Baker McKenzie i Rymarz Zdort w dopiętym bałtyckim projekcie wiatrowym

662

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen i spółce Baltic Power przy umowie zbycia 49 proc. udziałów w tejże spółce, która ma wybudować i zarządzać elektrownią wiatrową na Morzu Bałtyckim, kanadyjskiej firmie Northland Power, której doradzała kancelaria Rymarz Zdort.

W marcu 2021 r., po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkuencji i Konsumentów, sfinalizowano umowę inwestycyjną joint venture zaanonsowaną pod koniec stycznia. PKN Orlen poinformował wtedy o wyborze partnera do realizacji projektu morskiej elektrowni wiatrowej na  Bałtyku. To kanadyjska firma Northland Power Inc. specjalizująca się w projektach offshore, która obejmie stopniowo 49 proc. udziałów w spółce Baltic Power z Orlenem, w formie wkładów pieniężnych na pokrycie podwyższeń kapitału; jej spółka celowa NP Baltic Wind z siedzibą w Holandii objęła już pierwsze udziały. Ma zainwestować we wspólne przedsięwzięcie ok. 290 mln zł. Umowa będzie obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy. Budowa wiatrakowni o łącznej powierzchni ok. 131 km kw. i maksymalnej mocy 1,2 gigawata, położonej ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby, ma rozpocząć się w 2023 r., a zakończyć w roku 2026. Spółka ma 25-letnią gwarancję utrzymania ustalonego poziomu cen sprzedaży prądu (umowa różnicowa, contract for difference – CfD ), decyzję lokalizacyjną, podpisaną umowę o przyłączenie do sieci, złożyła też wniosek o decyzję środowiskową w 2020 r.

Northland Power Inc. to notowana na giełdzie w Toronto kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania przedsięwzięciami energetycznymi. Zaliczana jest do grona 10 największych na świecie graczy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ma nisko- i zeroemisyjne aktywa o łącznej mocy wytwarzanej 2,6 GW (w tym trzy farmy na Morzu Północnym: Gemini, Nordsee One oraz Deutsche Bucht) oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy (morska farma Hai Long w Cieśninie Tajwańskiej)  lub planowania (morskie projekty Chiba w Japonii i Dado w Korei Południowej), a także instalacje fotowoltaiczne, lądowe farmy wiatrowe i elektrownie gazowe.

Partnerstwo z PKN Orlen jest dla Northland okazją do poszerzenia portfela morskiej energetyki wiatrowej zapewniającą możliwość wejścia na rosnący rynek MEW w Europie Środkowej.

PKN Orlen to grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, m.in. paliw. Ma sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Rocznie przerabia ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy, a paliwa sprzedaje poprzez sieć ponad 2,8 tys. stacji. Jej oferta obejmuje ponad 50 produktów petrochemicznych i rafineryjnych, które sprzedawane są w ponad 110 krajach na sześciu kontynentach. Po przejęciu w kwietniu 2020 r. Grupy Energa stała się ważnym graczem na polskim rynku energii. W lipcu 2020 r. otrzymała warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie paliwowej Grupy Lotos.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku to kluczowy projekt rozwojowy Orlenu wpisujący się w strategię inwestowania w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii elektrycznej.

– Finalizując współpracę PKN Orlen z Northland Power otwieramy nowy rozdział rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach Bałtyku. W perspektywie roku 2026 zaczniemy dostarczać do polskich domów czystą energię z morza, jednak równie ważne jest dla nas doświadczenie i know-how, które zdobędziemy podczas realizacji tego projektu. Zgodnie ze strategią „Orlen 2030” w ciągu najbliższej dekady chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie – skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Możliwość współpracy z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power to dla nas nie tylko możliwość zwiększenia obecności Northland w Europie, ale co ważniejsze – poprzez udział w procesie transformacji energetycznej Polski – wsparcie globalnego trendu dekarbonizacji – oświadczył w styczniu Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland Power.

Pierwsze polskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mają zostać wybudowane w 2024 r. i powstawać do 2033 r. Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.”, za 10 lat na Bałtyku ma być zainstalowanych 5,9 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej, a za 20 lat – od 8 do 11 GW.

Kancelaria Baker McKenzie podała w Internecie, że doradzała PKN Orlen i Baltic Power – obsługę wykonywali counsel  Michal Piekarski kierujący praktyką energetyki i infrastruktury, partner Tomasz Krzyżowskisenior associate  Ernest Dymel, associate Joanna Lis – z praktyki fuzji i przejęć, senior associate Michał Derdak z praktyki prawa konkurencji.

Jak poinformowała „Rynek Prawniczy” firma Northland Power, przy zawarciu umowy z Orlenem doradzała jej kancelaria Rymarz Zdort.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl