Linklaters i Penteris w sprzedaży jerozolimskiego parku biznesu w Warszawie

217
Trzy z czterech budynków JBP (www.urbanity.pl)

Kancelaria Linklaters doradzała spółce A&T Holdings, powiązanej z funduszami amerykańskiej firmy Ares Management, przy sprzedaży zespołu czterech budynków biurowych Jerozolimskie Business Park w Warszawie spółce Brugnola, należącej do joint venture amerykańskich firm Rida Development i Mack Real Estate Group, którym doradzała kancelaria Penteris.

O transakcji poinformowano w lutym 2021 r. nie podając jej wartości. Finansowanie zakupu w nieujawnionej wysokości dostarczył Deutsche Pfandbriefbank.

Jerozolimskie Business Park to kompleks biurowy składający się z czterech kameralnych budynków, trzech mniejszych A, B, C i większego D, stojących przy Alejach Jerozolimskich w warszawskiej dzielnicy Ochota. Liczy 16,8 tys. mkw. powierzchni najmu. Wybudowano go w latach 1996-1999. W 2015 r. dotychczasowy właściciel JBP, niemiecka firma inwestycyjna IVG Institutional Funds, sprzedała go funduszom zarządzanym  przez Ares Management. Nowy właściciel wyremontował kompleks w latach 2015-2017. Modernizacja dotyczyła zmiany wyglądu i wygody użytkowania. Dziś wynajmują tam biura m.in. Wydawnictwo Nowa Era, Przedsiębiorstwo Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, firma Gaz-System. Budynkami będzie nadal zarządzać firma Apollo-Rida Poland, polski oddział Rida Development.

Ares Management Corporation to amerykańska firma inwestycyjna z Los Angeles, założona w 1997 r., specjalizująca się w kredytach, private equity i nieruchomościach. Zarządza aktywami o wartości 179 mld dolarów i zatrudnia około 1,5 tys. pracowników w biurach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii.

Rida Development Corporation to rodzinna firma deweloperska z Houston w Teksasie, założona w 1972 r. przez Davida Mitznera, który urodził się w Polsce. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Polski działa także w Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Po śmierci Davida Mitznera w 2016 r., w wieku 101 lat, firmą kierują jego synowie Jacob, David i Ira.

Mack Real Estate Group to nowojorska firma z branży real estate działająca jako deweloper, operator, inwestor i pożyczkodawca. Została założona w 2013 r. przez Williama, Richarda i Stephena Macków, których doświadczenia na rynku nieruchomości komercyjnych sięgają kilkudziesięciu lat.

– Nieruchomość doskonale wpisuje się w naszą strategię pozyskiwania świetnie zlokalizowanych, wysokiej jakości aktywów dających perspektywy dalszego zwiększania wartości. Zakup ten, po przejęciu w czerwcu ubiegłego roku Equal Business Park w Krakowie, jest naszą kolejną dużą transakcją na rynku nieruchomości biurowych. Potwierdza to zaufanie, jakie nasi inwestorzy pokładają w sile polskiej gospodarki i rosnącej konkurencyjności oferty polskich miast na globalnym rynku usług biurowych. Transakcja stanowi również ważny kamień milowy w 25-letniej historii naszej współpracy z Mack Real Estate Group w Polsce i Stanach Zjednoczonych – skomentował Rafał Nowicki, prezes Apollo-Rida Poland.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała A&T Holdings przy sprzedaży. Obsługą, pod nadzorem partnera Janusza Dzianachowskiego, kierował managing associate Tomasz Trystuła, a wykonywali ją junior associate Mateusz Korecki z zespołu prawa nieruchomości, senior associate  Marcin Nowak z praktyki bankowości i finansów, associate Ruth van der Haar z praktyki prawa korporacyjnego w biurze w Amsterdamie.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że nabywcom doradzała kancelaria Penteris.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl