Dentons i Greenberg Traurig w akwizycji krajowego spedytora przez francuskich kolejarzy

277

Kancelaria Dentons doradzała francuskiej firmie logistyczno-transportowej Geodis przy przejęciu polskiej firmy logistyczno-transportowej Pekaes od firmy inwestycyjnej Innova Capital, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Na początku lutego 2021 r., po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zapoczątkowana w  październiku 2020 r. porozumieniem stron transakcja, której wartości nie podano, została sfinalizowana. Akwizycja rozszerza działalność Geodisu w Polsce, ale także w Niemczech i Europie Centralnej – ze względu na znaczenie Polski w niemieckim łańcuchu produkcyjnym.

Geodis to francuska firma spedycyjno-transportowa obecna w 67 krajach i działająca w 120. Zajmuje w tej branży 1. miejsce we Francji, 6.w Europie i 7. na świecie. Zatrudnia ponad 41 tys. osób. Należy do francuskiego przedsiębiorstwa kolei państwowych Société Nationale des Chemins de Fer Francais (SNCF).

Firma Pekaes dołączyła do dywizji transportu drogowego Geodis. Po przejęciu Pekaesu Geodis, która już działała w Polsce, ma tutaj 1,5 tys. pracowników w 29 miejscach.

Firma Pekaes została utworzona w 1958 r. przez Państwową Komunikację Samochodową (PKS) przedsiębiorstwo usługowe zajmujące się transportem publicznym, jako państwowe Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych „Pekaes”, do transportu towarów. Dziś jest to firma transportowo-logistyczna, z siedzibą w Błoniu pod Warszawą, specjalizująca się w przewozie masowych ładunków drobnicowych na paletach. Realizuje również przewozy intermodalne drogowo-kolejowe oraz oferuje usługi logistyczne. Ma w Polsce 20 oddziałów, trzy terminale kolejowe i sześć magazynów. Obsługuje ok. 10 tys. firm. Zatrudnia ok. 1,2 tys. osób.

Innova Capital jest firmą private equity działającą w Europie Środkowej. Specjalizuje się w wykupie spółek średniej wielkości. Od rozpoczęcia działalności w 1994 r. zainwestowała ok 1,1 mld euro w 60 przedsiębiorstw w 10 krajach regionu w takich sektorach, jak usługi finansowe, technologie, media, telekomunikacja, energetyka, przemysł spożywczy, transport.

W 2015 r. Innova odkupiła 63 proc. akcji giełdowej wówczas spółki Pekaes od Kulczyk Holdingu. Według informacji medialnych transakcja mogła być warta ponad 280 mln zł. W 2017 r. spółkę, po wykupieniu pozostałych akcji, z giełdy wycofano.

– Ta transakcja  pozwoli nam rozwinąć sieć frachtu paletowego na całą Europę wraz z dalszym rozwojem na polskim rynkuwyjaśnił Olivier Royer z dywizji Geodis Road Transport.

– Fuzja z Geodisem to nowe możliwości dla naszych klientów, partnerów i pracowników. Nasi klienci zyskują wsparcie globalnej sieci dla swojego rozwoju. Przed naszymi pracownikami otwierają się nowe możliwości rozwoju w międzynarodowej organizacji – zadeklarował Maciej Bachman, prezes zarządu Pekaesu.

– Skala sukcesu, transformacji i śmiałej ekspansji Pekaesu na wymagającym polskim i międzynarodowym rynku logistycznym, który wzbudził zainteresowanie Geodisu, nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy zespołu Innova Capital i kierownictwa firmy. Razem zbudowaliśmy logistykę „wagi ciężkiej”, a o sile i odporności firmy świadczy znikomy wpływ pandemii na obecne wyniki  – ocenił Krzysztof Kulig, starszy partner w Innova Capital.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Geodis. Obsługę wykonywali prawnicy z biur w Paryżu i w Warszawie: partner Paweł Grabowski, managing counsel  Arkadiusz Wierzbicki, senior associate  Agata Sokołowska, associate  Bartosz Juszczak – z praktyki fuzji i przejęć. W sprawach z zakresu prawa pracy doradzała partner Aleksandra Minkowicz-Flanek.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Innova Capital.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl