Trzy kancelarie w budowie fabryki autobaterii zasilanej ekoenergią

209
Wizualizacja fabryki Johnson Matthey Battery Materials w Koninie (www.matthey.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria B2R Law Jankowski Stroiński Zięba doradzała brytyjskiej firmie Johnson Matthey przy projekcie budowy w Koninie fabryki materiałów do katod  akumulatorowych, w tym przy zakupie terenów poprzemysłowych od firmy Impexmetal, oraz przy zawarciu przez Johnson Matthey umowy o dostawę  energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z firmą Axpo Polska. Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy (Pragmatic Solutions) doradzała firmie Impexmetal przy sprzedaży Johnson Matthey terenów po dawnej Hucie Aluminium Konin, na których powstaje nowa fabryka. Kancelaria Raczyński Skalski & Partners (RSP Legal) doradzała firmie Axpo Polska przy zawarciu z Johnson Matthey umowy o dostawę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Kancelaria SSW podała w Internecie, że transakcja sprzedaży terenów po dawnej hucie aluminium w Koninie (brownfield ), zlikwidowanej w 2009 r., była zrealizowana w dwóch etapach i trwała prawie dwa lata. Najpierw  Johnson Matthey zakupiła działkę, na której obecnie powstaje zakład produkcji baterii. W drugim etapie nabyła inne nieruchomości, na których zbuduje stację transformatorową dostarczającą energię elektryczną do fabryki. Nieruchomości zostały kupione za kilkadziesiąt milionów euro. Kancelaria ujawniła, iż był  to skomplikowany deal – trzeba było przenieść rozbudowaną infrastrukturę podziemną i naziemną, zapewnić odpowiednie zasilanie energią elektryczną nowo projektowanej fabryki oraz uzgodnić warunki dalszej współpracy pomiędzy Johnson Matthey a sprzedającym Impexmetalem, który od listopada 2020 r. należy do szwedzkiej firmy metalurgicznej Gränges. Wtedy to stała się ona właścicielem Huty Aluminium Konin, która po sąsiedzku prowadzi walcownię produkującą aluminiowe blachy i taśmy walcowane.

Firma Johnson Matthey wiosną 2020 r. rozpoczęła prace budowlane. W styczniu 2021 r. poinformowała, że budowany przez nią zakład będzie zasilany wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Firma podpisała umowę z Axpo Polska, producentem i dystrybutorem  energii słonecznej i wiatrowej, na jej dostawę.

Fabryka w Koninie ma zostać oddana do użytku w 2022 r. Zaplanowana jest jej rozbudowa. Będą w niej wytwarzane niklowe materiały katodowe przeznaczone do baterii i akumulatorów do aut elektrycznych. Ma zatrudnić ok. 230 pracowników. Szacowana wartość inwestycji to ok. 1 mld zł.

Brytyjska firma Johnson Matthey działa od ponad 200 lat. Obecnie specjalizuje się w produkcji katalizatorów samochodowych, komponentów ogniw paliwowych, podzespołów medycznych, systemów baterii, narzędzi diagnostycznych dla sektora paliwowego, materiałów szklanych, aktywnych składników farmaceutycznych, recyklingu metali szlachetnych. Zatrudnia ponad 15,3 tys. osób w 30 fabrykach na całym świecie.

Axpo to szwajcarska firma energetyczna. Ma 100 lat. Dziś jest największym producentem energii słonecznej i wiatrowej w Szwajcarii. Zatrudnia 5 tys. pracowników w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce Axpo działa od 19 lat dostarczając 15 tys. klientom tzw. energii odnawialnej na podstawie umów opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy.

Spółka akcyjna Impexmetal wchodzi w skład grupy kapitałowej Boryszew. To polskie przedsiębiorstwo przemysłowe działające głównie na rynku metali kolorowych, ale także stali, w sektorze półfabrykatów metalowych i łożysk. Jak podaje Wikipedia, Impexmetal został założony w 1951 r. jako państwowa centrala handlu zagranicznego, która prowadziła handel metalami nieżelaznymi. Grupa Boryszew to największa prywatna grupa kapitałowa w Polsce. Zajmuje się m.in. produkcją komponentów do samochodów, przetwórstwem metali nieżelaznych oraz chemią przemysłową. Ma 36 zakładów w 14 krajach na czterech kontynentach. Głównym akcjonariuszem Boryszewa jest Roman Karkosik, polski inwestor giełdowy.

Kancelaria B2R Law podała na swojej witrynie internetowej, że doradzała firmie Johnson Matthey w kwestiach związanych z budową zakładu produkcyjnego w Koninie oraz w związku z zawarciem umowy z Axpo Polska, która będzie dostarczać odnawialną energię elektryczną do nowej fabryki. Obsługą kierował starszy partner Rafał Zięba, a wykonywali ją partnerzy Paweł Gunia, Marcin Huczkowski, counsel  Agnieszka Wojciechowska, starszy prawnik Agnieszka Roztoczyńska- Groele, prawnicy Jacek Mizgier, Agnieszka Przybyłowicz, młodsza prawniczka Aleksandra Bartoszewicz.

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions poinformowała na swojej witrynie internetowej, że doradzała firmie Impexmetal przy sprzedaży terenów dawnej huty aluminium w Koninie firmie Johnson Matthey.

Kancelaria Raczyński Skalski & Partners poinformowała na swojej witrynie internetowej, że doradzała firmie Axpo Polska przy zawarciu wieloletniej umowy sprzedaży tzw. „zielonej” energii dla nowego zakładu Johnson Matthey w Koninie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl