Trzy kancelarie w deweloperskim zakupie działek z angielskimi hipermarketami

486

Kancelarie Linklaters i Baker McKenzie doradzały firmie deweloperskiej Echo Investment przy zakupie trzech działek zabudowanych hipermarketami od brytyjskiej firmy Tesco, której doradzała kancelaria Wolf Theiss.

W grudniu 2020 r. firma deweloperska Echo Investment podpisała przyrzeczone w lutym umowy zakupu za 41,63 mln euro trzech zabudowanych nieruchomości od spółek grupy Tesco. To działki w Poznaniu (przy ulicy Opieńskiego), Łodzi (przy ulicy Widzewskiej) i Krakowie (przy ulicy Kapelanka – główna siedziba Tesco w Polsce). Na gruntach o łącznej powierzchnia ok. 190 tys. mkw. stoją dziś hipermarkety z pasażami handlowymi tej brytyjskiej sieci, która wycofuje się z Polski. Uzgodniła sprzedaż 300 swoich sklepów duńskiej firmie Salling Group, a pozostałe sprzedaje na sztuki wraz z ziemią.

Na trzech właśnie kupionych Echo Investment zaplanowała zabudowę powierzchni mieszkaniowej, biurowej i handlowo-usługowej w liczbie 240 tys. mkw., w tym ok. 4 tys. mieszkań. Ona także będzie zarządzała istniejącymi centrami handlowymi do czasu rozpoczęcia robót budowlanych w inwestycjach, które są obecnie w fazie projektowania.

Echo Investment to czołowa w Polsce firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Firma skupia się obecnie na siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. W grudniu 2019 r. konsorcjum funduszy nieruchomościowych PIMCO, Oaktree i Griffin Real Estate sprzedało pakiet 56 proc. jej akcji węgierskiej firmie Wing z branży nieruchomości. Obecnie jej głównym akcjonariuszem jest spółka Lisala, której właścicielami są Wing oraz Griffin Real Estate.

Jak podaje Wikipedia, Tesco to brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów. Początkowo zajmowała się sprzedażą żywności, potem rozszerzyła ofertę na odzież i sprzęt elektroniczny. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Jacka Cohena, kupca żydowskiego, syna imigranta z Polski, który od 1919 r. handlował żywnością sprzedając nadwyżki wojskowe. Pod nazwa Tesco jego sklepy działają od 1924 r., kiedy kupił ładunek herbaty od przedsiębiorstwa T.E. Stockwell i oznaczył opakowania używając trzech pierwszych liter firmy dostawcy i pierwszych dwóch liter własnego nazwiska TESCo.

– W ostatnich latach pozyskiwanie świetnie zlokalizowanych, dużych działek było jednym z priorytetów Echo Investment. Bank ziemi w naszym posiadaniu gwarantuje nam możliwość budowania kompleksowych, doskonale zaprojektowanych i atrakcyjnych fragmentów miast. Co więcej, jako jedyni na rynku mamy doświadczenie w trzech sektorach rynku nieruchomości – mieszkaniowym, handlowo-usługowym oraz biurowym, które pozwala nam planować inwestycje w skali urbanistycznej, tak by wprowadzały funkcje, których w danej okolicy brakuje i by poprawiały jej zintegrowanie z miastem – skomentowała Małgorzata Turek odpowiedzialna za inwestycje w zarządzie Echo Investment.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Echo Investment w transakcji. Obsługę nadzorowała counsel  Weronika Guerquin, wykonywali senior associate  Jędrzej Pałka, junior associate  Katarzyna Grodzka z praktyki prawa nieruchomości.

Kancelaria Baker McKenzie poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Echo Investment w podatkowych kwestiach transakcji. Obsługę wykonywali partner Katarzyna Kopczewska i associate Michał Nocoń z praktyki podatkowej.

Kancelaria Wolf Theiss potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Tesco.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl