Dentons doradza przy kluczowych projektach w sektorze energetyki odnawialnej

398

W pierwszym kwartale 2021 roku wiodący na rynku warszawski Zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych kancelarii Dentons zrealizował kilka znaczących projektów z obszaru inwestycji energetycznych dotyczących odnawialnych źródeł energii (OZE). Potwierdzają one atrakcyjność i dojrzałość polskiego rynku energii odnawialnej, a także znacząco przyspieszają jego rozwój. Wskazują też, że inwestorzy koncentrują swoje działania na polskim rynku, który stanowi platformę operacyjną wspierającą inwestycje w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE).

– Jesteśmy dumni, że klienci ufają naszemu wieloletniemu doświadczeniu i powierzają nam doradzanie przy kluczowych projektach dla sektora energetycznego. Jest to możliwe także dzięki stworzeniu elastycznego, wszechstronnego zespołu energetyki odnawialnej, którego pracami kieruje Agnieszka Kulińska. Jej filozofia pracy nakierowanej na szukanie skutecznych rozwiązań, optymalnych z punktu widzenia klienta, przynosi wspaniałe owoce  – powiedział Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający Dentons w Polsce, stojący jednocześnie na czele Zespołu Energetyki i Zasobów Naturalnych w Polsce i w Europie.

– Seria zrealizowanych przez nas projektów pokazuje, że Polska pozostaje bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji z sektora OZE i ten trend powinien się utrzymać przez kilka najbliższych lat. Nasze wieloletnie, ugruntowane doświadczenie doradcze przy transakcjach nabycia i sprzedaży farm wiatrowych jest doceniane przez klientów, którzy szukają wieloaspektowego, nowoczesnego wsparcia. Cieszymy się, że możemy skutecznie pomóc naszym klientom, szczególnie w okolicznościach ograniczonych przez pandemię – powiedziała Agnieszka Kulińska, partner w warszawskim Zespole Energetyki i Zasobów Naturalnych.

I tak, Zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych wspierał CEE Equity Partners przy sprzedaży koncernowi Iberdrola trzech farm wiatrowych o mocy zainstalowanej 163 MW. Pod kierunkiem Agnieszki Kulińskiej klientowi doradzali również Marcin PaliwodaFilip RauboPatrycja PaklaLena Boczkaja i Małgorzata Dębicka. Farmy będą częścią Baltic Sea Hub (BSH), które planowane jest jako centrum działalności Iberdroli obejmujące Niemcy, Polskę oraz Szwecję. Sprzedaż wyprodukowanej przez BSH energii została już w dużej mierze zakontraktowana na najbliższe 10 lat.

W marcu kancelaria Dentons poinformowała o doradzaniu Green Investment Group, funduszowi należącemu do australijskiej grupy Macquarie, przy transakcji nabycia od EnerCap Power Funds farmy wiatrowej Ścieki. Kierowany przez Agnieszkę Kulińską zespół zapewnił klientowi wsparcie w pełnym zakresie prawnym. Filip RauboLena Boczkaja i Filip Ruciński zajmowali się zagadnieniami energetycznymi, natomiast w kwestiach związanych z finansowaniem transakcji doradzali Agnieszka Lipska oraz Łukasz Błaszczak z Zespołu Bankowości i Finansów.

W lutym zespół Dentons doradzał funduszom inwestycyjnym Stage Capital Management Limited i Mashav Energia przy transakcji sprzedaży farmy wiatrowej Kanin. Wsparcie obejmowało kompleksową obsługę transakcyjną sprzedających, w tym przygotowywanie i negocjacje dokumentacji transakcyjnej, a także przygotowanie i obsługę czynności związanych z zamknięciem transakcji. Projekt nadzorowała Agnieszka Kulińska, wspierana przez Filipa Raubo, Lenę Boczkaję oraz Filipa Rucińskiego.

Zespół Agnieszki Kulińskiej wspierał również Zespół Bankowości i Finansów kancelarii Dentons, który doradzał Qair Polska przy jednym z największych w Polsce finansowań portfeli hybrydowych dotyczącym budowy czterech farm wiatrowych i 29 farm fotowoltaicznych. Zakres doradztwa prawnego obejmował kompleksowe wsparcie przy negocjowaniu i zawarciu dokumentacji finansowej, która podlegała prawu angielskiemu i polskiemu. Poza Agnieszką Kulińską za aspekty projektowe transakcji odpowiadali Lena Boczkaja i Filip Ruciński.

– To tylko kilka z wybranych projektów, na których skupiał się ostatnio nasz zespół. Obecnie doradzamy przy projektach, których planowana moc zainstalowana przekracza 600 MW. Już w drugim kwartale 2021 roku spodziewamy się finalizacji kolejnych, także dzięki aukcjom wsparcia dla projektów OZE przez okres 15 lat, które dla wiatru i fotowoltaiki zostaną przeprowadzone 8 i 11 czerwca.

Dziękujemy naszym klientom za okazane zaufanie i czujemy się docenieni, zarówno przez nich, jak i przez konkurencję. Cieszy nas też znakomita pozycja w najnowszej edycji rankingu Chambers Europe 2021, w którym nasza praktyka energetyczna otrzymała najwyższe wyróżnienie na poziomie Band 1Agnieszka Kulińska i Michał Motylewski otrzymali indywidualne rekomendacje, a ja sam jestem dumny, że kolejny rok z rzędu rynek uhonorował mnie tytułem  Eminent Pracitioner. Te prestiżowe wyróżnienia potwierdzają wiodącą pozycję zespołu naszej kancelarii, która pozwala nam skutecznie wspierać najbardziej wymagających klientów – powiedział  Arkadiusz Krasnodębski.

Materiał kancelarii Dentons