Raport Hays 2021: Wzrosły pensje prawników z dołów kancelarii

1501

Dyrektor działu prawnego w przedsiębiorstwie może oczekiwać od 15 tys. do 35 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia. Starszy prawnik w kancelarii powinien liczyć na pensję w granicach od 10 do 40 tys. zł. Asystent prawny w kancelarii ma natomiast szansę nawet na 8 tys. .

Wymienione kwoty pochodzą z zestawienia sporządzonego przez polski oddział firmy doradztwa personalnego Hays Poland na podstawie danych z rekrutacji przeprowadzonych przez nią w 2020 r., które uzupełniono wynikami badania rynku pracy przeprowadzonego pod koniec zeszłego roku.

Dane o pensjach zawiera opublikowany na początku roku „Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy” firmy Hays Poland, który bazuje na kwotach oferowanych nowo zatrudnionym pracownikom.

Zestawienie pokazuje, że wzrosły wynagrodzenia prawników najniższego szczebla w kancelariach. Młodszy prawnik mógł zarobić od 5 tys. do 10 tys. zł, ta druga kwota wynosi o 3 tys. zł więcej niż w raporcie sprzed dwóch lat. Asystentom prawnym oferowano natomiast od 3,5 tys. do 8 tys. zł, maksimum wynosi o 2 tys. zł więcej niż w raporcie sprzed dwóch lat.

Widoczny jest z kolei spadek wynagrodzeń oferowanym kancelaryjnym prawnikom średniego szczebla – „widełki” wynoszą mniej o 4 tys. u dołu i o 10 tys. u góry. Czyli minimum to 6 tys. zł, a nie 10 tys., a maksimum – 15 tys. zł, a nie 25 tys., jak było w raporcie sprzed dwóch lat.

W dwóch ostatnich raportach widać też większą rozpiętość kwot wynagrodzeń oferowanych starszym prawnikom kancelarii. Inne widoczne zjawisko – w ostatnim okresie mniejsze były pensje proponowane inspektorom ochrony danych osobowych, tak jakby kilka lat po wejściu życie osławionego rozporządzenia RODO rynek nasycił się tymi specjalistami niezbędnymi w dużych przedsiębiorstwach. Nowa kategoria w tabeli stanowisk to specjalista prawny od compliance w firmach, który w minionym roku mógł liczyć na pensję od 8 tys. do 23 tys. zł.

* Miesięczne wynagrodzenie brutto na danym stanowisku (pełen etat). ** Najczęściej oferowane wynagrodzenie na danym stanowisku. Źródło: „Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy”, Hays Poland

Dla porównania poniżej przypominamy tabelkę sprzed roku…

* Miesięczne wynagrodzenie brutto na danym stanowisku (pełen etat). ** Najczęściej oferowane wynagrodzenie na danym stanowisku. Źródło: „Raport płacowy 2020. Trendy na rynku pracy”, Hays Poland

… i dwóch lat.

* Miesięczne wynagrodzenie brutto na danym stanowisku (pełen etat). ** Najczęściej oferowane wynagrodzenie na danym stanowisku. Źródło: „Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, Hays Poland

„Raporty Płacowe” Hays pokazują wysokości płac w głównych sektorach rynkowych. Publikacje zawierają zestawienia uśrednionych dla całej Polski, minimalnych, maksymalnych i optymalnych miesięcznych wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej.

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy Hays, posiadającej 266 biur w 33 krajach, w których pracuje prawie 10,4 tys. ekspertów.

Tu omówienie raportu Hays z 2019 r.

Tutaj omówienie raportu Hays z 2018 r.

Tutaj omówienie raportu Hays z 2017 r.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl