021 r. polska firma inwestycyjna private equity Cornerstone Investment Management za 17 mln euro przejęła, we współpracy z firmą finansową Kartesia, firmę Greenyard Prepared Netherlands, specjalizującą się w produkcji i sprzedaży pieczarek w puszkach i słoikach, od belgijskiej firmy spożywczej Greenyard.

W sierpniu 2021 r. Cornerstone Investment Management, Kartesia i polska firma Okechamp, zajmująca się uprawą pieczarek, utworzyły wspólne przedsięwzięcie w tej branży. To projekt inwestycyjny, składający się z holenderskich aktywów CIM, czyli firmy Greenyard Prepared Netherlands (przetwórnia), właściciela marki Lutèce, oraz polskich firmy Okechamp, właściciela marki Ole! (pieczarkarnia i zakład przetwórstwa). Natomiast Kartesia dostarczyła 78 mln euro w postaci pożyczki i kapitału własnego na rozwój tego biznesu pieczarkowego, przede wszystkim na zwiększenie produkcji podłoża i areału upraw.

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie. Na rynek trafia rocznie 340 tys. ton tych grzybów uprawnych, w tym najlepszych gatunków zbieranych ręcznie i przeznaczonych do spożycia na świeżo. Drugim co do wielkości producentem jest Holandia, która sprzedaje rocznie 300  tys. ton pieczarek niższej klasy, zbieranych mechanicznie, a następnie pakowanych do słoików i puszek z zalewą.

Firma Cornerstone Investment Management (do niedawna Cornerstone Partners), założona w 2001 r. przez Przemysława Krycha, zarządza inwestycjami private equity w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestowała w sektorach nieruchomości, outsourcingu usług informatycznych, telekomunikacyjnej, energetyki ze źródeł odnawialnych, opieki medycznej, usług finansowych.

Wielkopolska firma Okechamp w branży pieczarkowej zajmuje się wszystkim, od produkcji podłoża i osłonek po uprawę i przetwórstwo pieczarek. Działa od 1992 r., a w obecnej formie od 2007 r., z połączenia dwóch podmiotów Ole i Okechamp. Zajmuje się też przetwórstwem innych warzyw, m.in. cebulek, czosnku, kaparów, suszonych pomidorów w zalewach octowej i olejowej.

Kartesia to prywatna europejska firma specjalizująca się w finansowaniu, głównie dłużnym, małych i średnich firm. Oferuje m.in. finansowanie w postaci tzw. pożyczek lewarowanych (udzielanych firmom już obciążonym długiem, a zatem obarczonych podwyższonym ryzykiem, dlatego droższych dla pożyczkobiorców). W ostatnich dziesięciu latach  zainwestowała ponad 3,3 mld euro w ponad 160 firm w całej Europie, z tego 70 proc. pochodziło z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

– Cornerstone to inwestor, który nieustannie poszukuje atrakcyjnych możliwości w wielu sektorach o dużym potencjale wzrostu. Tym razem ten potencjał dostrzegliśmy w branży pieczarkarskiej, a konkretnie w polskiej firmie Okechamp oraz holenderskiej firmie Greenyard Prepared Netherlands, właścicielu marki Lutèce. Stworzyliśmy polsko-holenderski holding, który stanie się globalnym graczem na rynku pieczarek – zadeklarowałł Andrzej Klesyk, partner zarządzający w Cornerstone Investment Management, który nadzorował transakcję.

– To kamień milowy dla naszej firmy. Staniemy się globalnym graczem na rynku pieczarek przetworzonych – ocenił Leszek Ejsmont, prezes Okechamp.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Cornerstone Investment Management we współpracy z Kartesią przy inwestycji we wspólny projekt, a wcześniej przy akwizycji Greenyard Prepared Netherlands. Obsługę wykonywał  międzynarodowy zespół prawników z biur w Warszawie, Amsterdamie, Luksemburgu i Brukseli.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Cornerstone Investment Management w kwestiach finansowania akwizycji i inwestycji. Obsługę nadzorował partner Bartosz Nojek, a wykonywali managing counsel Tomasz Zwoliński, associates Katarzyna Mazur i Katarzyna Kaptur z zespołu bankowości i finansów oraz prawnicy z biur w Amsterdamie i Luksemburgu.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała  Cornerstone Investment Management w kwestiach antymonopolowych inwestycji.

Kancelaria Filipiak Babicz potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Okechamp.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, że firmie Kartesia doradzała beneluksowa kancelaria Stibbe.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl