Clifford Chance z euronagrodą dla najlepszej kancelarii w Polsce

422

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Clifford Chance zdobyła nagrodę Chambers Europe Award 2021 dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce.

Wydawnictwo Chambers and Partners, publikujące katalogi firm prawniczych w formie liczących się w branży rankingów, w 2021 r. zorganizowało połączone konkursy Chambers Europe Awards, z nagrodami dla najlepszych firm prawniczych w Europie, oraz Chambers Diversity & Inclusion Awards: Europe 2021, w którym już po raz drugi wyłoniło europejskie kancelarie, firmowe zespoły prawne oraz poszczególnych prawników z Europy, wyróżniających się w popieraniu „różnorodności i włączania” (diversity & inclusion – D&I ), szczególnie w odniesieniu do przedstawicieli środowiska LGBT+ oraz kobiet (gender).

Tegoroczne nagrody w obu konkursach ogłoszono 22 kwietnia 2021 r. online.

Nagrody Chambers Europe Awards honorują pracę krajowych i międzynarodowych firm prawniczych w Europie. Odzwierciedlają ich znaczące osiągnięcia, w tym wybitne dokonania w doradztwie, imponujący wzrost strategiczny i doskonałą jakość obsługi klientów.

W tym roku laureatem nagrody jest kancelaria Clifford Chance, podobnie jak w 2018 r. Według uzasadnienia zamieszczonego na internetowej witrynie wydawnictwa Chambers and Partners, „pozostaje ona wybitną, międzynarodową firmą osadzoną na polskim rynku, konsekwentnie zapewniającą doradztwo na najwyższym poziomie i doskonałą obsługę klienta. Firma jest liderem na rynku w zakresie kluczowych praktyk: fuzji i przejęć, private equity, rozstrzygania sporów, bankowości, dłużnego rynku kapitałowego, prawa konkurencji oraz restrukturyzacji i niewypłacalności. Jest regularnie wynajmowana przez globalne korporacje, inwestorów regionalnych, a także duże polskie firmy”.

Na liście firm prawniczych nominowanych do nagród Chambers Europe Awards 2021 oprócz Clifford Chance znalazło się pięć kancelarii działających w Polsce: CMS Cameron McKenna Nabarro OlswangDentonsWardyński i WspólnicyGreenberg Traurig i Rymarz Zdort.

Nominacje do nagród Chambers Europe Awards są wspólnym dziełem zespołu ekspertów wydawnictwa opracowujących doroczny ranking Chambers Europe – renomowany przewodnik po firmach prawniczych, opracowywany na podstawie wywiadów z ich klientami, którego najnowsza edycja została ogłoszona w marcu. Laureatów nagród jury wybrało z krótkiej listy nominowanych, które w tym roku zostały ogłoszone dla 27 państw i regionów Europy.

W 2020 r. nagrodę Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce zdobyła kancelaria Dentons.

W 2018 r. nagrodę otrzymała kancelaria Clifford Chance.

W 2017 r. nagrodę dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce dostała Greenberg Traurig. Kancelaria CMS otrzymała natomiast nagrodę Client Service Award za najwyższą jakość obsługi klientów w Polsce.

W 2016 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Dentons. Greenberg Traurig otrzymała natomiast nagrodę Client Service Award.

W 2015 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która wówczas zdobyła laur najlepszej już po raz piąty (wcześniej w latach 2008, 2011, 2012 i 2013).

W 2014 r. laureatami z Polski były kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz Dentons. Pierwsza otrzymała nagrodę dla najlepszej krajowej, a druga – dla najlepszej międzynarodowej firmy prawniczej roku.

Nagrody Chambers Diversity & Inclusion Awards „celebrują te wewnętrzne zespoły prawne i kancelarie, które wspierają postęp w zakresie różnorodności i włączania”.

W tym roku żadna z nich nie przypadła kancelarii ani prawnikowi z Polski, pomimo że warszawskie biuro Clifford Chance miało nominację w kategorii Outstanding Firm for Furthering Diversity and Inclusion, a Paulina Kimla-Kaczorowska z Greenberg Traurig była na krótkiej liście w kategorii „Przyszły Lider Różnorodności Płci” (Future Leader – Gender Diversity).

W pierwszej europejskiej edycji nagród Chambers Diversity & Inclusion Awards, w 2019 r., polskimi laureatami byli Jolanta Nowakowska-Zimoch z Greenberg Traurig („Środkowoeuropejska Prawniczka Roku na Rzecz Różnorodności Płci”) oraz Wojciech Kozłowski („Prawnik Pro Bono Roku”) i Igor Ostrowski („Prawnik Roku LGBT+”), obaj z Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl