Dentons i Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak w zakupie lakierów do paznokci

346

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała funduszowi Resource Partners przy nabyciu większościowego pakietu udziałów w firmie Nesperta produkującej hybrydowe lakiery do paznokci, od spółki będącej jej właścicielem, której doradzała kancelaria Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

W marcu 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na tę transakcję. Resource Partners wesprze założycieli i zarząd firmy Nesperta swoim doświadczeniem w budowaniu wartości poprzez ekspansję międzynarodową i produktową.

Lakier hybrydowy to produkt światłoutwardzalny, dzięki któremu manicure wykonuje się co 2-3 tygodnie – w odróżnieniu od lakierów klasycznych. Hybrydowa stylizacja paznokci nie wymaga tak częstego zmywania i ponownego nakładania.

Założycielami firmy są małżonkowie Tomasz i Sylwia Gołębiewscy. W latach 90. XX wieku Tomasz Gołębiewski prowadził hurtownię kosmetyków, z której, wespół z żoną, stylistką paznokci, stworzyli firmę najpierw szkoleniową w zakresie malowania paznokci, a potem, w 2005 r., produkcyjną, pod nazwą Diamond Cosmetics.

Nesperta, z siedzibą w Poznaniu i fabryką w podmiejskiej miejscowości Komorniki, jest dziś producentem lakierów hybrydowych, żelów i akcesoriów do pielęgnacji oraz zdobienia paznokci. Jej dwie marki, Semilac (do nakładania przez profesjonalistki) i Hi Hybrid (do malowania domowego), można kupować przez Internet, w salonach kosmetycznych, drogeriach i własnych punktach sprzedaży w galeriach handlowych. Firma rozpoczęła też wyrób produktów do makijażu twarzy: oczu, policzków i ust. Swoje produkty eksportuje do 40 krajów, zatrudnia 200 osób i współpracuje z 300 na zasadzie franczyzy.

Fundusz private equity Resource Partners został założony w 2009 r. przez kluczowych członków zespołu środkowoeuropejskiego biura firmy inwestycyjnej Carlyle. Należy w całości do partnerów, którzy sami poszukują potencjalnych transakcji i podejmują ostateczne decyzje inwestycyjne. Specjalizuje się w inwestycjach w szybko rozwijające się firmy z doświadczoną kadrą zarządzającą. Od początku działania pozyskał od europejskich instytucji finansowych 400 mln euro na inwestycje w finansowanie rozwoju średniej wielkości firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zakładając Nespertę i tworząc markę Semilac wierzyłem, że stać nas na odniesienie pięknego sukcesu najpierw w Polsce, a potem na całym świecie. Pierwszy cel już osiągnęliśmy, a dzięki doświadczeniom Resource Partners ruszamy w kierunku drugiego – czas na ekspansję międzynarodową – stwierdził Tomasz Gołębiewski,  założyciel i prezes Nesperty.

Dotychczas Nesperta pokazała, że jest firmą wyznaczającą trendy, dynamiczną i innowacyjną. Mam nadzieję, że przy naszym wsparciu z sukcesem rozwinie swoją sprzedaż na rynkach międzynarodowych, a jednocześnie umocni pozycję lidera sprzedaży we wszystkich kanałach w Polsce – podkreślił Aleksander Kacprzyk, partner zarządzający funduszu Resource Partners.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Resource Partners doradzała w transakcji kancelaria Dentons.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że sprzedającym przy transakcji doradzała kancelaria Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl