Trzy zagraniczne kancelarie w śmiałej francuskiej ekspansji króla paczkomatów z Polski

446

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, znana amerykańska kancelaria transakcyjna Kirkland & Ellis doradzała paczkomatowej firmie InPost, notowanej na giełdzie w Amsterdamie, przy przejęciu francuskiej firmy dostarczającej przesyłki Mondial Relay od niemieckiej firmy handlowej Otto Group, której doradzały kancelarie: amerykańska Milbank i francuska Jeantet.

Firma InPost poinformowała 7 kwietnia 2021 r. o zawarciu wiążącej umowy nabycia 100 proc. udziałów w firmie Mondial Relay od niemieckiej firmy rodzinnej Otto. Kwota transakcji ma wynieść ok. 565 mln euro (2,6 mld zł). Byłoby to największe zagraniczne przejęcie przeprowadzone przez polską firmę prywatną. Akwizycja ma przynieść paczkomatowej firmie znaczące rozszerzenie zasięgu działania, przyspieszenie rozwoju zagranicznego i wzmocnienie pozycji w zakresie dostaw towarów w handlu internetowym. Transakcja ma być zakończona do końca drugiego kwartału.

Firma Mondial Relay, założona w 1997 r., jest dostawcą przesyłek w handlu internetowym. Dysponuje siecią 15,8 tys. punktów nadawania i odbioru paczek we Francji (druga co do wielkości – 11 tys. punktów i cztery centra dystrybucyjne), Belgii, Holandii, Luksemburgu, Portugalii i Hiszpanii. W 2020 r. obsłużyła 131 mln przesyłek – najwięcej we Francji. Mondial Relay pracuje dla platform handlu elektronicznego, a także indywidualnych sklepów internetowych.

Należy do niemieckiej grupy handlowej Otto, założonej w 1949 r. przez Wernera Otto jako sklep z butami w Hamburgu. Dziś to największa na świecie firma sprzedaży wysyłkowej działająca w ponad 30 krajach. Zaczynała od katalogów towarów takich jak Bonprix czy Quelle. W 1963 r. wprowadziła obsługę zamówień telefonicznych, a w 1995 r. sprzedaż online.

InPost to największy w Polsce operator logistyczny. Firmę założył w 1999 r. Rafał Brzoska. Dziś oferuje ona usługi kurierskie oraz dostawy za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci paczkomatów dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, w tym dla branży e-commerce. W 2020 r. InPost dostarczyła do paczkomatów 249 mln paczek, a kurierzy firmy doręczyli ok. 60 mln przesyłek. Na koniec roku należały do niej 12 254 automaty paczkowe, z czego 10 776 w Polsce. Według InPostu z paczkomatów korzysta 13,6 mln osób, ok. 60 proc. wszystkich kupujących w Internecie.  W styczniu 2021 r. InPost zadebiutowała na giełdzie Euronext Amsterdam Oferta obejmowała 35 proc. kapitału firmy, sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy: fundusze private equity zarządzane przez firmy Advent International i Franklin Templeton Investments oraz fundusz inwestycyjny Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Inwestorzy objęli całą ofertę publiczną 175 mln akcji płacąc w sumie ponad 2,7 mld euro (ok. 12,15 mld zł).

Akcjonariuszami InPostu są: amerykańskie firmy inwestycyjne Advent International Corporation (46 proc.) i The Capital Group (5 proc.); spółka Rafała Brzoski A&R Investments Ltd (12 proc.) oraz inwestorzy giełdowi.

– Połączenie Mondial Relay i InPost to wyraźna korzyść dla obu firm. Zapewnia im optymalną pozycję do realizacji dalszego potencjału wzrostu na niezwykle konkurencyjnym i szybko rozwijającym się francuskim rynku logistyki paczek – stwierdził Kay Schiebur, członek zarządu Otto Group Services.

– Planowana akwizycja Mondial Relay we Francji to realizacja strategii zapowiedzianej podczas IPO i jedna z największych zagranicznych inwestycji polskiej firmy w historii. Ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem rozwoju InPostu, a Mondial Relay zapewni nam obecność na jednym z największych rynków e-commerce w Europie. To skokowe przyspieszenie naszego wzrostu i zwiększenie wartości spółki – oświadczył Rafał Brzoska, prezes InPostu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie InPost przy transakcji doradzali prawnicy z biur międzynarodowej kancelarii Kirkland & Ellis w Paryżu, Londynie i Monachium.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Otto Group doradzali prawnicy z biur międzynarodowej kancelarii Milbank w Monachium i Frankfurcie oraz paryskiego biura francuskiej kancelarii Jeantet.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl