Tercet kancelarii w zakupie browarnego biurowca i budynku warzelni piwa

312
(www.echo.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała niemieckiej firmie Deka Immobilien przy zakupie budynku Biura przy Warzelni w kompleksie Browarów Warszawskich od firmy deweloperskiej Echo Investment, której doradzały kancelarie Allen & Overy i Baker McKenzie.

Na początku sierpnia Deka Immobilien kupiła od Echo Investment Biura przy Warzelni, największy biurowiec Browarów Warszawskich, a także budynek zabytkowej XIX-wiecznej Warzelni. Wartość transakcji to 152,3 mln euro.

Budynek został sprzedany jako trzeci z biurowców w Browarach Warszawskich. W marcu 2021 r. deweloper zbył Biura przy Willi za 86,7 mln euro. Pierwszy – Biura przy Bramie, firma Echo sprzedała w 2019 r. za 76,8 mln euro.

Biura przy Warzelni otrzymały pozwolenie na użytkowanie we wrześniu 2020 r. i mają już najemców. Zespół, tworzony przez siedmiokondygnacyjny budynek biurowy, zabytkową warzelnię i piwnice leżakowni piwa, ma 29,6 tys. mkw. powierzchni najmu oraz dwupoziomowy parking podziemny ze 180 miejscami postojowymi.

W części biurowej siedziby mają m.in. Grupa Żywiec i kancelaria Allen & Overy. Podziemna część budynku połączona jest z zabytkowymi piwnicami, w których powstaje lokalny browar. W Warzelni zostanie otwarta restauracja futbolisty Roberta Lewandowskiego.

Browary Warszawskie to obecny teren dawnych browarów, na którym Echo Investment postawiła biurowce i budynki mieszkalne.

Jak podaje Wikipedia, Browary Warszawskie (1948-2004) powstały po upaństwowieniu zburzonych podczas wojny browarów Haberbusch i Schiele, które zostały odbudowane w ich poprzednim miejscu, w dzielnicy Wola. W 1968 r. wraz z browarami w Ciechanowie, Ciechomicach i Wyszkowie utworzyły Warszawskie Zakłady Piwowarskie. Ich flagowym piwem było Królewskie. W 1972 r. rozpoczęto tam produkcję Coca-Coli na licencji. W 1992 r. zakłady przekształcono w spółkę pracowniczą. W 2001 r. przejęła ją austriacka firma Brau Union, która w 2004 r. zakończyła produkcję piwa w browarze warszawskim i wycofała się z Polski. Po likwidacji browaru w zabudowaniach początkowo mieściły się magazyny, później je zburzono. Dziś pozostały tylko budynki: warzelni, stacji uzdatniania wody, laboratorium oraz piwnice, w których przechowywano piwo.

Inwestycja Echo Investment przewiduje ok. 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Oprócz trzech budynków biurowych, w trzech budynkach mieszkalnych ma być prawie 600 lokali do sprzedaży, a w czwartym – 450 na wynajem. W dawnych pomieszczeniach piwnic i warzelni powstają placówki gastronomiczne: restauracje i kawiarnie oraz browar.

Deka Immobilien to niemiecka firma inwestująca zarządzająca aktywami na rynku nieruchomości. Należy do grupy inwestycyjno-finansowej Deka Investments. Zarządza 544 nieruchomościami biurowymi, handlowymi, hotelowymi i magazynowymi w 27 krajach na pięciu kontynentach. W Polsce ma 19 nieruchomości, w tym hotelowe (np. Inter Continental w Warszawie), biurowe (np. Atrium Garden w Warszawie), handlowe (Forum Gliwice) i magazynowe (np. Tesco Distribution Center w Teresinie pod Warszawą).

Echo Investment to kontrolowana przez biznes węgierski czołowa w Polsce firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Firma skupia się obecnie na siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Dotychczas zrealizowała 200 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,9 mln mkw. Oprócz mieszkań są to m.in. centrum handlowe Pasaż Grunwaldzki, nowoczesne biurowce: Aquarius, Sagittarius Business House, Nobilis Business House, West Gate, West Link.

W 2020 r. konsorcjum funduszy nieruchomościowych PIMCO, Oaktree i Griffin Real Estate sprzedało pakiet 66 proc. akcji firmy Echo Investment węgierskiej firmie Wing z branży nieruchomości za ponad 1,2 mld zł. W kwietniu 2021 r. Echo Investment przejęła polską firmę deweloperską Archicom od jej założycieli-właścicieli, płacąc ponad 400 mln zł.

– Biura przy Warzelni to doskonałe aktywo inwestycyjne, ze względu na najlepszą jakość budynku, renomowanych najemców i stabilne przepływy finansowe – ocenił Michał Obara, dyrektor inwestycyjny Echo Investment.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Deka Immobilien obsługiwała w transakcji kancelaria Dentons, natomiast Dla Echo Investment pracowały kancelarie Allen & Overy i Baker McKenzie.

Ta ostatnia podała w Internecie, iż doradzała w kwestiach podatkowych sprzedaży. Obsługę wykonywali partner Katarzyna Kopczewska i associate Michał Nocoń z praktyki podatkowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl