DLA Piper i Greenberg Traurig w południowoafrykańskiej sprzedaży firmy medycznej

306

Kancelaria DLA Piper doradzała firmie medycznej Life Healthcare z Republiki Południowej Afryki przy sprzedaży sieci placówek medycznych firmy Scanmed funduszowi private equity Abris Capital Partners, któremu doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Pod koniec listopada 2020 r. spółka Dadley Investments należąca do południowoafrykańskiej firmy Life Healthcare Group Holdings Limited podpisała ze spółką Donatory Limited, należącą do funduszu Abris CEE Mid-Market III LP zarządzanego przez firmę private equity Abris Capital Partners, umowę sprzedaży firmy medycznej Scanmed. Transakcję, której wartość ocenia się na 340 mln zł (w tym 199 mln zł ma być płatne w gotówce) musi zaakceptować m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powinna zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2021 r.

Scanmed to prywatna firma działająca od ponad 10 lat w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Oferuje usługi medyczne w 23 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Pabianicach – od konsultacji lekarskich poprzez diagnostykę, transporty medyczne i wizyty domowe aż po leczenie szpitalne. Posiada Szpital Św. Rafała w Krakowie i Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni, należące do ogólnokrajowej sieci szpitali, 13 poradni kardiologicznych w Krakowie, Częstochowie, Chorzowie, Kluczborku, Ełku, Kutnie, Iławie, Raciborzu, Sosnowcu, Szczecinku, Tomaszowie Mazowieckim, Bielsku Podlaskim i Piotrkowie Trybunalskim, przychodnie internistyczne i specjalistyczne, cztery centra stomatologiczne.

W Szpitalu Św. Rafała  pod koniec października 2020 został utworzony oddział covidowy. Dla pacjentów chorujących na covid-19 przeznaczono także część łóżek w Szpitalu im. Rudolfa Weigla i w poszczególnych ośrodkach kardiologicznych (Częstochowa, Kluczbork, Kutno, Tomaszów Mazowiecki). W sumie Grupa Scanmed dotychczas przeznaczyła ok. 200 łóżek szpitalnych dla zarażonych koronawirusem.

Właścicielem Scanmedu jest spółka Dadley Investments należąca do Grupy Life Healthcare.

Firma Life Healthcare działa w sektorze prywatnej opieki zdrowotnej w RPA. Prowadzi tam m.in. dwa szpitale wielospecjalistyczne i trzy monospecjalistyczne (w sumie na 6,5 tys. łóżek) oraz firmę diagnostyki obrazowej Alliance Medical. W 2014 r. kupiła Scanmed od polskiego funduszu Black Lion. Obecnie wycofuje się z polskiego rynku medycznego.

Abris Capital Partners to firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje środki powierzyli jej inwestorzy instytucjonalni tacy jak fundacje uniwersyteckie i prywatne, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe. Ma pod zarządem aktywa warte 1,3 mld euro. Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości z potencjałem rozwoju. Zrealizowały 26 inwestycji w Polsce i w regionie CEE.

Abris planuje poszerzenie przez Scanmed oferty usług i ich zasięgu geograficznego, otwarcie nowych laboratoriów diagnostycznych i oddziałów chirurgicznych oraz zwiększenie przychodów z ortopedii, okulistyki, rehabilitacji i uroginekologii.

– Z niecierpliwością czekamy na współpracę z doświadczonym zespołem zarządzającym Scanmedu i najwyższej klasy personelem medycznym – kluczowym atutem grupy. Mamy zaszczyt współpracować z firmą, która zapewniła tak istotne wsparcie w walce z pandemią covid-19 w Polsce, we współpracy z publicznymi zakładami opieki zdrowotnej – skomentował Wojciech Łukawski, partner w Abris Capital Partners.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała spółce Dadley Investments przy transakcji sprzedaży Scanmedu. Obsługą kierowała partner Marta Frąckowiak, a wykonywali ją także counsel  Piotr Miller, senior associates  Izabela Gębal, Katarzyna Paruk z praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Abris Capital Partners.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl